30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

VĚDA: Vznik života (2)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Václav Dostál 2.1.2010 11:33

Re: Bůh jako Duch a energie

Souhlasím s Vámi, že samotný technologický postup nic nevytvoří. Nic takového jsem netvrdil. Jen to, že vývoj života probíhal a probíhá podle "technologického postupu", který Někdo vymyslel. Podobně jako ve výrobě čehokoli.

Také tvrzení, že část věřících si myslí, že Bůh porušuje zákony (které sám vymyslel) není pravdivá. To si spíše myslí ateisté - pochopitelně jako argument proti Bohu. Bůh "nestojí" proti přírodě, nýbrž nad ní. Podobně člověk nepůsobí proti výrobě něčeho, co sám vymyslel, nýbrž nad tou výrobou. Vymyslel programy, postupy, stroje, zařízení, načež sám dohlíží, zda vše "jede" správně.

Nevím, o co jde s "pomluvou". (Nevím, na co narážíte). Já jsem pod pojmem "první" myslel "prvotní".

"Žonglování se slovy" se mi jeví jako nevhodné označení pro logické vyvozování. Také "pomatení" se mi jeví jako špatná náhrada "vysvětlení". Ale to bude asi věc "vkusu" - tedy přístupu. Pod pojmem "věřit"  jsem já rozuměl "být přesvědčen" a současně "důvěřovat".

Vysvětlete prosím, co Vy rozumíte pod tímto pojmem, když se to nějak týká Vás.

Suchoř 2.1.2010 17:36

Re: Bůh jako Duch a energie

nemusí být vylučována možnost vzniku hmoty a vesmíru působením neznámé energie kosmického rozměru, snad Boha. Avšak nikoliv podle biblických ani designerských představ, které vedou k samo se vylučujícím absurditám.

Designér (přejmenovaný biblický Hospodin) by totiž musel být krátkozrakým primitivem, kdyby měl stvořit nekonečně rozmanitý život tak, aby musel vše vědět a vše řídit. Přírodní katastrofy s utrpením a smrtí živočichů a lidstva svědčí o tom, že celá příroda žije spontánně, jinak by musel být Stvořitel ještě i bezohlednou a opovrženíhodnou nestvůrou, s nevyzpytatelnými cestami. Člověk i každý živý tvor co si sám nevyrobí a nevydobydou, žádný Bůh ani svatí jim nedají a musí s nástrahami života a přirodními katastrofami tvrdě potýkat. Bezohledná inteligence kosmického rozměru může existovat jen v pohádkách a tak nezbude než odvodit závěr, že dění v kosmu včetně vzniku a vývoje života, jsou nejspíš jevy spontánní,  jako odraz a důsledek vlastností živé hmoty.

Zda hmoty věčné a nebo stvořené věčným Stvořitelem, to otázkou může byt. Avšak varianta nezbytně bezohledného a zlomyslného inteligentního designéra, k němuž vedou církevní výklady toho co vidíme a prožíváme, vylučuje sama sebe.

indian 2.1.2010 19:06

Re: Bůh jako Duch a energie

Mimo to, když my vytváříme nějaký systém který žije dle nějakých zákonů vůbec to nemusí znamenat (a taky těžko kdy znamená), že stojíme mimo tyto zákonitosti. Vzdor všeobecné představě si dokonce ani programátor nemůže dělat úplně co ho napadne.

Stoura 2.1.2010 13:53

Re: Bůh jako Duch a energie

Pokus o odpovědi:

Václav Dostál: Jakou hmotnost má "technologický" postup, potřebný ke vzniku čehokoli? Hmotnost hmotného kontextu (to znamená nástrojů, strojů, pracovníků, energie a materiálu, potřebných k realizaci toho postupu)

Jakou hmotnost mají nápady a ideje, jimiž se řídí nějaký výrobní proces? Hmotnost nosiče (mozku, počítače, knihy), na němž jsou zaznamenány.

indian 2.1.2010 15:28

Re: Bůh jako Duch a energie

stejně tak bychom mohli tvrdit např. toto: lidský mozek nefunguje zadarmo (jak si možná někteří myslí) ba dokonce "užírá" značnou část produktů lidského metabolismu (cca. 20% v klidu u zvířat je to okolo 5%) dokonce jsem kdesi četl (je škoda že nevím kde), že kdyby pracoval celý mozek naráz polkne asi tolik jako 100W žárovka. Je dobře, že se mi to nikdy nepřihodilo :-) .

Chci se dostat k tomu, že nyní můžeme aplikovat ono notorické E=m.c^2 a snadno dovodit hmotnost myšlenky z doby po kterou bylo přemýšleno. Samozřejmě, že tato hmotnost bude dle účinnosti mozku, který přemýšlel. Totéž je možné aplikovat na počítač. Možná bychom tuto hmotnost měli připočítat k hmotnosti k hmotnosti zařízení či média.

Naše bezradnost v tomto by mohla docela dobře ukazovat na nesmyslnost otázky. Jedna odpověď je horší a napadnutelnější než druhá.

Jinak připravuji komplexnější příspěvek, pokud ho kdy dodělám pak se tu jistě objeví.

Stoura 2.1.2010 15:59

Re: Bůh jako Duch a energie

Počítat u mozku s energetickou efektivitou E=m.c^2 je trochu mimo realitu. Ve skutečnosti jsme pohánění chemicky a pro výrobu 100Wh tepla potřebujeme řádově deset gramů potravy a zhruba stejné množství kyslíku. Takže hodina usilovného přemýšlení váží desítky gramů hmoty, která skrz nás musí protéct.

Obecně jsem se snažil naznačit, že i idee jsou svázány s hmotou a energií a podstatný je navíc i hmotný kontext (třeba mozek bez podpůrného aparátu zbytku těla moc dlouho fungovat nebude, technologii bez vhodných zdrojů také nerozběhnete).

indian 2.1.2010 17:12

Re: Bůh jako Duch a energie

myslel jsem opačný postup. Tedy vytkněme m a vyjde nám m=E/c^2 . Kde E je energie SPOTŘEBOVANÁ při myšlení. Ta už, ale byla vytvořena (lhostejno jak) a nemá proto nic společného s efektivitou s jakou můj metabolismus tuto energii vyrobil z přijaté stravy.

Je to ale fuk, chtěl jsem poukázat na nesmyslnost celé otázky. K čemu sebeefektivněji modulovaný signál, když nemám přijímač a aparaturu pro interpretaci signálu? V tom jsme za jedno, toto je jen zbytečná odbočka.

indian 2.1.2010 17:01

Re: Bůh jako Duch a energie

Atomy tedy vždy zaujmou danou polohu v molekulách samovolně, mají-li k tomu sebemenší příležitost. Divil by jste se jak je vesmír plný organických sloučenin, byť anorganického původu. Vznikly v prostředí, které my považujeme za krajně nepřátelské, proč by na Zemi tyto procesy měly být výjimečné? Takový názor je jen pokračování onoho arogantního antropocentrismu, který lidstvo provází od vzniku západní kultury (minimálně). Když už země není geometrickým středem vesmíru, už jím není ani slunce ani sluneční soustava, už dokonce ani nemůžeme tvrdit, že je výjimečná sluneční soustava (přítomností planet), tak budeme alespoň tvrdit, že je jedinečná Země. Až najdeme nějakou Zemi podobnou planetu, a až budou přibývat, pak budeme se stejnou zaslepenou arogancí tvrdit, že je výjimečný život, až najdeme nějaký jiný život pak budeme tvrdit, že je výjimečný člověk svou inteligencí. A tady se nám kruh uzavírá - už to tu taky padlo - ne-lidskou inteligenci máme před očima dnes a denně, v podobě domácích zvířat a věřící toto s klidem (a další dávkou arogance) ignorují. Jen pro zajímavost, informovaní to jistě vědí, u delfínů byla pomocí analýzy jejich signálů prokázána jejich vysoká informační hustota...

Václav Dostál 2.1.2010 18:03

Re: Bůh jako Duch a energie

Pokoušel jsem se vyložit, že, tak jako  ke složitější výrobě je zapotřebí přesného postupu, nikoli náhodných změn, je zapotřebí ke vzniku přemýšlejícího tvora také přesného postupu, nikoli náhodných změn. Hmotnost nosiče, na němž je postup zaznamenán, pro realizaci postupu nehraje roli: existují totiž různé nosiče (jak jste některé sám jmenoval). Mnohem významnější pro realizaci je samotný nápad (samozřejmě, že podrobný). My lidé si nedovedeme představit nějakou myšlenku bez lidského mozku, v němž vznikla. Ale to, že něco nedovedeme představit ještě neznamená, že to neexistuje. Znovu si vypomůžu modulovanou televizní vlnou: jedna složka je sama vlna, druhá složka je ta modulace. Modulace nemůže být náhodná, musí být přesně naprogramovaná.

Myslím však, že bychom se točili pořád kolem téhož (aspoň v principu). Zkusím to jinak: Jakou hmotnost má (kterýkoliv) fyzikální zákon? Nikoliv jeho záznam (ať už v tištěné nebo v elektronické formě), ani reálie, jež se podle něj řídí, ale zákon samotný. Fyzikální zákony vůbec nezávisí na jejích objevitelích ani na lidech, jej nějak aplikujících. Prostě platí - naprosto nezávisle na jakémkoli lidském mozku. Navíc: základních fyzikálních principů je malý počet - dokonce se hledá jeden jediný, všechno sjednocující. Kdyby tyto principy a zákony vznikaly náhodně, měl by jich být veký, ba dokonce nekonečně velký počet. Avšak není. To však ponechejme stranou a vraťme se k otázce: Jakou hmotnost či energii nesou samotné fyzikální (nebo biologické, chemické, atd.) zákony? (Přitom nebudeme řešit "problém", zda takové zákony vůbec existují, že ano?)

Stoura 2.1.2010 18:35

Re: Bůh jako Duch a energie

Jen několik poznámek: není pravda, že modulace vlny nemůže být náhodná. Modulace může být i náhodná, dokonce často je. Zkuste si naladit nějakou neexistující stanici v rádiu nebo televizi - vlna bude patrně modulována náhodným šumem. Není pravda, že si nedokážeme představit jiná nosič myšlenky, než je lidský mozek.  Ve sci-fi je to celkem častý námět. Různá náboženství si představují, že myšlenky mohou existovat i bez mozku - například v duši, která opustí tělo.

Není pravda, že k výrobě se nedá dospět náhodnými změnami. Pomocí genetických algoritmů lze například vyvinout celkem dobře fungující automaty pro rozpoznávání textu nebo pro analýzu signálu. Stačí náhodně variovat  program a nadějné fragmenty zkřížit. Je to spíše příklad jen jednoduché výroby, ale tenhle obor je stále v začátcích. Tímhle směrem jde také například armádní výzkum při vývoji netradičních automatických zbraní, schopných adaptace)

Ad hmotnost přírodních zákonů:není moc jisté, jestli má ta otázka vůbec smysl. Stejně dobře lze říci, že nulovou, jako uvést hmotnost a energii Vesmíru, kterého se ty zákony týkají.

Suchoř 3.1.2010 0:53

zákony a jejich hmota

žádný zákon přírody sám o sobě neexistuje. Existuje pouze chování hmotného subjektu v němž poznáváme zvláštnosti a výlučnosti. Spíše však vlastnosti hmoty, protože ta se jinak chovat ani nemůže. Trestní nebo obchodní zákon není zákonem přírodním či fyzikálním, ale spíše formou boje lidského homo sapiens o přežití. Podobně jako nepsané vztahy ve smečkách. Také nejsou samostatným subjektem, jenž by mohl nebo nemohl mít hmotnost a energii

Suchoř 3.1.2010 1:42

Re: zákony a jejich hmota

ještě doplňuji svůj uvedený názor příkladem. Člověk pokud žije sám, si vytváří určité pravidelnosti až stereotypy života, které odpovídají jeho věku, pohlaví, zdravotnímu stavu, postavení a pod. Aniž by takové své zvyklosti a potřeby si někam zapsal jako pravidla svého chování. Takový způsob jeho pravidelného chování však může  být pozorován sousedem  jako určitá zákonitost, natož kdy podobné chování bude pozorovat i u dalších osaměle žijících lidí. Dva lidé kteří sdílejí společnou domácnost nebo jsou na turistické výpravě, pak více lidí kteří žijí v rodině nebo v ponorkách, si vytváří také své psané (pro pamatování) nebo nepsané způsoby chování zohledňující věk, zdravotní stav a podobné vlastnosti jedinců. Pozorovatel pak může konstatovat například takovou zákonitost, že děti chodí do školy.

Poznatek, že děti chodí do školy, může mít objektivní platnost až jako zákon přírody. Sám o sobě však neexistuje, je pouze výsledkem našeho zobecňování přírodního jevu, a to chování hmotného subjektu. Takovým objektem pozorování může být cokoliv v přírodě od genetiky, stavební struktury atomů a molekul, změny stavu plynů, až po jevy v kosmickém prostoru. Výsledkem našeho pozorování pak může být až druhý zákon termodynamiky. Podle něho se hmota chová nikoliv proto, že by to měla někde předepsané a musela poslouchat na slovo a do písmene (i atomová částice by pak musela mít inteligenci a snad i umět číst). Při svých vlastnostech (hmotnost, elektrický náboj a pod) se ona prostě jinak chovat nemůže.

Takže zákony přírody nejsou předpisem ani žádnou informací od někoho k někomu, ale našim poznatkem o vlastnostech a o odpovídajícím způsobu chování hmotných objektů.

indian 2.1.2010 17:00

Re: Bůh jako Duch a energie

děláte zásadní chybu když, si představujete, potřebu nějakého dohlížitele nebo jak jsem někde četl hybatele. Jednotlivé atomy se ochotně spojují samy a to tím ochotněji čím mají větší teplotu (makrosvětě se vlastně jedná o kinetickou energii). Je to dáno stavbou atomů http://cs.wikipedia.org/wiki/Atom http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektron , spojují se tedy mnohem ochotněji než ty tak často zmiňované součástky hodinek (mlýnků na maso, automobilů) a vždy do stejných struktur.

Pro příjem a interpretaci libovolného modulovaného signálu musíte mít zařízení (podobně jako s tou televizí). A aby z televize vylezlo něco co vypadá jako to co je na ní vidět na to bylo potřeba další netriviální zařízení, že by Země byla takovým zařízením je krajně nepravděpodobné (v tomto doporučuji Stopařova průvodce po galaxii :-) ). Tedy signál modulovaný i nemodulovaný (a dokonce ne nutně jen elektromagnetický - kam patří i světlo) má sám o sobě na své prostředí vliv jen ten, že někde pro svou existenci spotřebuje energii, kterou jinde odevzdá (obvykle jako teplo).

Václav Dostál 31.12.2009 14:09

K energii

Díky "Indianovi" se snad dá pokračovat v diskuzi. Žádný člověk není schopen dopodrobna obsáhnout celou problematiku a proto si vybírá. Snad tedy bude přijatelné, když si teď vyberu z původního textu: "Neznáme ... mechanismus, který by přeměnil sluneční energii na nezbytnou práci, umožňující vytvoření živých systémů z jednoduchých..." Myslím, si že nejde o nepatřičnou generalizaci ("věda něco neumí vysvětlit... jen náboženství je to pravé"), ale o uplatnění druhého termodynamického zákona. Autor původního článku o něco níže uvádí: "Buďto tok energie byl převeden na práci ... potřebnou pro vybudování specifické struktury dosud neznámým mechanismem nebo se jednalo o skutečný zázrak." Tato druhá věta může být vyložena jak ve prospěch ateismu, tak i víry. Ateista by mohl říct asi toto: "Když neznáme něco dnes, poznáme to v budoucnu; současná neznalost vědeckého popisu neznamená, že jde o zázrak, k němuž je potřebný Bůh." Věřící křesťan by mohl říct např.: "Bůh není bohem mezer, ale vysoce inteligentně konajícím tvůrcem, tvořícím podle  postupů (mechanismů), které můžeme vědou postupně odhalovat." Vracím se k prvnímu citátu. Pro vznik složitějšího systému z jednoduššího je zapotřebí organizovaná energie. Opačná změna je samovolná - v izolovaném systému se uspořádanost mění na chaos. Sluneční energie je nutná pro udržení života, ale pro vznik života nestačí. Nestačí ani další nezbytné (nutné) podmínky, musejí existovat i postačující podmínky - a navíc přesný postup. Malá odchylka, která zákonitě při náhodném průběhu vznikne, vede k jejímu zesilování, tedy k větší neuspořádanosti a nikoli k větší organizovanosti. Nemyslíte? Dlouhodobost je pro samovolné organizování nepříznivá: čím déle uzavřený systém ponecháme samovolnosti, tím více je chaotický (neuspořádaný). Nebo je to jinak?

Machi 31.12.2009 21:13

Re: K energii

Nejsem odborník přes biochemii, ale tohle - "Sluneční energie je nutná pro udržení života, ale pro vznik života nestačí" je hloupost. Stále více se objevuje důkazů, že "sluneční energie" nebyla při vzniku života vůbec zapotřebí a rozhodně není potřeba k jeho udržení.

Suchoř 1.1.2010 1:11

Re: K energii

matoucí rozumkaření

indian 31.12.2009 9:20

pravidla diskuze

budu se tu snažit dát dohromady nějaká pravidla, která je nutno dodržovat, aby diskuze vedla k nějakému cíli, ne jen k obhajobě osobních názorů. Ona i diskuze má svá pravidla a vědecká diskuze jich ještě víc než jakákoliv diskuze jiná, není tomu tak proto, že si je někdo vycucal z prstu a chce s nimi někoho jiného šikanovat, je to protože je vyzkoušeno, že se jedná o jediný způsob vedení konstruktivní diskuze a to je doufám něco co by si tu všichni přáli (nebo se snad pletu?). Tak jako všichni dodržujeme základní pravidla slušného chování neosočujeme se navzájem zbytečnými nadávkami (což je dobře), tak bychom měli dodržovat i tato pravidla, samotná pravidla slušnosti zaručují pouze neurážlivý průběh diskuze ne však její konstruktivní průběh.

Napřed se budu snažit vypočítat chyby, které se tu kolem dokola opakují. Některé tu již byly zmíněny. Za prvé znovu uveřejním část příspěvku stoury, který odkrývá některé chyby, kterých se tu jedna a ta samá skupina stále dopouští: 1. Argument omezené představivosti. (Neumím si představit, že ... , ... a tudíž to neexistuje) 2. Falešně nastavená negace (obvykle ve formě "Existuje Bůh s vlastnostmi, připisovanými mu nějakou církví nebo myslitelem" kontra "neexistuje žádný Bůh" - existuje samozřejmě plejáda dalších možností, popřením jedné automaticky nenastává zvolená druhá) 3. Chybná generalizace (věda něco neumí vysvětlit (nebo to vysvětlí tak, že tomu daný filosof nerozumí) -> věda je na nic -> jen náboženství je to pravé).

indian 31.12.2009 9:21

Re: pravidla diskuze

Další chyby jsou: * reakce jen na určitou část předchozího příspěvku, na část příspěvku (obvykle pohříchu na tu podstatnou) se reakce nekoná. Už jako malého chlapce mě maminka učila, že je slušnost odpovídat na položené otázky, alespoň v rámci hovoru, pokusme se toto dodržovat. * vyžadování neustálého opakování již řečených argumentů. Pokud si vyžádám argument mělo by být slušností na něj buď reagovat (mám-li jak reagovat), nebo jej nechat být, často se tu objevuje ten postup, že vyžádaný argument se nechá zapadnout mezi další příspěvky, aby byl po nějaké době vyžadován znova. Každý kdo sem přijde má možnost si diskuzi zpětně prolistovat, není tedy nutné se kolem dokola dožadovat odpovědí na již jednou zodpovězené dotazy. Pokud mé příspěvky svědčí o tom že jsem se neobtěžoval diskuzi pročíst i zpětně, dávám tím najevo, že o ní vlastně nemám zájem, a jde mi tak pouze o prosazení svého názoru za každou cenu bez ohledu na jeho pravdivost, uvědomte si to prosím! Samozřejmě, že odpovědi pak podle toho budou vypadat. * to že do diskuze někdo vloží odkaz NENÍ známka nějakého pohrdání nebo pohodlnosti diskutujícího. Je věcí cti své názory něčím doložit, dokonce si myslím, že je záhodno tuto možnost využívat častěji. Ne všechno se také vejde do diskuzního příspěvku, co je jednoduššího než vložit odkaz? Žádné lepší počínání neexistuje. Pokud jsem líný nebo neochotný se do odkazu podívat a ještě do dám patřičně hlasitě najevo, opět tím vlastně dávám najevo, že mě téma diskuze nezajímá a jdu se jen vykřičet.

Doufám, že se ještě dostanu k samotné diskuzi.

Suchoř 31.12.2009 12:18

Re: pravidla diskuze

tato pravidla by zasluhovala (možná ještě po upřesnění a doplnění, ale i bez nich) uvést heslovitě zde napravo pod redakční hlavičkou NP. Místa je zde dost.

Otázkou ještě je nerovnováha resp. nepoměr sil (prostředků, času) mezi diskutujícími kteří vyjadřují své osobní názory a mezi organizovanými aktivitami až útoky stranickými a církevními. Mám na mysli vulgární antisocialismus, antikomunismus, xenofobii, náboženství určitého směru a pod. které jsou masivně prosazovány z peněz daňových poplatníků. Organizovaným zapojením se do diskuse až na úroveň faktického  moderováním tématu lze totiž dosáhnout převahy nesprávných a společensky škodlivých názorů.

Suchoř 3.1.2010 10:29

Re: pravidla diskuze

otázkou je možnost publikace vlastních názorů, které zde diskutující uvede. Pravidla tohoto serveru to zakazují, což je nesmysl. Totéž co napíši zde, mohu snad bez písemného povolení pana Neffa napsat i svému příteli a nebo do novin. I když tam nejsem žádný šťoura ani indián

Machi 31.12.2009 21:16

Re: pravidla diskuze

Obávám se, že pokud by přispěvatelé měli dodržovat tyto pravidla, tak zde nikdo psát nebude ;-)

Václav Dostál 30.12.2009 17:26

Odpověď na demagogii

Když chybí vědecké argumenty (nebo když se "nehodídící" zamlčují), začnou nadávky. Z diskuze se stává hádka. Pokračování diskuze je znemožňováno.  Takže do doby návratu korektnosti budu mlčet.

Suchoř 30.12.2009 16:57

svoboda slova a možnost organizovaného šíření poplašného tmářství

to je zřejmě skulinka naší legislativy spolu s financováním takové činnosti církví, namísto dobročinnosti a samaritánství.

Suchoř 30.12.2009 13:38

článek je součástí masivní mediální invaze církve

do vědomí naší společnosti. Z prostředků daňových poplatníků vyvíjí podobné a to ještě i více obskurní aktivity na všech frontách, nevyjímaje Wikipedii. I zde má dokonce pravomoc moderování svých tmářských hesel a blokování příspěvků, poukazujících na nesoulady s poznatky vědy (viz historii hesel Wikipedie). Naše společnost natolik masivní útoky církve katolické snad ještě nezažila. Díky štědrým rukám ministerstva kultury a chapadel církve ve všech orgánech správy.

Václav Dostál 30.12.2009 13:16

Čerstvý citát a doplněk

"Představte si hrozivě obrovský krystal soli kamenné s imaginárními vzdělanci v ní. Nejsou schopni odhalit ionty Na a Cl, kmitající v jeho rozích. Tudíž se považují za žijící v prázdnotě, v kamenosolném vakuu. Jak se jejich znalosti rozvíjejí, pozorují nějaké neznámé meze, které se uplatňují v místech a pohybech v tomto vakuu. Nicméně se zavedením neméně neznámých postulátů, principů a negací dostanou k vysvětlení pozorovaných omezení. Potom vždy, kdy jejich výpočty nezpůsobí pád nových faktů, přidávají nové postuláty, prostorové rozměry a exotické částice. Takovým chováním, popřením fyzikální kauzality, mohou zachovat myšlenku prázdnoty jejich prostoru. Tento úspěch způsobí, že kamenosolníci věří, že schopnost počítat je nutná jako jediný důkaz pravdy, že fyzikální porozumění je vyloučeno, ale také že je bezvýznamné a že přirozená touha poporozumění je znakem neznalosti, když ne hřích."

Tento odstavec je z podkapitoly "6.10.Sága hmotnosti-energie soli kamenné" z knihy "Elektron-pozitronová mřížka", kterou napsal prof. M. Simhony, emeritní profesor Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Za své práce byl pan profesor oceněn padesáti světovými vědci. Na všechno se můžete "podívat" na www.epola.co.uk. V citovaném odstavci kritizuje postoj stávajících kvantových fyziků a kosmologů.

Doplněk: Mnohé diskuzní příspěvky se zaobírají nevhodnou nebo přímo zlou církevní praxí - a tak odbíhají od tématu, tj. od vzniku života. Jakoby špatná církevní praxe ničila akt "stvoření" (lépe: "tvorby"), který nastal před ní! Kdo chce vědecké důkazy opačné než standardní, ať se podívá na fotky archeologických nálezů v Zillmerových knihách. Ať třeba úmyslně nečte jeho výklad, jen ať si prohlédne (ovšem pořádně) ony fotky. Jak asi vysvětlí fotku žijícího neandrtálce nebo fotku zkamenělého otisku obuté (lidské) nohy? Asi tak, že jde o podvrhy - i když jsou jich stovky.

Václav Dostál 30.12.2009 12:36

Čerstvý citát

Václav Dostál 29.12.2009 12:49

Protiklad nebo soulad?

Zaprvé. Víra není (vždy) opakem vědění. Ve vědě také musíme spoustě poznatků věřit, protože se sami o všech nemůžeme pro jejich rozsáhlost přesvědčit. Prostě věříme, že důkazy, které nějaký vědec podal, jsou pravdivé. Křesťan prostě důvěřuje jiným svědkům, mj. věřícím vědcům. Postupuje stejně jako soudce, který posuzuje zda obviněný čin spáchal nebo ne - na základě svědectví. Sám žádné laboratorní ověření neprovádí. Kromě toho snad každý křesťan měl nebo má nějaký osobní poznatek o existenci Osoby, o které , o koho jde. Občas jej přepadají pochybnosti. Je nucen o nich přemýšlet a znovu se přesvědčovat, jestli  se ve své víře nemýlil. Křesťanská víra není slepá. Není opakem vědění, ale jejím doplňkem.  Slepou naopak může být víra bez důkazů, ať už vědeckých nebo svědeckých - jen na základě domnělé autority předkladatele "argumentů". Zadruhé. Existují vědci, kteří zastávají odlišný přístup ke kosmologii. Kromě v diskusi zmíněného Hoyleho to jsou: Narlikar, Burbidge, Arp, Scherrer, Wetterich, Laszlo, Zhang a Simhony. Další mi nejsou známi, ale velmi pravděpodobně existují. Nezastávají standardní pohled na vznik a podstatu vesmíru. Studiem děl těchto vědců, potvrzených studiem řady pozorování jsem získal několik závažných poznatků. Jedním z nich je, že se obecně zatajujjí vědecká fakta, která se "nehodí do krámu" standardního modelu. Podlle mne (a podle dalších, o mnoho fundovanějších) se žádný Velký

třesk nekonal.  Věřit, že na počátku byl jakýsi nekonečně malý bod - pochopitelně s nulovou energií či hmotností -

a že nastal nesmírně veliký výbuch, a hle - je zde obrovké, naprosto

nepředstavitelné množství hmoty a energie, to je tedy "síla". Biblická víra nespočívá na jediném aktu stvoření a k tomu ještě z naprosté nicoty, prázdnoty. Stvoření z "Ničeho" bylo a dosud pořád je (děje se i nyní): z chaosu, z "látky", která nemá žádný význam, žádnou hodnotu. Prosím, zkontrolujte si to ve druhém komentáři na první stránce Bible. Další soulad.

Vladimir 29.12.2009 14:47

Re: Protiklad nebo soulad?

Pakliže materialistická věda počítá s tím, že na POČÁTKU byl jakýsi malý, nepatrný bod (ale kde byl, když v té době údajně ještě vesmír nebyl - vesmír / prostor je údajně úzce spojen s hmotou ...) a hmota toho bodu byla asi rovněž mizivá, ne - li nulová, ba i čas prý před bodem nula neexistoval  a pak nastal VELKÝ TŘESK (jaký mechanismus - proces vedl bod s takřka nulovou hmotou k explozi, neexistoval - li čas ?) ... Kde se najednou vzala tak obrovská hmota celého dnes známého vesmíru z nepatrného bodu ... a kam se ten vesmír rozpíná (v jakém prostoru, v čem ?), když není prostor bez hmoty, bez toho vesmíru ?

Nedostává se materialistická věda ve svých vývodech k situaci, kterou lze zase vysvětlit jen jakýmsi zázrakem, či Bohem ?

Suchoř 29.12.2009 17:37

Re: Protiklad nebo soulad?

pojetí singularity ve velkém třesku má matematický charakter ve srovnání s rozměrem dnes poznaného vesmíru. Hypotéz může být víc, například gravitačně pulsující vesmír s kompresemi do shluku ještě i dále hroutících se černých děr. Dnes se pro takovou domněnku nedostává tmavé hmoty a rychlosti pozorovaného rozepínání vesmíru, která se zdá být, z našeho nikoliv stacionárního pohledu a také v newtonovském pojetí, ještě narůstající. Velký třesk může být tedy nejspíš nějakým přechodným stavem vesmíru, ne jeho počátkem.

Vědec musí mít nějaké své domněnky a vize, sestavené podle dřívějších nezpochybnitelných dílčích poznatků. Zde nejde o slepou a apriorní víru v náboženském pojetí, ale o předpoklad, jak se asi může nějaký jev vysvětlit, pak využít a zobecňovat.  

indian 29.12.2009 20:52

Re: Protiklad nebo soulad?

Dokonce si trofám tvrdit, že když víra (nebo kreacionisté, což je skoro totéž) přijde s něčím co ty otázky, které si tu klademe bude lépe vysvětlovat, pak člověk vyznávající vědecký názor bude hotov tuto teorii přijmout.

Ale ne slepě!!! Podrobí ji stejnému rozboru jako kteroukoli jinou teorii!!! Pokud projde není co řešit pokud neprojde, tak také ne. Pokud ne jsou stále dvě možnosti: a) na teorii dále pracovat, b) po další analýze dojdu k závěru, že jsem se vydal špatným směrem a terii budu muset zahodit. Ale pseudo terie, která staví na špatných nebo šptaně interpetovaných základech (onen mockrát zmiňovaný závažný nedostaek ohledně entropie a předpokladu o oteřených x uzavřených systémech), obsahuje neúplné vstupy (chybějící údaje o množství a fyzikálním stavu reakčního prostředí ve vztahu k pravděpodobnosti reakce), pak vědecky založený člověk se takovými tvrzeními prostě nemůže dál zabývat, dokud tyto nedostatky nebudou odstraněny. Uvědomte si, že toto je cesta zpátky, ne dopředu. Skutečný vědec by se musel stydět kdyby něco takového někde předložil, pokud by to bublikoval tak si po***e reputaci.