17.9.2021 | Svátek má Naděžda


GLOSA: O satisfakci, která pomůže, ale slzy nevysuší

4.1.2021

Osmého ledna 2020 byla středa. Toho rána na celém světě startovaly stovky letadel. Jedno z nich do cíle nedoletělo. Ukrajinský Boeing 737 na trase Teherán – Kyjev. Vzpomínáte? Byl to černý den pro civilní letectví.

Stroj na lince PS752 vzlétl v 6:12 místního času. O tři minuty později se zřítil. Zemřeli všichni, kdo byli na palubě: 176 lidí.

Írán tři dny lhal. Odmítal tvrzení Západu, zejména Američanů a Kanaďanů, že boeing byl sestřelen íránskou raketou. Ve stylu zloděj volá chyťe zloděje mluvili lháři v Teheránu o „amerických lžích“. Z Íránu jsme slyšeli: Nevíme s jistotou, co se stalo. Jediná jistota je, že letadlo nebylo zasaženo raketou.

V sobotu 11. ledna režim přiznal: Letadlo sestřelily omylem Íránské revoluční gardy. Považovaly ho za nepřátelský cíl.

Lež měla tentokrát hodně krátké nohy.

Íránské přiznání zahrnovalo tvrzení, že ukrajinský boeing letěl v blízkosti citlivého vojenského zařízení, přičemž operátor raketové základny špatně vyhodnotil situaci a rozhodl se, jak se rozhodl. Z této informace dodnes běhá mráz po zádech.

Proč? Server Flightradar24.com v analytickém článku uvedl, že toho dne (8. 1. 2020) od půlnoci do odletu ukrajinského stroje startovalo (včetně ukrajinského) deset letadel. Podíváme-li se na mapu (zde), s hrůzou zjistíme, že v sedmi případech letěly stroje po podobné dráze jako letadlo do Kyjeva. Jaké štěstí, že i v těchto případech službu konající důstojník revolučních gard (předpokládám, že o vyslání raket proti vzdušným cílům tam nerozhodují nižší než důstojnické šarže) si dopravní letadla nespletl třeba s americkými střelami s plochou dráhou letu.

Íránu tehdy nezbylo, než aby se ústy svého prezidenta omluvil. To samozřejmě nestačí. Na palubě byla většina cizinců (94) a jejich země požadují odškodnění. Toho se pozůstalí snad konečně dočkají.

Ve středu 30. prosince 2020 přinesla agentura FARS zprávu o rozhodnutí teheránské vlády vyplatit pozůstalým za každou oběť 150 tisíc dolarů. Odškodnění bude vyplaceno všem, kdo zahynuli. Podle zprávy „bez ohledu na státní příslušnost a v souladu s mezinárodními normami“:

payment

Je to symbolická tečka za jednou děsivou a naprosto zbytečnou tragédií. (Pokud vám proběhlo hlavou „A takový režim usiluje o získání jaderné zbraně?“, pak nejste sami.)

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.