11.5.2024 | Svátek má Svatava


ZDRAVOTNICTVÍ: Proč nám chybí?

23.3.2021

Současná epidemie nám odhalila problém o kterém se dlouhou dobu mlčelo. V nemocnicích nejsou zdravotní sestry a lékaři.

Tedy správně a zcela korektně řečeno, jde o nedostatek lékařů a nelékařského zdravotnického personálu. Počátek všeho můžeme najít v historickém a veřejností zapomenutém vyjádření tehdejšího premiéra a pozdějšího prezidenta . Na adresu zdravotníků, kteří si stěžovali na výši svých platů odvětil : „Když se jim to nelíbí, ať jdou jezdit taxíkem “ řada z nich poslechla . Taxíkem sice nejezdí ,nalezneme je ve Velké Británii, Spolkové republice Německo, ve Švýcarsku i jinde. Současné epidemie nám ukázala, že sousední země ve Spolkové republice i příhraniční oblasti Rakouska se bez nich neobejdou. Otázka co je k tomu vedlo. Pokusím se o co nejvíce zjednodušenou odpověď. Lapidárně to vyjádřil jeden z představitelů LOKu . Mzda je ve zdravotnictví jediná položka z které nelze získat úplatek. Media nás zahrnovala čísly o výši průměrného platu lékaře a sestry.V době akce děkujeme odcházíme , měla část politické scény doslova a spříznění novináři doslova pěnu u úst. Podtext věch sdělení pro veřejnost byl jednoznačný podívejte se jak se mají, co by ještě chtěli. Decentně se přehlížel a přehlíží fakt, že polovina mzdy nemocničního lékaře tvoří odměny přesčasy U sester jsou to opět příplatky za přesčasy, a noční služby které výrazně navyšují jejich mzdy . Pokud situaci srovnáme s odměnou zdravotníků na západ od nás dá se shrnou citátem z bible ( podotýkám, že je vymyšlený ale výstižný) I vstoupiv pán do domu tohoto a spatři mzdu služebníků jeho odvrátil se a hořce zaplakal.

Je pravdou, že platy vysoce kvalifikovaných lékařů i sester s dlouholetou praxí se zlepšily. Bohužel nástupní platy sester i lékařů jsou stále obrazem bídy a utrpení . Navíc se dlouhodobě prosazoval trend optimalizace počtu pracovních míst. Přeloženo do češtiny snižování úvazků na odděleních. Zcela lapidárně jedna sestra na standardním oddělení na 15 až 20 nemocných.

O tom jak si někteří politici i nyní váží práci zdravotníků nejlépe svědčí jedno krajské zdravotnické zařízení, kde mimořádný příplatek za práci v takzvaném covidovém oddělení činí závratných osm korun za hodinu. Příslušný pan hejtman by se měl stydět nejen za vládu , ale především za sebe.

Ale nejde jen o peníze. Dalším důvodem k odchodu za lepším je náš systém vzdělávání lékařů a sester.

Postupně se podařilo zlikvidovat velice kvalitní systém vzdělávání lékařů. Pryč jsou doby , kdy o tom kdo půjde druhé atestaci rozhodoval předseda místní organizace KSČ . Systém dvou atestací byl od roku 1990 přehledný, srozumitelný. Ostatně vyprodukoval ty, kteří dnes patří k špičkám nejen naší medicíny. Současný systém vede řadu absoloventů lékařských fakult k odchodu do Spolkové republiky Německo. Na rozdíl od našeho je jejich systém vzdělávání přátelský.

A zdravotní sestry.? Podivný systém vzdělávání , střední zdravotnická škola, absolvent takzvaný zdravotnický asistent. Což je praxi člověk který odvádí tu samou práci jako setra ale za výrazně nižší odměnu. Takže je nutné mít vyšší odbornou školu, nebo získat kvalifikaci bakaláře na některé z vysokých škol. Po sedmi letech strávených ve škole dosáhne absoloventka na závratnou odměnu , která je skoro stejně tak vysoká jako výše platu pokladní v Lidlu.

Epidemie, s kterou se potýkáme odejde. Zdravotníkům práce neubude naopak. Před nimi budou stát odkládané výkony, nemocní jejichž stav se pro odloženou péči zhoršil. Oni to zvládnou , stejně jako zvládají současnou epidemii. Otázkou je jak rychle na problémy s jejich vzděláváním a finančním hodnocením zapomenou naši politici, kteří zdravotníkům nyní obřadně děkují . Jak rychle se vrátí k osvědčenému klišé : podívejte jak se mají co by ještě chtěli. Ostatně uvidíme co nám nabídnou jednotlivé strany před volbami. Ačkoliv jeden z představitelů lékařské komory se vyjádřil velice lapidárně. Čtu li o reformě zdravotnictví, dešifruji tato slova jako zhoršení podmínek pro zdravotníky a zhoršení a zdražení péče o nemocné.