BRNO: Co v městě vylepšit?
Mnozí z nás v těchto parných dnech navštívili některé z brněnských koupališť, leckterá z nich jsou provozována statutárním městem Brnem, resp. některou z jeho městských částí.
Každý má oblíbené to svoje, většinou poblíž svého bydliště, autor těchto řádků má nejraději Riviéru a koupaliště na Kraví hoře. Jsem velice rád, že naše město podporuje sport, nicméně měl bych návrh na drobné organizační vylepšení. Určitě by bylo vhodné, aby se tato městská sportoviště stala nekuřáckými, tj. aby v provozních řádech citovaných městských zařízení byl stanoven rezolutní zákaz kouření. Škodlivost kouření, jak aktivního tak pasivního, je obecně dlouhodobě známa.
Nota bene většina z obyvatel města Brna jsou nekuřáci a nekuřačky. Např. koupaliště Riviéra je ročně dotováno cca dvěma miliony korun z brněnské pokladny. Řečeno s pravdivou nadsázkou, městská koupaliště existují zejména díky penězům brněnských nekuřáků.
Je smutným faktem, že dnes můžeme na koupalištích mj. potkat i třináctileté, spokojeně pokuřující kluky a holky. V této souvislosti, mě též napadá, kdo jim v rozporu se zákonem cigarety prodal či jinak obstaral? Ale to je námět na jiný článek…
Případný zákaz kouření by měl tedy i výchovný efekt, když takový nezletilý kuřák nemůže navštívit plovárnu, tak je to pro něj mnohem lepší motivace přestat kouřit (či kouření alespoň omezit) než pomyslná dvojka z chování, ze které má většina dnešních teenagerů pouze legraci.
Brno se prezentuje jako tzv. Zdravé město a v tom mu velice držím palce. Myslím, že idea nekuřáckých městských sportovišť je zcela v souladu s tímto konceptem. Je zapotřebí správné věci dotahovat dokonce.
Další věcí, která mi v Brně chybí, je možnost zakoupení jízdenky pro MHD za pomoci SMS zprávy. Tak jak je to už běžné v jiných městech Česka – nejen v Praze, ale i třeba v Českých Budějovicích, Liberci, Ostravě či Ústí nad Labem. Toto by přivítali nejen návštěvníci z jiných měst, ale i zdejší obyvatelé, kteří využívají brněnské šaliny, trolejáky a autobusy méně často. Použít SMS-jízdenku je mnohem rychlejší a pohodlnější než chodit s drobnými mincemi po automatech nebo novinových stáncích.
Další z „maličkostí“, která by pomohla rozvoji města, by byla možnost půjčování kol k vyjížďkám po Brně a jeho kouzelném okolí, tak jak to funguje v různých rozvinutých evropských městech – Paříž, Brusel e.t.c. S tím přirozeně souvisí i výraznější rozvoj cyklostezek, aby na těch kolech bylo i kde jezdit. Půjčování jízdních kol by dle mého soudu též naplnilo ideu Brna jako zdravého města.
Když jsem se před časem bavil s jedním kamarádem o půjčování kol, tak jen zakroutil hlavou a pravil: Doktore, to už tu přece dávno funguje, před měsícem si ode mě někdo u Kraví hory půjčil kolo, akorát mi je ještě nevrátil…
Autor je vysokoškolský pedagog na PrF Masarykovy univerzity v Brně