22.6.2021 | Svátek má Pavla


SPORT: Zimní olympijské hry 2014

6.7.2007

Německá televize vysílala v noci přímým přenosem z Guatemaly rozhodování, či spíše boj o to, která země se stane pořadatelem olympijských v roce. 2014. Neklidné shromáždění členů Mezinárodního olympijského výboru, tj.členové jednotlivých delegací, bouřlivě až vášnivě diskutovali mezi sebou.

Ze seznamu adeptů vypadl nejdříve Salzburg, poté klání pokračovalo, až zbyli dva uchazeči. Komentátoři v té souvislosti několikrát jmenovali prezidenta Putina, který na shromáždění dokonce osobně přijel z návštěvy USA..

Neklid, nepokoj, pnutí či napětí v sále přibývalo, stoupalo, vzrůstalo, zvyšovalo se, slabé srdce by je stěží přečkalo. Volba neměla jasného favorita, ač se očekávalo, že zvítězí Jižní Korea. Jedno kolo však nestačilo.

Ve hře v druhém kole zůstali dva kandidáti. Soči a Pchjongčchang, tedy Rusko a Jižní Korea.

Na obrovské obrazovce se promítalo, jak nabízená místa vyhlížejí. Sledovali jsme štíty zasněženého Kavkazu,, sníh, skvělé lyžařské a jiné poutavé výkony, až po skvělé pohledy na pobřeží Černého moře v lázeňském městě Soči, kde má ruský prezident své letní sídlo..

Dlužno říci, že při těch ukázkách si přišli na své nejen delegáti v sále, ale i televizní diváci.

Poté se promítaly krásy, které nabízelo horské středisko Jižní Koreje. Opět vysoké štíty hor, sníh, blyštivé slunce, nádherné prostředí u moře. V záběrech se mihl i slavný italský slalomář Alberto Tomba. Mezitím usmívající se korejští občané, krásné tváře, všechno si nebylo možno zapamatovat v tu pozdní noc ze středy na čtvrtek.

Po dlouhých, zdánlivě nekonečných minutách čekání byl přednesen výsledek (počet hlasů byl poměrně těsný, pokud si pomatuji):

Předseda MOV Jacques Rogge oznámil, že v roce 2014 se olympijské hry budou konat v Soči .Rozpoutala se bouře potlesku a jásotu – arci jen části shromáždění, kde bylo vidět i zklamané tváře.… Pocity televizních diváků pochopitelně zůstaly utajeny. (Jak poznamenal německý komentátor, váha prezidenta Putina zřejmě sehrála svoji roli.. Zda to byl rozhodující moment, těžko posoudit.)

Také čtenáři této kratičké zprávy budou mít zajisté rozdílné pocity a mínění.

Škoda, že nebyla přítomna, na rozdíl od mnoha jiných, alespoň pokud se nemýlím, také naše televize. (Možná mnozí podotknou, že se není co divit.)

Téma je aktuální i u nás, kde se názory na pořádání olympijských her v ČR , jak známo, značně rozcházejí.

V každém případě - za sedm let nashledanou u televizních obrazovek nebo – i osobně – v Soči.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.