SPOLEČNOST: Kam kráčíte, média a politici?
Pomiňme, že počáteční návrhy byly poněkud fantasmagorické, nicméně poslední zprávy hovoří o tom, že koaliční předáci se shodli na zmírnění původně dost radikálních čísel. Uposlechli experty, uposlechli námitky prezidenta a nejspíš v tom všem hrály roli i poslední průzkumy veřejného mínění. Přiznejme si, že představa jednotné DPH ve výši 17,5 procenta v roce 2014 zase tak děsivá není
Připomeňme ale, že po celá desetiletí to byli právě redaktoři se zaměřením na ekonomiku a politiku a také jimi zpovídaní experti, kdo v rámci reformy daní nabádal vedení země ke sjednocení sazeb DPH. Hlavní výhrada byla směřována proti výši základní sazby. Ta je ale nakonec nižší, jenomže tady spíš jde přeci o to, že i z úst těchto novinářů zněla slova o tom, že neproniknutelný les daňových výhod a výjimek je jedním z největších problémů našeho systému. A najednou to všechno tolik vadí?
Anebo je to opravdu jen další důkaz, že neexistuje jediné tištěné či elektronické médium, které by prostě nepodléhalo ekonomickým tlakům vydavatelů? Že všechny řeči o objektivitě, nezávislosti a úplnosti informací jdou okamžitě stranou, pokud majitel vydavatelského domu zavelí: Ovlivněte veřejné mínění v tom a tom směru, ekonomicky nám to pomůže!
Skoro s jistotou to lze tvrdit o soukromých vydavatelstvích, obchodní oddělení celkem logicky nedovolí o dvě strany dál špinit inzerenta, který u nás přeci pravidelně a tolik utrácí. Mnohem horší je situace ve veřejnoprávních médiích. Tady se směřování a rozhodování odvíjí výhradně od osobních názorů, ale častěji pocitů, odhadů, sympatií a antipatií jednotlivých redaktorů s velice pochybnými odbornými znalostmi v jednotlivých odvětvích.
A tak jen shrňme závěrem důležitý fakt. Už desetiletí u nás směr veřejného mínění, ale i politického prostředí určují nikým nevolení novináři. Místo hlídacích psů demokracie si osobují právo být těmi, kdo určují, rozhodují a vedou. Volení politici jsou hračkami v jejich rukou. Jestli se někdo z novinářů, vydavatelů či šéfredaktorů rozhodne, že někoho zlikviduje, je to prostě hračka. Samozřejmě se tak občas děje zcela nepokrytě i na objednávku z opačného politického tábora, často dokonce z vlastního. A senzace, skandály a podobné roztomilosti novináři prostě potřebují, protože jim zvyšují náklad.
Toto v žádném případě není obhajoba jediného z politiků. Ta zvláštní sorta lidí je zcela odtržená od životní reality (a to velmi brzy po svém zvolení) a celkem jasné se zdá, že do politiky chodí ti, co se jinak uživit neumí. Nemluvě o tom, že normální schopný člověk politikou a politiky tak trochu pohrdá. Nešel by tam, aby se neušpinil.
Virtuální realita, kterou předestírají média, je pořád nebezpečnější. O těch normálních lidech se v ní totiž vůbec nemluví. Objevují se v ní jen nenormální politici anebo ještě horší anomálie…