23.5.2022 | Svátek má Vladimír


BLÍZKÝ VÝCHOD: Z teroristy „nenásilným odpůrcem“

4.5.2021

Server Neesweek zveřejnil dne 11.2.2021 článek od palestinského spisovatele Muhammada Shehady, kterému se podařilo prosadit tvrzení, že tzv. Palestinci využívají k prosazování svých cílů „nenásilný odpor“.

Článek s názvem „Izrael kriminalizuje nenásilný palestinský odpor - pak nás nazývá teroristy“ popisuje palestinského aktivistu Issu Amra jako „obránce lidských práv“, který údajně „zasvětil svůj život nenásilnému odporu a občanské neposlušnosti“.

Takto argumentují ti, kteří sympatizují s tzv. Palestinci, ovšem zcela ignorují skutečnost, že Amro je známý antiizraelský propagandista, který byl usvědčen z mnoha násilných nepokojů.

Ve své stati v Newsweeku Shehada tvrdí, že Amro byl Izraelem obžalován „za nenásilný odpor“, ale nezmiňuje skutečnost, že Amro byl obviněn z násilného podněcování, účasti na nepokojích, útoků na vojáky a civilisty a zasahování do izraelských bezpečnostních operací v této oblasti.

Amro byl odsouzen za mnoha trestných činů, včetně útoku na soukromou ostrahu, nikoli za klasický standardní „odpor proti zatčení“, obvykle spojený s nenásilnými protesty. Amro také zveřejnil na sociálních médiích výzvu k „třetí intifádě“. Vzhledem k tomu, že během prvních dvou intifád palestinští Arabové rozpoutali násilnou vlnu sebevražedných bombových atentátů, střelných a bodných útoků, při nichž zahynulo přes 1.400 Izraelců a další tisíce z nich byly zraněny, je těžké pochopit, jak někdo může chápat Amrovo volání po třetí intifádě za „nenásilné“.

V jiných článcích Shehada omlouvá útoky palestinských teroristických skupin. Například odpálení zápalných balónů na jih Izraele ospravedlnil tím, že je nazval „nouzovými signály“, zatímco kritizuje Izrael za obranu svých občanů před skutečnou hrozbou, kterou představují.

Zdroj