SPOLEČNOST: Český Floyd?
Policie v Teplicích zasáhla proti řádění vandala, který poté zemřel v sanitce při převozu do nemocnice. Česká pobočka AI označila zákrok policie za „hrubý a nezákonný“.
Po zásahu americké policie proti černochovi Georgi Floydovi byl zasahující policista obviněn a odsouzen za vraždu. Stalo se tak v atmosféře mediálního honu a nátlaku, což podle řady pozorovatelů dává odsouzenému policistovi velké naděje na zrušení rozsudku z důvodu nespravedlivého procesu. Vražda to proto nemusela být - pravděpodobně „jenom“ zabití, ale „lid si žádal přísný trest“. Přísný trest si ostatně žádal i americký prezident Joe Biden, který rozsudek označil za „přelomový“. Tolik současná progresivní Amerika.
Nyní se v Česku stala podobná situace. Stejně jako v americkém případě byl zemřelý Rom pod vlivem drog. Kamerový systém policie zachytil dva muže, z nichž jeden ničil parkující auta. Na místo poté přijel zásahový vůz policie, vandala zajistil a ten poté v přivolané sanitce při převozu do nemocnice zemřel. Ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš vyjádřili zasahujícím policistům podporu. Tím rozpoutali mediální diskuse o tom, že jsou odpovědni za „neobjektivní vyšetření případu“.
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny se distancovali od výroků premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), kteří podpořili policisty za zásah v Teplicích. Svými výroky podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování. Uvedla to členka rady Alena Drbohlavová Gronzíková. Pod stanoviskem je podepsáno osm členů, mimo jiné místopředseda rady Zdeněk Guži. Občanští členové rady považují jejich sdělení za „velmi nešťastné”. „Není naším cílem sledovat motivy pana Andreje Babiše či Jana Hamáčka. Není však přípustné, aby ztráta lidského života byla doprovázena nedůstojností minimálně v postupech, kdy bez ohledu na výsledek vyšetřování tito členové rady nepřikládali žádnou vážnost požadavků ostatních členů a veřejnosti směřujících k důkladnému a věrohodnému prošetření příčin úmrtí,” uvedli členové rady ve stanovisku.
Ozvala se i Rada Evropy: „Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu,“ uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.
Existuje několikaminutový záběr, který ukazuje policistu, jak přitlačuje Roma k chodníku, na kterém leží. Policista klečí několik minut na hlavě Roma. Zda mu klečí na krku a dusí ho, není ze záběrů jasné. Je slyšet, že Rom křičí; jakmile křičet přestane, policista svou nohu z hlavy Roma sundá. Video trvá bezmála 6 minut a převážnou část této doby policista na Romovi klečí. Připomeňme, že podle videí při zásahu americké policie proti Floydovi, klečel zasahující policista na krku Floyda několik minut a Floyd volal, že nemůže dýchat.
Existují tedy objektivně záběry, které podobně jako v případu Floyda ukazují, že policejní zákrok proti Romovi trval řadu minut. Vyšetřit příčinu smrti bude předmětem vášnivých sporů i v Česku. Pro zastánce toho, že smrt způsobil zákrok policisty, totiž nebude stačit vysoká koncentrace drog v krvi. To, co by zabilo spolehlivě nás, kteří nebereme drogy, nemusí totiž zabít ty, kteří je berou pravidelně, a stále větší dávky. Zákrok policie tedy bude těmi, co ho označují za hrubý a nezákonný (právě na základě videa), dáván do přímé souvislosti se smrtí. Romové jsou podle médii na okraji společnosti ve velké části zemí východní Evropy.
Objektivně vzato, případ smrti Roma v Teplicích má společný rys s případem George Floyda. Může proto také podobně i skončit, tj. obviněním zasahujícího policisty ze zabití. A zcela jistě se tento případ stane i politickým soubojem v předvolebním boji ve volbách do poslanecké sněmovny. Na tomto místě bych chtěl připomenout případ českých vojáků v Afghánistánu, kteří vyslýchali vraha jejich kolegy psovoda. Nejprve bylo rozhodnuto, že se na smrti Afghánce nepodíleli, aby právě tento týden bylo oznámeno, že budou obviněni z podílu na jeho smrti. Podobně to může dopadnout i v tomto případě. Kategorické odmítání paralely s „českým Floydem“ může dopadnout tak, že policista bude stíhán. Média totiž ještě neřekla své poslední slovo a jejich moc bychom neměli podceňovat.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz