19.4.2021 | Svátek má Rostislav


VĚDA: Nové formy boje s koronavirem?

30.3.2020

Publikované údaje jsou zatím omezené, nicméně natolik znepokojivé, že přinutily britské lékaře vydat překvapivé varování.

Britská asociace ušních, nosních a krčních lékařů (ENT UK), s odvoláním na zprávy kolegů po celém světě, v pátek 27. března vyzvala občany Velké Británie, kteří ztratili čich, aby se na 7 dní izolovali, i když nemají žádné další symptomy nákazy koronavirem. „Opravdu bychom chtěli upozornit veřejnost, že jde o známku nákazy, a každý, u koho se objeví ztráta čichu, by se měl sám izolovat,“ stojí si za svým profesorka Claire Hopkinsová, předsedkyně Britské rinologické společnosti, která spadá pod ENT UK. „Tento krok může přispět ke zpomalení přenosu nákazy a zachránit životy,“ apeluje na veřejnost.

I podle amerických lékařů stoupá počet případů nasvědčujících tomu, že ztráta nebo zhoršení čichu a ztráta chuti jsou zásadními symptomy spojenými s nákazou koronavirem. Vyskytly se přitom především u pozitivně testovaných pacientů, kteří neměli žádné další příznaky. Tyto symptomy, pokud nejsou spojené s alergií nebo rinosinusitidou (zánětlivé onemocnění výstelky dutiny nosní či vedlejších dutin nosních), by měly být pro lékaře signálem k tomu, aby provedl test pacienta na virus. Americká akademie ušních, nosních a krčních lékařů (AAO-HNS) již vydala prohlášení, ve kterém se říká: „Navrhujeme, aby byly tyto příznaky přidány do seznamu screeningových nástrojů pro možnou infekci COVID-19. Anosmie (úplná ztráta čichu), hyposmie (částečná ztráta čichu) a dysgeusie (porucha chuti) v nepřítomnosti jiných onemocnění dýchacích cest, jako je alergická rinitida (alergická rýma), akutní rinosinusitida nebo chronická rinosinusitida, by měla upozornit lékaře na možnost infekce COVID-19 a vyžadovat seriózní zvážení pro izolaci a testování těchto jedinců.“ A aby toho nebylo málo, i v nejpostiženějších oblastech Itálie došli lékaři k závěru, že ztráta čichu a chuti je známkou toho, že osoba, která se jinak jeví jako zdravá, je ve skutečnosti přenašečem viru.

Tedy v případě ztráty čichu nebo chuti se nejspíše opravdu může jednat o příznak onemocnění COVID-19, který bychom neměli podceňovat, neboť onemocnění nemusí vždy začínat kašlem a dýchacími obtížemi, které máme nahlásit svému praktickému lékaři. A měla by na tyto příznaky i u nás, stejně jako je tomu dnes ve Spojených státech, navazovat snaha v co nejkratší době otestovat potenciálně nakažené v domácím prostředí a minimalizovat tak riziko další nákazy, například cestou do nemocnice. Což nutně nemusí u nás být „hudbou budoucnosti“, neboť některá navrhovaná opatření našich odborníků k tomu již směřují. Armáda by se totiž měla zapojit do systému tzv. inteligentní karantény, kterou minulý týden představil předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Bude mít k dispozici 14 výjezdových týmů, které na základě požadavků hygieniků budou odebírat vzorky od potenciálně nakažených po celé ČR. Přičemž v případě potřeby je naše armáda schopna kapacitu navýšit až na 33 týmů, jak všechny ujistil ministr obrany Lubomír Metnar.

Tolik o nových poznatcích v případě nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Ale jak jsme na tom u COVID-19 s novými léky? Inu, zdá se již „blýskat na lepší časy“. Neboť jak o tom ráno 26. března informoval server iDnes, je Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) již několik dní v kontaktu s Čínou a Japonskem kvůli antivirotiku Favipiravir, které se prodává pod názvem Avigan. „Možného účinku této léčivé látky na nemoc COVID-19 jsme si vědomi, a proto zjišťujeme, zda a případně za jakých podmínek by bylo možné přípravky s touto látkou do ČR dodat. Státní ústav pro kontrolu léčiv již před několika dny proaktivně oslovil čínského výrobce, obdobná komunikace probíhá i s držitelem licence pro výrobu v Japonsku,“ uvedla mluvčí SÚKLu Barbora Peterová. Tedy se zdá, že by vše mohlo být, jak se u nás říká, na dobré cestě. A tak bude vhodné si tu podstatné informace o tomto léku shrnout.

Prvním a zatím jediným lékem, které Státní ústav pro kontrolu léčiv v případě COVID-19 schválil k použití v České republice, je neregistrovaný přípravek Remdesivir, což oznamovala tisková zpráva Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ze dne 17. 3. 2020. Remdesivir patří mezi léčiva označovaná za nukleosidová analoga. Ta zastavují množení viru, který tak, zjednodušeně řečeno, nemůže ničit další buňky (léčivo cílí na virový enzym RNA-dependentní-RNA-polymerázu, který je klíčový pro syntézu virové RNA). Dalším přípravkem ze stejné skupiny léčiv je Favipiravir, který je účinný na široké spektrum virových onemocnění. Na rozdíl od přípravku Remdesivir však byl Favipiravir v posledních letech v několika zemích k léčbě řady virových onemocnění schválen. Na možnost, že by Favipiravir či Avigan (T-705), coby širokospektrální inhibitor virové RNA polymerázy, mohl zabírat i proti novému koronaviru SARS-CoV-2, upozornil odbornou veřejnost v únoru letošního roku, kdy už v Číně probíhalo testování, Erik De Clercq z univerzity v belgické Lovani, který byl mnohaletým spolupracovníkem našeho legendárního chemika Antonína Holého, bez jehož odkazu by nevznikl Remdesivir.

Favipiravir je zahrnut do národní strategické zásoby antivirových léků Japonska, kde o zakoupení tohoto léku měly již jednat vlády Indie, Rumunska a Izraele, jak o tom informovaly některé zahraniční sdělovací prostředky. Zapomíná se však na to, že v roce 2016 byl patent Favipiraviru společností Japanese Toyama Chemical Co Ltd. výhradně udělen čínské společnosti Hisun. Farmaceutický podnik Hisun se spojil s čínskou Akademií vojenských lékařských věd, čímž mohla být výroba Favipiraviru zahájena. Čínský státní úřad pro kontrolu léčiv pak povolil farmaceutickým závodům Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. připravit výrobu ve velkém pro zajištění stabilní dodávky. Lék Favipiravir Tablets 0.2 g byl nakonec oficiálně schválen pro uvedení na trh v únoru letošního roku a jeho výroba byla čínskou vládou označena za důležitou pro „boj s epidemií“. Čínský farmaceutický podnik Hisun se může pochlubit jak vysokou výrobní kapacitou, tak i kvalitou produkce. Favipiravir navíc přichází ve formě tablet, což usnadňuje jeho aplikaci. A protože dosavadní studie společně naznačily klinickou účinnost a bezpečnost Favipiraviru, několik zemí prostřednictvím svých ambasád o Favipiravir společnost Hisun již projevilo zájem. Načež čínská Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. vyjádřila ochotu plně podporovat „celosvětový boj proti COVID-19“.

Zhang Xinmin, čínský ředitel Národního centra pro rozvoj biotechnologií, v březnu odbornou veřejnost informoval, že Avigan (Favipiravir) byl shledán účinným ve dvou klinických studiích dokončených ve Wu-chanu a Šen-čenu, kde zahrnoval 240 a 80 pacientů. Během konference v Pekingu 17. března 2020 Zhang oznámil, že tento lék působil na příznaky související s koronavirem včetně pneumonie a neměl žádné zjevné vedlejší účinky. Zhang uvedl, že do klinického hodnocení v Třetí lidové nemocnici v Šen-čenu bylo zahrnuto více než 80 pacientů s COVID-19, včetně studie se 35 pacienty užívajícími Favipiravir a 45 pacienty v kontrolní skupině, jimž nebyl podáván. Podle Zhanga u pacientů, kterým byl podáván Avigan, se pozitivní výsledky dostavily po 4 dnech terapie. To kontrastuje s mediánem 11 dní pro ty, kteří tento lék nedostávali. V další z klinických studií pak rentgenové snímky dokládaly zlepšení stavu plic zhruba u 91 procent pacientů, kterým byl Avigan podáván.

Je třeba zde podotknout, že Favipiravir či Avigan (T-705) vykazuje antivirové účinky i proti jiným RNA virům, jako jsou arenaviry, bunyaviry a filoviry, o kterých je známo, že způsobují fatální hemoragickou horečku. Díky těmto jedinečným antivirovým profilům je Avigan (Favipiravir) označován za potenciálně slibný lék pro specificky neléčitelné virové infekce RNA. Francouzský institut pro zdravotnický a lékařský výzkum dokonce provedl v Guineji od prosince 2014 do května 2015 klinické hodnocení účinnosti přípravku Avigan při léčbě virového onemocnění ebola. A na základě výsledků tohoto hodnocení pak guinejská vláda přijala Avigan jako součást léčebného režimu pro ebolu. Studie z roku 2017 také doložila, že Avigan (Favipiravir) byl účinný proti širokému spektru typů a subtypů chřipkových virů, včetně kmenů rezistentních vůči existujícím protichřipkovým přípravkům.

Jinak řečeno, jak ukázaly poslední studie v zahraničí, v případě Covid-19 si terapii Favipiravirem zaslouží i naši pacienti se střední až vysokou virémií (nikoli však pacienti s virémií velmi vysokou, kde naše specializovaná zdravotnická pracoviště očekávají úspěch Remdesiviru). Pokud patří Favipiravir mezi nukleosidová analoga a má bránit replikaci viru, dá se předpokládat, že čím dříve bude podán, tím větší bude mít účinnost. Tedy s léčbou Favipiravirem nelze otálet. A čím více pacientům s Covid-19 u nás Favipiravir bude předepisován, tím méně bude u nás těch, kteří virus vylučují. Tím méně také budeme potřebovat přístrojů pro umělou plicní ventilaci, ale i nemocničních lůžek. Neboť lékařem předepsaný Favipiravir pacient s mírnými až středními příznaky může užívat doma.

Jde už jen o to, jak rychle k nám letadlo z Číny dopraví náklad tolik potřebného léku Favipiravir Tablets 0.2 g, aby ho mohli hasiči a vojáci rozvézt po nemocnicích a případně i do skladů, ze kterých bude distribuován do jednotlivých českých lékáren, kde si ho lidé nakažení novým koronavirem budou moci vyzvedávat na předpis.

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.