16.10.2021 | Svátek má Havel


GLOSA: Je sleva trestný čin?

21.12.2013

Majitele penzionu vyšetřuje policie pro podněcování k nenávisti

Majitele penzionu Modřín ve Velké Úpě v Krkonoších, manžele Pallovy, vyšetřuje policie pro "porušení paragrafu 356 trestního zákona o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod "pro to, že ve svém penzionu nabídli slevu pravicovým voličům".

Pokud přijmeme tézi, že nabídka jakékoliv slevy nebo jiného zvýhodnění identifikovatelné skupině je diskriminační a podněcuje k nenávisti, pak by to znamenalo, že diskriminační a podněcující k nenávisti jsou například slevy pro seniory, děti či studenty.

Podíval jsem se na internet a takových slev je plno. Například internetové seznamky zřejmě nemají dostatek ženských klientů a nabízejí bezplatnou registraci ženám.

Dopravní podniky nabízejí levnější jízdné dětem a seniorům.

Kromě toho by se jakákoliv reklamní akce spojená se slevou dala kvalifikovat jako diskriminační - někteří zákazníci získávají výhody, jiní zákazníci nemají. Diskriminační je potom i nabídka sportovního klubu prodávat ve svém obchodě, který je otevřený veřejnosti, slevy na sportovní zboží členům klubu. Diskriminační je pak i jakákoliv reklama namířená na určitou cílovou skupinu zákazníků - na mládež, na milovníky sportu, na muže, na ženy.

Antidiskriminační zákony mají jeden účel - trestat diskriminaci. Té by se dopouštěl podnik, který by například odmítal obsloužit Romy, Židy nebo černochy. Nebo homosexuály. Pochybuji ale, že je diskriminací to, že důchodci mají slevu na vstup do divadla, jízdu v dopravních prostředcích nebo na jiné produkty a služby.

Viděl jsem inzerci na slevy členům odborových organizací. Nejsem odborář, ani příznivec našich odborů, ale myslím, že pokud chce prodejce nebo poskytovatel služeb odborářům poskytnout slevu, je to jeho věc a neměl by za to být postihován. A to i přesto, že odbory před volbami vyjadřují podporu levicovým stranám a vyzývají své členy k jejich podpoře. (Milan Štěch, předseda Senátu a bývalý odborový předák, pro zpravodajství ProAltu: "Odbory a levicoví politici jsou spojenci, je logické, že odboráři se stávají levicovými politiky, stejně jako je logické, že podnikatelé se stávají politiky v pravicové části spektra.")

Na portálu www.odboryplus.cz můžete najít přehled slev - od automobilů Hyundai a ceny benzinu u čerpadel CCS, až po 20 procent slevy na plyn a sazby turistických kanceláří. Pokud je to diskriminace a podněcování k nenávisti, pak se ho dopouští dokonce státem vlastněný podnik České dráhy, který odborářům nabízí až 36 procent slevy na jízdenkách. A nabízí je další podniky, banky, obchody atd.

Jak jsem řekl, nevadí mi to. Ale pokud budou obviněni Pallovi, pokládal bych samotné obvinění za diskriminační akt. A nedivil bych se, kdyby někdo podal žalobu. I když pochybuji, že by se jí policie vůbec zabývala.

Ano, jsem pro racionalitu a proti hysterii a hlavně proti diskriminaci a podněcování k nenávisti. Ale já je vidím v tom, že manželé Pallovi jsou persekuováni za to, co je zcela normální a akceptované pro kohokoliv jiného.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.