EVROPA: Prezident Klaus a EU jako žalář národů
"Žiji nyní v mnohem více regulované společnosti, než jsem před dvaceti lety, v momentu pádu komunismu, očekával." Hrad bude prý vyžadovat po Washington Times opravu. Jestli jsou v USA - a nejspíš nejen tam - ovšem schopni nuance tohoto druhu vůbec chápat, je otázka.
Faktem je, že na téma EU coby novodobého "žaláře národů" mluví Václav Klaus často a rád. Naposled jsem ho slyšela na vlastní uši 16. září v Pasově. Prezident Václav Klaus a vídeňský kardinál Christop Schönborn se tam na pozvání pasovského vydavatelství PNP snažili najít v pódiové diskusi odpověď na otázku, jestli existuje společná idea Evropy. Na sebe ale narážely dva světy. Podle "kritického eurooptimisty", jak se president Klaus na protest proti nálepce euroskeptika nazval hned v úvodu, nemůže společná idea Evropy existovat. Tak jako neexistuje společný stát, společný evropský národ nebo společné dějiny Evropy. To všechno mohou mít jen jednotlivé státy. Existuje ale cosi jako "evropský referenční rámec, což není málo". Ten ovšem nemá nic společného s "umělou konstrukcí" Evropské unie, která je "v dnešní podobě protikladem svobody". Což je, zdůraznil Klaus, základní hodnota naší civilizace.
Pro kardinála Schönborna, rodáka z Litoměřic, který byl jako dítě s rodiči odsunut do Rakouska, je evropská idea naproti tomu realitou, zcela samozřejmě prožívanou dnešní mladou generací. Především je ale Evropa "úžasným mírovým projektem", který stojí na křesťanství, sociálních sítích a lidských právech. Tím by měla být Evropa přitažlivá i pro ostatní svět: "Idea universální lidské důstojnosti je evropská mise," formuloval Schönborn.
Klaus ale před pokušením exportovat ideje varoval a odvolával se na nedávnou minulost: "Také komunismus měl být 50 let exportován, proto nemohu tohle slovo akceptovat," zdůraznil. Ze stejných důvodů naznačil Klaus i jisté potíže s pojmem "sociální sítě". S misí jako takovou však problém nemá: I on konec konců přijel do Pasova s úmyslem "získat na svou stranu další stoupence".
To se uvolněnému a šaramantnímu prezidentovi, který vtipné pointy pronášel plynulou němčinou, místy dařilo. Kontrast s vídeňským kardinálem a jeho přemýšlivým ponorem do filosoficko-teologických hlubin daného tématu byl nicméně evidentní. Na obranu svobody zvolil Klaus nakonec i příměr se zpěvnými ptáky, které si horníci nosili do dolů, aby je varovali před únikem smrtelného plynu: "Jsme jako oni, taky vždycky cítíme nebezpečí jako první, protože svoboda pro nás byla desetiletí jen sen, zatímco vy jste ji měli vždycky," řekl. Na otázku, proč ale teď cítí ohrožení svobody právě ze strany EU, odpověděl Klaus bez váhání: cituji: "EU je podle mne utopie, kterou chtějí uskutečňovat nejvyšší kněží europeismu. Tuhle organizaci už nejde jen reformovat. Je třeba ji radikálně transformovat, jako jsme to udělali s komunismem v roce 1989." Konec citátu.
Kardinál Schönborn oponoval: "EU určitě není ráj na zemi a ani jím nechce být. Politika je vždycky umění možného. Jako občan ale cítím, že se evropské instituce přece jen osvědčily." A dodal, že je vždycky nutné se ptát, jakou máme alternativu: snad rozpad unie do nesourodé mozaiky národních států? "Vrabec v hrsti je lepší než holub na střeše," uzavřel Schönborn.
V narážce na rčení rakouského spisovatele Karla Krause, že Rakušanem se člověk nenarodí, ale musí se to naučit, se prezident Klaus nakonec musel zamyslet i nad otázkou, jestli by se také nemohl naučit být Evropanem. "Snad, ale jsem skeptický," řekl po delší odmlce. A dodal: "Jeden život na to určitě nestačí."
Dlužno dodat, že duel českého prezidenta a vídeňského kardinála o evropské ideji obecenstvo v Pasově zaujal. I když se jednalo spíš o dva monology, rozhodně skýtala diskuse divákům látku k přemýšlení. Mně například o tom, že Václav Klaus unii nepomlouvá. On si to o ní všechno doopravdy myslí...
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6