Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PÁCHÁNÍ DOBRA: O progresivních pošetilostech

Konstantin Kisin se narodil v Moskvě v bývalém Sovětském svazu. Po odchodu do Británie psal pro řadu časopisů a vedl satirický pořad na obranu svobody slova. Minulý týden pronesl projev ke studentům oxfordské univerzity:

Výběr, překlad, zkrácení, mezititulky redakce.

Jsem tak unaven tím, že musím pořád mluvit o politické korektnosti. To je důkaz, že už to zašlo opravdu daleko. A zopakuji: svoboda slova není nějaká extrémní pravicová zvláštnost, je to základ západní civilizace, na které je tato civilizace postavena spolu s idejemi osvícenství, které k ní vedly.

Ale dnes budu hovořit k těm, kteří vyznávají politickou korektnost a jsou ochotni naslouchat racionálním argumentům. Je to menšina, to je mi jasné, protože pro politickou korektnost jsou pocity důležitější než pravda. Ale věřím, že tady někdo je, takže si dovolím jeden argument předložit.

Říkají nám, že vaše generace má více než kterákoli jiná starost o jeden problém, který se jmenuje změna klimatu. Říkají nám, že mnozí z vás trpí klimatickou úzkostí. Chcete zachránit planetu. Dnes, ale pouze dnes se stanu jedním z vás.

Lední medvědi došli
Akceptujme všichni tady a teď, že čelíme klimatické krizi a zásoby ledních mědvědů jsou nízké. Ale co budeme dělat s tímto obrovským problémem, kterému lidstvo čelí? Co můžeme v Británi udělat? Jenom jednu věc.

Tato země produkuje 2% skleníkových plynů. Takže kdyby se Británie v tomto okamžiku potopila, nemělo by to na klima žádný vliv. O budoucnosti planety budou rozhodovat chudí lidé v Asii a Latinské Americe, kterým je záchrana planety u prdele. Proč? Protože jsou chudí!

Postavte si kadibudky na zahradě
Já pocházím z Ruska. Rusko není chudá země, je to středně bohatá země. Přitom 20% domácností v Rusku nemá vnitřní toaletu. Mají venkovní záchod. Ne ten krásný, ale dřevěnou boudu s dírou v zemi, která nese stopy posledních deseti tisíc návštěv. Kolik z vás půjde dnes domů a řekne si „rozkopejme záchod a postavme si sibiřskou kadibudku na zahradě“? A pokud to neuděláte vy, proč by to měli udělat oni?

Sto dvacet milionů lidí v Číně nemá dostatek jídla. Nedonutíte je, aby zůstali chudí. Představte si Si Ťi-Pchinga, vůdce Číny. Když mu bylo deset let, proběhla v Číně kulturní revoluce. Přišli a jeho otce dali do vězení. Jeho matka musela otce zavrhnout. Sestra se zabila a on byl poslán do vesnice, kde žil v chatrči.

Co zajímá vůdce čínských komunistů
A teď o desítky let později je tady. Vyšplhal se po krvavém žebříku čínské politiky a stal se neoddiskutovatelným vůdcem komunistické strany, která zničila jeho rodinu. Ví, že hlavní věc, kterou musí udělat, aby přežil a zůstal u moci, je dodat lidem tu věc, kterou Číňané chtějí: blahobyt a ekonomický růst. Kde si myslíte, že je klimatická změna na jeho žebříčku priorit?

Třetina dětí, které žijí v extrémní chudobě, žije v Indii. Umírají hlady a na běžné nemoci.

Nedávno se nám narodilo dítě. Kdybyste mi řekli, že mám na výběr dvě možnosti, z nichž jedna je ta, že můj syn čelí vážnému riziku, že zemře hlady nebo na nějakou nemoc, nebo v té druhé variantě stisknu tlačítko a on bude žít, půjde na univerzitu, stane se z něj politicky korektní idiot a za každý den jeho života se do vzduchu vypustí velký oblak oxidu uhličitého. Většina z vás nemá děti, ale řeknu vám jednu věc. Na celém světě neexistuje rodič, který by to tlačítko nezmáčkl s takovou silou, že se rozletí na kousky.

Nedonutíte lidi, aby chtěli zůstat chudí
Nepřinutíte tyto lidi, aby zůstali chudí. Ani je nedonutíte, aby se nechtěli stát bohatšími. A proto říkám, že existuje pouze jedna věc, kterou můžeme v této zemi udělat, abychom zastavili klimatickou změnu.

Tou věcí je vědecký a technologický průlom nebo průlomy, které umožní vyrobit čistou energii, která je nejen čistá, ale i levná.

Jediná věc, kterou je politická korektnost schopna nabídnout, je vymytí mladých mozků, abyste věřili, že jste oběti, že vás nikdo nezastupuje, abyste věřili, že to, co musíte udělat pro zlepšení světa, je stěžovat si, protestovat a polévat obrazy polévkami.

Nejsme na druhé straně názorového spektra, protože je nám stav světa lhostejný, ale protože víme, že cesta ke zlepšení světa je pracovat, tvořit a stavět.

Problém politické korektnosti je ten, že příliš mnoho z vás vyškolila, že to není nutné.

Přeložil a poskytl server Sýr zdarma

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

Martin Zvěřina
16. 7. 2024

Zjevný přetlak zachránců KDU-ČSL, kandidátů na nového předsedu, nevěstí pro jednu z nejstarších...

mls Markéta Lankašová, kpu Klára Pukovcová, ČTK
16. 7. 2024

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel podal ústavní stížnost proti rozsudku, podle...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Turecko se potýká s nedostatkem pastevců, to se už projevilo i na snížení počtu chovaného dobytka....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz