MÉDIA: Mnohé souvisí s mnohým
Server Ihned uveřejnil 7.6.2012 článek Pokles vzdělanosti stojí Česko 169 miliard ročně, ve kterém stojí: Špatný vzdělávací systém sráží ekonomický růst, kdyby se úroveň vzdělanosti vrátila do roku 2003 (zvýrazněno VG), ročně by to český HDP zvedlo o 169 miliard korun.
Dne 8.6.2012 uveřejnila redakce Euroskopu článek: "Vznikne evropský seznam silničních pirátů?" ve kterém redaktorka píše: "Není náhodou, že taková myšlenka vznikla právě v Itálii. Dopravním statistikám v tomto jihoevropském státě totiž vévodí černá čísla. Ročně tu přijde při automobilových haváriích o život 250 tisíc (zvýrazněno VG) lidí, čtvrtina pozůstalých přitom nedostane odškodnění." Protože jde o zcela zjevný nesmysl, napsal jsem poněkud ironické upozornění a musím k její cti říct, že paní redaktorka zareagovala: "Vážený pane, děkuji za reakci na článek o silničních pirátech. Jsem čtenářům vděčná za jakékoliv konstruktivní připomínky. Chápu, že číslo, které v textu zmiňuji, je přinejmenším neuvěřitelné. Při práci jsem ale vycházela z textu návrhu, který se problematikou zabývá a je publikován na oficiálních webových stránkách Evropského parlamentu. Posílám Vám odkaz na návrh usnesení, kde se můžete přesvědčit o tom, že s číslem 250 tisíc operuje sám předkladatel návrhu, italský europoslanec Silvestris. (viz) Věřím, že nám zachováte přízeň i přesto, že Vás můj článek neuspokojil."
Posléze si uvědomila, že existuje něco jako ověřování ze dvou zdrojů a poslala tento mail: "Přeji krásný den, tak jsem se podívala do italských statistik a to číslo je opravdu přehnané. V textu jsem to reflektovala a částečně ho upravila. Jak ale říkám, vycházeli jsme ze zprávy předkladatele. Takže teď to vypadá takhle. Každopádně jsem Vám vděčná za upozornění. Asi by stálo za to upozornit i pana europoslance:)" A nově upravený text: "Není náhodou, že taková myšlenka vznikla právě v Itálii. Dopravním statistikám v tomto jihoevropském státě totiž vévodí černá čísla. Alespoň podle předkladatele návrhu Silvestrise. Ten ve zprávě pro europoslance uvádí, že ročně v Itálii přijde při automobilových haváriích o život 250 tisíc lidí. Údaje italského statistického úřadu jsou však daleko střídmější a evidují například za rok 2010 přes 4 tisíce obětí. Propastný rozdíl v počtu mrtvých však neovlivňuje fakt, že pozůstalí v mnoha případech nezískají odškodnění. Důvodem je právě nedostatek svědků, kteří by k objasnění těchto nehod mohli přispět." Jméno a příjmení, redaktorka portálu Euroskop,
Nicméně pan poslanec napsal toto: "...whereas in Italy alone, every year 250 000 people are victims of road accidents, at least 50 000 of whom receive no compensation owing to a lack of witnesses;..."
Ať přemýšlím, jak přemýšlím, vychází mi z toho toto: paní redaktorka nemá o celé věci ani páru, nemá jazykový cit (posun oběť – mrtvý), neověřuje si fakta ze dvou nezávislých zdrojů a nemá ani kousek zdravého selského rozumu. Byl bych rád, kdyby to bylo jinak, pracuje totiž pro vládu: za jejím podpisem v mailu stojí toto: Euroskop, odbor informování o evropských záležitostech | European Affairs Information Department Úřad vlády České republiky; nábřeží Edvarda Beneše 4
A jak to všechno souvisí s titulkem a první větou článku? Na to si každý, který nabyl vzdělání před rokem 2003, odpoví lehce sám.
P.S.
Mezitím vyšla další verze (viz): "Není náhodou, že taková myšlenka vznikla právě v Itálii. Dopravním statistikám v tomto jihoevropském státě totiž vévodí černá čísla. Alespoň podle předkladatele návrhu Silvestrise. Ten ve zprávě pro europoslance uvádí, že ročně eviduje Itálie při automobilových haváriích 250 tisíc obětí. Silvestris však zohledňuje všechny účastníky nehod, tedy i přeživší. Údaje italského statistického úřadu pak uvádějí ročně zhruba kolem 4 tisíce mrtvých. Pozůstalé i zraněné každopádně stále častěji spojuje nemožnost získat odškodnění. Důvodem je právě nedostatek svědků, kteří by k objasnění těchto nehod mohli přispět." To už si uvědomila, že oběť nemusí nutně znamenat mrtvola. Nebo se konečně probudil editor.