17.4.2021 | Svátek má Rudolf


SPOLEČNOST: Poradce 8

29.6.2007

Minicyklus

"Poradce" odpovídá na vybrané dotazy pomocí vyhledávacího systému Consultor tak, že v rozsáhlé databázi světové literatury najde k danému dotazu adekvátní odpověď jako jednu z možných. Neodpovídá ovšem v žádném případě za jakýkoliv negativní následek vzniklý z eventuální aplikace nalezené odpovědi na reálnou situaci.

Tazatelka ( žena, 55 let, vdaná, dvě děti, úřednice, bydlí v bytě 3+1 s manželem o deset let starším, město do 20 tis.obyvatel) :

"Opravdu nevím, co si mám počít se svým manželem. Neustále dumá nad prožitými lety, podle něj se svět k němu otočil zády, lidé se k němu zachovali špatně, vlastní děti na něj zapomínají, jeho žena ho nikdy nemilovala a tělesné zdraví je pryč. Když ho prosím, aby přestal a pokusil se žít jako jiní muži v jeho věku, urazí se a naříká, že ho nechápu."

Odpověď :
"Poslouchejte, Wilhelme, snažím se vám trochu pomoci. Chci jen říct, neoddávejte se utrpení. Někteří lidé to dělají. Jako by s utrpením žili v manželství, spí s ním, jedí s ním, docela jako muž a žena. A když se jednou odvážou a dopřejí si radosti, vidí v tom cizoložství."
Když tohle Wilhelm vyslechl, musel proti své vůli připustit, že na Tamkinových slovech něco je. Ano, uvažoval Wilhelm, utrpení je jediný způsob života, o němž lidé vědí, že jej mohou určitě mít, a bojí se tedy, že kdyby se z utrpení vymanili, neměli by nic.

Saul Bellow: novela "Ani den!" (Mladá fronta Praha 1966);
z originálu "Seize the Day" přeložila Eva Masnerová
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.