11.5.2024 | Svátek má Svatava


GLOSA: Trumpova medicína

18.4.2020

Největší přispěvatel WHO zastaví své platby

Čteme-li zprávu, že prezident Donald Trump se rozhodl pozastavit financování Světové zdravotnické organizace (WHO), moc lidí to asi nepřekvapí. Na rázné a předem neohlášené kroky Trumpovy administrativy si svět zvyká už tři roky. Ty ale nejsou jen dokladem populismu, narcismu, nekompetence a kdoví čeho ještě, co se Trumpovi vyčítá. Je v nich jistá metoda, kterou jsme zde kdysi popsali: Trump udělá zdánlivě zbrklý krok a pak sleduje, co na sebe svými reakcemi odhalí ostatní. Někdy mu to vyjde – třeba rozhodnutí o přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma ukázalo, že arabský svět už kvůli něčemu takovému nepovstane. Jindy mu to nevyjde – třeba rozhodnutí přímo jednat s Kim Čong-unem k ničemu nevedlo.

Jak může takový postup fungovat v případě WHO? Ukáže se, že značná část světa ji pokládá – tak jako Trumpova Amerika – za hlásnou troubu komunistické Číny? Toť otázka. Peking získal v mnohých očích (včetně evropských) gloriolu vítěze nad epidemií. I proto, že byl jediným široce použitelným dodavatelem zdravotnického materiálu. Pokud USA (největší financiér WHO, s odstupem následují Japonsko a Čína) své příspěvky Světové zdravotnické organizaci „zaříznou“, role Číny coby opory boje proti pandemii spíše ještě vzroste.

Úhrnem. Je to něco jako kvadratura kruhu. Donald Trump má pravdu v tom, že Čínu viní z dezinformací o počátcích nákazy, a tím i z podílu na jejím rozšíření. Ale řeší to klasickou „trumpovinou“, jaká může ohrozit třeba roli WHO v Africe a roli Číny ve třetím světě ještě posílí. Jenže zkuste to dělat jinak, když za půl roku Američané volí prezidenta a bouchnutí do stolu proti hlásným troubám Číny se v kampani počítá.

LN, 16.4.2020