Pondělí 28. dubna 2025, svátek má Vlastislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Kdo je vlastně diskriminován?

diskuse (11)
Jsou na pracovním trhu skutečně více diskriminovány ženy?

Nedávno jsem v NP vyjádřil podporu Straně zelených. S několika zásadními výhradami. Jednou z těchto výhrad byla pozitivní diskriminace, konkrétně tzv. ženské kvóty. Coby jeden z absurdních dokladů tohoto fenoménu jsem uvedl své zkušenosti se sledováním procentuálního zastoupení žen v ukrajinských a moldavských volebních komisích (kde jsem působil jako mezinárodní pozorovatel OBSE).

Genderové problémy jsou zjevné i na českém pracovním trhu. Nicméně spíše opačného rázu, než se povětšinou uvádí: diskriminováni jsou muži. Jistě, v minulosti tomu bylo jinak, o současných islámských zemích nemluvě.

Ale popořádku: Muži mají převažující zastoupení v top managementu (soukromých i státních firem a úřadů včetně politických funkcí, jak je dnes módní kritizovat) a naopak ve sféře některých dělnických profesí. Můžeme však směle prohlásit, že middle class, střední třída, je doménou ženskou. Dá se říci, že v oblasti pedagogiky, zdravotnictví a obchodu (včetně související administrativy) jsou preferovány ženy. Jakkoliv jsou v těchto profesích zároveň i nejčastějšími zájemkyněmi o práci, něco v pořádku určitě není. Například v oblasti obchodu zaujímají ženy většinu pracovních míst na pozicích administrativy (včetně účetnictví) i koncového (maloobchodního) prodeje. Muži se zde uplatní jen v náročnějších pozicích top managementu, IT specialistů či „dravých“ obchodních zástupců. Jinými slovy, laťka je pro ně stanovena výše. Ačkoliv je to – svým způsobem – logické (přirozený sklon k vůdcovství a větší síla jsou pro mužské pohlaví charakteristické), je to pro řadu méně výrazných (mužských) osobností handicap. Zvláště v době hospodářské krize.

Obdobná je pak situace ve školství (převaha učitelek na základních i středních školách) či ve zdravotnictví (převaha žen v personálu střední úrovně). Muži procentuálně vítězí až na vysoce kvalifikovaných pozicích – tedy mezi lékaři, vysokoškolskými profesory a asistenty a v dalších, úzce specializovaných profesích. A nebo naopak v low class, zvláště tam, kde je vyžadována fyzická síla a technická zručnost.

V oblasti middle class se muži prosadí opět jen ve specializovaných oborech – zmiňované IT, příp. na technických pozicích, v novinařině, umění, vědě (můžeme-li ovšem tyto obory za součást middle class považovat, neb netvoří mainstreamovou část střední třídy).

Rovněž v dalších oborech této sociální vrstvy, např. v cestovním ruchu, stravování či farmacie se dá vysledovat (na jiných úrovních než v top managementu) převaha žen nad muži, byť někdy v ne tak dominantní míře).

Co z toho plyne? Chce-li muž udělat kariéru coby absolvent střední školy s maturitou a nemá-li talent k vybudování následné úzké a odborné specializace nebo postrádá-li vůdčí charisma či technické schopnosti, nemá příliš mnoho šancí.

Musím se přiznat, že jako ekonom a administrativní pracovník mám s diskriminací poměrně bohaté zkušenosti. Ba dokonce, když jsem se ucházel o post v některých „middle class“ - ekonomických pozicích, bylo mi zřetelně naznačeno, že nabízená práce je spíše pro ženy. Leč, formálně vzato, životopis prý poslat mohu (asi se personalistky obávaly, že jsem agentem - mužského – spolku pro rovné příležitosti).

Namítnete, copak mzdy v top managementu nenahrávají mužům? Odpovím bonmotem: Sféra částečných a alternativních úvazků pro změnu nahrává ženám. Ale seriózněji: Mzdy v top managementu (se svou diferencovaností, proměnnými, akumulacemi a dalšími ambivalentními aspekty vyvolanými jak trhem, tak státem) jsou opravdu causou samou o sobě. Tématem, o kterém by se dalo dlouho povídat.

Nabízí se tedy otázka, co vede Stranu zelených (a mnoho dalších genderových skupin) k politice ženské pozitivní diskriminace? Chtějí snad ovládnout i poslední bašty maskulinní dominance? Branže, kde se prosazují muži díky svým obvyklým – ne však pravidelným – osobnostním rysům? Či dokonce branže (jak učí radikálnější forma feminismu americké provenience) vyžadující značnou fyzickou sílu?

Anebo se můžeme do budoucna, pro změnu, dočkat (až to bude v sociálním inženýrství „in“) kvót pro muže?

Ať už je to jakkoliv, závěr je zřejmý: Pokud muž nevyhovuje striktně vymezeným maskulinním kritériím pracovního trhu, obstojí v high class i low class. V middle class však ne.

http://tombi21.blog.cz

Aston Ondřej Neff
28. 4. 2025

Opravdu se nechci zúčastnit debaty o potratech.

David Floryk
28. 4. 2025

V dnešní době žije mládež v paralelním online světě.

Gustav Sitař
28. 4. 2025

Když je ilegální imigrant důležitější než občan vlastního státu

Petr Kolman
28. 4. 2025

Česká republika se ocitla v nové právní realitě

Aston Ondřej Neff
26. 4. 2025

Reality show jsou oblíbený televizní formát.

Aston Ondřej Neff
25. 4. 2025

Teroristům dává volná ruka a od občana se žádá respekt k regulím

Aston Ondřej Neff
28. 4. 2025

Opravdu se nechci zúčastnit debaty o potratech.

Chechtavej tygr
26. 4. 2025

Přijde sedm trpaslíků na audienci k papežovi.

Jan Bartoň
28. 4. 2025

Podle Trumpa je dohoda s Ruskem připravena.

Jiří Punčochář
28. 4. 2025

Padesát hodin je ochoten čekat na chodníku devětadvacetiletý Filip z Bratislavy, aby byl první ve...

Lidovky.cz, ČTK
28. 4. 2025

Česká televize vyplatila těsně před nástupem současného generálního ředitele Jana Součka několika...

Lidovky.cz, ČTK
28. 4. 2025

Masivní výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku je podle expertů výjimečná událost v evropské...

alis Sabina Ali
28. 4. 2025

Cena zlata minulý týden pokořila rekordní hranici 3 500 dolarů, v přepočtu skoro 76 tisíc korun za...

Lidovky.cz, ČTK
28. 4. 2025

Lékaři v Česku zatím letos transplantovali plíce už 25 pacientům. Počet operací by se tak letos...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz