BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo bombardoval školu v Bejt Hanúnu?
Škola UNRWA (Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům) v Bejt Hanúnu v Pásmu Gazy, kde bylo ve čtvrtek podle palestinských údajů zabito 15 lidí a desítky dalších zraněny, mohla být zasažena i raketou Hamásu. Na společné tiskové konferenci v Káhiře generální tajemník OSN Pan Ki-mun a ministr zahraničí USA John Kerry ostřelování školy, která slouží rovněž jako útulek uprchlíků v Pásmu Gazy, ostře odsoudili jako možný „válečný zločin“. Obviněn z něj byl jako obvykle Izrael. Izraelská armáda už zahájila vyšetřování.
Armádní mluvčí potvrdil, že ve čtvrtek došlo k bojům mezi Hamásem a izraelskými jednotkami. Z obvodu Bejt Hanúnu odpaloval Hamás také rakety, přičemž některé dopadly a explodovaly v blízkém okolí. Nedá se proto vyloučit, že školu zasáhla některá z těchto raket a nikoliv izraelské granáty.
Ve čtvrtek vyzvala izraelská armáda Červený kříž a UNWRA v Pásmu Gazy, aby mezi 10. a 14. hodinou školu vyklidily. Obě organizace příjem zprávy z izraelského Twitteru potvrdily. Podle izraelských údajů však Hamás evakuaci uprchlíků z objektu OSN zabránil. Izraelský vojenský mluvčí také sdělil, že izraelští vojáci byli z Bejt Hanúnu ostřelováni a palbu opětovali. Není zatím jasné, zda ozbrojenci Hamásu stříleli z budovy školy a uprchlíky zneužili jako „lidské štíty“.
Podle údajů kanálu 2 izraelské televize potvrdila UNWRA střelbu Hamásu v obvodu Bejt Hanúnu, kde se nachází i zasažená škola. Podle rozporných informací nabídl Izrael přestávku v palbě k evakuaci raněných, kdežto mluvčí OSN v americkém vysílání ABC tvrdil, že Izrael požadavek UNWRA na přerušení palby odmítl.
Ve dvou školách OSN v Pásmu Gazy byly nalezeny uskladněné rakety Hamásu. Mluvčí UNRWA v Gaze tvrdil v izraelském rozhlase, že nic z toho neviděl ani neslyšel. Nijak mu nevadilo ani to, že jeho vlastní šéf, Pan Ki-mun, nález raket potvrdil a odsoudil je jako „porušení mezinárodního práva“, protože zneužití chráněných objektů jako škol, mešit nebo nemocnic k bojovým akcím nebo k uskladnění zbraní z nich dělá legitimní válečné cíle. V jednom z obou případů UNRWA nalezené rakety předala „příslušným úřadům“, tedy vlastně Hamásu, v druhém případě rakety po jejich objevení „zmizely“.
Obzvlášť problematické je zneužití nemocnic v Pásmu Gazy pro vojenské účely. Několik nemocnic bylo již izraelskými jednotkami ostřelováno, přičemž například v nemocnici Wafa přišli o život i lékaři, personál a pacienti. Izraelská varování a výzvy k vyklizení nemocnice byly ignorovány.
Někteří palestinští i zahraniční novináři v Pásmu Gazy, mezi nimi korespondent pařížských novin Liberation, Radžá Abú Dagga a Nick Casey z listu Wall Street Journal, oznámili svá osobní zjištění, že si Hamás zřídil provizorní hlavní štáb v ústřední nemocnici Šifa hned vedle pohotovostního příjmu. Mluvčí Hamásu poskytovali rozhovory také na území nemocnice. Dagga byl v nemocnici vyslýchán ozbrojenci Hamásu, protože chtěl Pásmo Gazy opustit jedním z pašeráckých tunelů mezi Gazou a Egyptem a vrátit se do Paříže. Výslech skončil tím, že mu byl odebrán pas i novinářský průkaz.
© Ulrich W. Sahm
přeložil Pavel Mareš
www.wilberforce.cz