29.11.2021 | Svátek má Zina


PRÁVO: Ke kauze Peroutka

6.7.2020

V souvislosti s nejnovějším vývojem v kauze Peroutka je čas připomenout to, co Miloš Zeman před více než pěti lety řekl. O samotném Peroutkovi, o Churchillovi a Hamsunovi.

Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.“ Můj milovaný Winston Churchill v lednu 1939 napsal Adolfu Hitlerovi: „Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí.“ A konečně nositel Nobelovy ceny Knut Hamsun, možná že jste četli jeho Viktorii nebo Hlad, napsal v květnu 1945 nekrolog na Adolfa Hitlera.

„Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?“ zeptal se pak Miloš Zeman, z čehož je zřejmé, že všichni tři zmínění intelektuálové byli podle jeho soudu fascinováni nacionálním socialismem.

Pravdu má pouze z jedné třetiny. Jediný, kdo byl skutečně nacismem a Hitlerem fascinován, je onen norský spisovatel Hamsun. Po führerově sebevraždě zveřejnil v novinách Afterposten nekrolog, v němž napsal:

Hitler byl válečník, válečník za lidstvo a kazatel evangelia spravedlnosti pro všechny národy. Byl to reformní charakter nejvyššího řádu a jeho historický osud spočíval v tom, že působil v době bezpříkladné brutality, která nakonec způsobila jeho pád. ... A my, jeho blízcí následovníci, skláníme hlavu před jeho smrtí.

Ano, takto uvažuje a píše někdo, kdo byl jedním z největších zločinců této planety a jeho učením fascinován.

Nic takového nelze říci ani o Churchillovi, ani o Peroutkovi. V Peroutkově případě jde navíc – z hlediska zdravého rozumu – o jasnou záležitost. Neboť: 1) Uveřejnil v Přítomnosti článek „Hitler je gentleman“? Nikoli. 2) Napsal po Mnichovu větu „Nemůžeme-li zpívat s anděli, musíme víti s vlky“? Nikoli. V této části svého vystoupení tedy Miloš Zeman řekl v obou bodech nepravdu – a pro normálně uvažujícího člověka je poněkud nepochopitelné, co se tady přes pět let řeší.

Osobně, bez ohledu na právní spletitosti celé věci, jsem od samého počátku této kauzy přesvědčen o tom, že prezident Zeman v případě svém zmínky o Peroutkovi neříkal pravdu, neboť se nepodařilo dokázat to, co v projevu tvrdil. Inkriminovaný článek se nenašel, znalci dokonce tvrdí, že neexistuje, a onu větu o andělích a vlcích prokazatelně napsal někdo jiný.

Na místě je tedy v těchto dvou bodech omluva, ať už se za něj omluví kdokoli – ministerstvo financí, nebo Krtek s Pandou dohromady.

V této souvislosti se mi vybavila závěrečná scéna z epizody „Podivní přátelé“ seriálu Columbo. V ní starý mafiánský boss Fortelli, který pomohl Columbovi s pastí na vraha McVeigha, na již zatčeného McVeigha volá (volný citát): „Jestli tě z toho advokát vyseká kvůli nějaké byrokratické formalitě, zabiju tě.“

Někdy mám pocit, že duch této věty (její první části) vystoupil z televizní obrazovky a zasáhl i náš justiční systém.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.