19.9.2019 | Svátek má Zita


PRÁVO: Padla facka...

29.4.2019

Na začátek chci jednoznačně říct, že se mi jakékoliv fyzické násilí na komkoliv z duše hnusí a domnívám se, že útočník musí počítat s následky, které mohou být, pokud se oběť začne efektivně bránit, i fatální. Tolik úvodem.

V současné medializované kauze konfliktu poslance Dominika Feriho si počkáme, až bude jasné, kdo co udělal či řekl. Vzhledem k tomu, že prakticky všichni aktéři byli, jak se na moravském koštu vína sluší, pod vlivem alkoholu, bude relevantnost svědectví asi dost problematická. To, o čem chci psát, není jen tento incident, ale velice rozdílný pohled médií a politiků na podobné kauzy. Tato moravská hospodská facka byla dokonce přirovnána v Reflexu J. X. Doležalem k pokusu o vraždu! Poměrně ohnivě komentoval incident také poslanec a politik TOP 09 Miroslav Kalousek. Tady se ovšem nabízí srovnání. Pan Kalousek v roce 2011 před poslaneckou sněmovnou opakovaně fyzicky napadl mladého studenta. Vše je zdokumentováno kamerami a lze bez problémů dohledat na internetu. Pan poslanec studenta, který mu podle jeho tvrzení vulgárně nadával, vzal dvakrát pod krkem, přirazil ke zdi a udeřil.

Toto zjevně úmyslné fyzické napadení, které se shodou okolností také týká politika TOP 09, bylo později panem Kalouskem žertovně komentováno jako výchovný akt! Nakonec byl poslanec za tuto „nezbednost“ pokutován částkou 1000 Kč, což mu při jeho příjmech jistě bezesné noci nezpůsobilo. Nabízí se tedy srovnání a precedent ke rvačce pana poslance Feriho. Také to vyřeší tisícovka? Zatím média, aniž by se cokoliv dokázalo, mluví o nepodmíněném trestu.

Tyto dva konflikty ilustrují postavení a rovnost nás, prostých občanů, a rádoby elitních politických vrstev. Drzost, s jakou se pan Kalousek kdysi svým činem chvástal a nyní kritizuje aktuální moravskou rvačku, je nechutná. U incidentu pana Feriho se přetřásá motiv, podle svědectví podnapilých aktérů prý rasový. A co bylo v roce 2011 motivem Kalouskova mnohem cílenějšího útoku na studenta? Nevydýchal pan poslanec kritiku svého zaměstnavatele - daňového poplatníka? Opravdu byl student v projevu vulgární? Mohl to pan poslanec dokázat nezávislým svědkem? Když vás zmlátí papaláš, tak snad abyste mu políbili ruku a zdvořile poděkovali za výchovu, v opačném případě se ovšem chystejte do vězeňských tepláků. Jako bychom to neznali z bývalého režimu.

Taková zdokumentovaná a prokazatelná facka od poslance Kalouska mohla být zlatý důl a divím se, že napadený student nevyužil tohoto incidentu a nedal věc právníkům. Mohli mu vysoudit finance na studia.

Počkejme si na výsledky šetření. Jak jsem uvedl, zásadně odmítám násilí a vyhýbám se rizikovým situacím, jako je noční hromadná doprava, pochybné putyky a riskantní akce. Samozřejmě máme svobodu, můžeme chodit, kam chceme, jen nevím, zda je rozumné, aby pražský politik navštěvoval vesnické pijatiky. Na druhou stranu chápu, že se tam může dozvědět ledacos, co se v pražské kavárně nedozví. Ukazuje se, že kontakt s reprezentantem státu může být pro řadového občana velice nebezpečný, a tak bych uzavřel citátem z filmové verze Švejka, kde paní Palivcová v hosty ze strachu opuštěné hospodě pláče a prosí Bretschneidera: „Proč nám sem jenom chodíte...“Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.