5.2.2023 | Svátek má Dobromila


HACKEŘI: Jsem světový !?

8.10.2022

Media všech zemí informují , jak hackeři útočí na banky , nemocnice , úřady , firmy , tedy na bohaté, vydíratelné a působí jim škody . Od nás , malých a chudých je to daleko asi tak , jako vzdálené hřmění. A najednou blesk , přímo v mém počítači ve formě dvoustránkového , anglicky psaného emailu, který pro svou chabou znalost angličtiny jsem zrušil bez čtení. A ejhle ! Za týden tam byl zas a já ho začal luštit.

Byl hodně familiární , oslovil mně „Hellou Peter“ a sdělil, že má pro mě špatnou zprávu. Prolomil a získal mé emailové heslo a jako důkaz mi ho uvedl. Z dalšího jsem vytušil výhružky instalací trojského koně a tak možnosti smazání fotografií , souborů, elektronické pošty , internetového bankovnictví atp. Tomu všemu jsem mohl moudře předejít, zaplacením pouhých 400 amerických dollarů. A protože jsem světový , byla mi nabídnuta i platba v bitcoinech podle aktuálního kurzu, na ochotně uvedené číslo účtu.

Po počáteční radosti z toho , že jsem nějakému , patrně anglickému, pracovitému hackerovi stál za vydírání , jsem začal konat. Oslovil jsem vnuka a přeposlal mu ten mail a najednou začalo elektronické strašení , přikládané už hackerovi. Email byl vykázán v odeslané poště , byl tam i fyzicky , ale k adresátovi nedorazil. Zato z příchozí pošty se úplně ztratil, tak jsem jeho první stránku z odeslané pošty ofotil a poslal z tabletu mé ženy . Informoval jsem telefonicky svou banku o možné hrozbě pro mých pár korun na účtu, ale reakce byla velmi vlažná.

Mám změnit přístupové heslo.

Nezatroubili na poplach, nevypustili pátrací psy, bylo to pod jejich rozlišovací schopností. Trochu jsem očekával víc starosti o mé peníze .

Vnuk reagoval taky klidně a slíbil mi přijít hned po své promoci na medicínského inženýra. Taky přišel , několika zkušenými poklepy diagnostikoval planou hrozbu, léčil novým , složitým heslem a počítač byl uzdraven.

Jaké zklamání!

Nejsem světový , jen jsem měl lehce prolomitelné heslo a tak, podle mé předpokládané chudoby, mi byla hackerem nabídnutá pro něho nízká cena vykoupení.

Halíře dělají talíře !