31.3.2023 | Svátek má Kvido


GLOSA: Konec mírových rozhovorů

8.4.2014

V živém přenosu z Ramalláhu prezident Mahmúd Abbás s jednomyslným souhlasem své vlády podepsal žádost o uznání "Palestiny" jako člena 15 orgánů OSN. Americký ministr zahraničí John Kerry zrušil svou cestu do Ramalláhu, ohlášenou na minulou středu.

Abbás odůvodnil svůj překvapivý krok izraelským porušení dohody, že do soboty večera bude propuštěno dalších 400 palestinských vězňů "bez krve na rukou". Ke zpoždění došlo proto, že Izrael požádal Američany o propuštění téměř třicet let vězněného vyzvědače Jonathana Pollarda z amerického vězení. Během krátké návštěvy Kerryho v Jeruzalémě bylo zřejmě s premiérem Benjaminem Netanjahuem dohodnuto, že Pollard bude propuštěn před svátkem pesach. Potom však Palestinci zvedli "cenu" za pokračování mírových rozhovorů a požadovali propuštění 1000 vězňů, včetně vrahů s izraelským občanstvím a prominentních vězňů, jako je Marván Barghútí. To Izrael striktně odmítl.

Radost hlavně na straně izraelské pravice, že špiona brzy přivítá v Izraeli, byla však předčasná. Židovsko-americký námořník Pollard, občan USA, který izraelskému velvyslanectví ve Washingtonu předal přísně tajné dokumenty, řekl ve vězení, že odmítá získat svobodu výměnou za "palestinské teroristy".

Pokus prezidenta Abbáse získat uznání státu v OSN a členství v jejích orgánech považují Izraelci za "rozbití porcelánu" a porušení dohod z Osla.

Ještě na týž večer bylo avizováno prohlášení Johna Kerryho k dramatickému vývoji v Ramalláhu a Jeruzalémě. Kerry zůstal v Bruselu.

www.wilberforce.cz

Překlad: P. Mareš