27.2.2021 | Svátek má Alexandr


GLOSA: Srp a kladivo v Brně

6.5.2009

Je 7. listopadu 1968. V zemi jsou okupanti v čele se sovětskou armádou a má se „slavit“ výročí VŘSR (pro ty šťastnější, kteří hned nevědí, co ta zkratka znamená – Velká říjnová socialistická revoluce...).

Strana a vláda (přesně tak se to používalo) u vědomí, že sovětská vlajka by mohla přece jen provokovat, rozhodla o povinné státní výzdobě v podobě československé a rudé vlajky. To však někteří zarytí členové strany asi těžce nesli, a tak např. tehdejší tajemník Přírodovědecké fakulty (tuším se jmenoval Klodner) nechal vyvěsit vlajku sovětskou a nikoliv rudou. Rozdíl spočíval v přítomnosti zkříženého srpu a kladiva na sovětské vlajce.

Byl jsem tehdy studentem Přírodovědecké faktulty Masarykovy university (tehdy pod jménem Universita Jana Evangelisty Purkyně) v Brně a toto vyvěšení sovětské vlajky zase vadilo nám studentům.

Byl jsem také presidentem Spolku posluchačů přírodovědecké fakulty. Z titulu své funkce jsem byl vyslán za tehdejším děkanem prof. Františkem Šikem. Do hodiny zjednal nápravu, i když si, při své nemalé inteligenci, jistě musel být vědom možných důsledků. Také mu to zapomenuto nebylo a při následné normalizaci přišel o místo.

Po 40 letech (přesněji 2. března 2009) Rada města Brna všemi hlasy přítomných radních odhlasovala výdaj 730 tisíc korun na znovuinstalování zkříženého srpu a kladiva na pomníku v Brně – Králově Poli.

Cítíte ten diametrální rozdíl v postojích a osobní odvaze?

V Brně dne 5. května 2009

www.konzervativnistrana.czZapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.