UDÁLOSTI: Zkouška síly
Zvyknout si na novou situaci opozici zatím moc nejde. Vypadá to, že odstranění jednoho velikého a vypaseného Paroubka dalo vznik mnoha Paroubkům malým. Předseda KSČM Filip se vžívá do pozice tribuna lidu, to je spíš legrace. Razantně se ovšem předvádí i exministr kultury Jandák. Bylo by však nespravedlivé přehlížet některé věci:
Za prvé, některé opoziční protesty nejsou jen tak vycucané z prstu. Především ten základní: stav legislativní nouze se podle jednacího řádu sněmovny používá mj. v situaci, kdy státu hrozí značné hospodářské škody. Je zároveň zjevné, že do stavu legislativní nouze se v tomto případu dostala koalice prohranými senátními volbami. Nedovedu si jen představit, jak má tuhle politickou záležitost posoudit a rozetnout Ústavní soud. Nespokojenost odborů vyvolala novelizace Zákoníku práce, podle níž má být mj. výkonnost státního zaměstnance hodnocena víc než odsloužené roky. Člověk, který v této zemi prožil aspoň půlstoletí, se jen obtížně brání podezření, že jde o masivní podporu úřednického šplhounství. A zpětné zdanění stavebního spoření za tento rok je něco, co do kompetence ÚS nejspíš patří. Rozhodnost vlády by jí samé mohla v budoucnu tak říkajíc spadnout na hlavu.
Jinak je úterní střetnutí jen nevyhnutelnou zkouškou síly, které bývá podrobována nová vládní reprezentace v nové situaci. Opozice si musí odzkoušet, jak pevná je vláda v kramflecích, co všechno vydrží, zda prokáže dost rozhodnosti a soudržnosti. A vláda musí ukázat, jak dokáže využít svou převahu v PS. Premiér Nečas má jen málo prostoru pro manévrování a kompromisy. Tuzemský kolorit dávají střetnutí jen projevy buranství na obou stranách, patrně zcela spontánní a nechtěné.
Zbývá jedna opravdu znepokojivá věc: opozice ve stavu legislativní nouze (v opravdovém i v přeneseném slova smyslu, v PS většinu nemá a nový Senát zatím ještě nefunguje) je v pokušení zatáhnout do hry Ústavní soud a odbory. Nářky nad tím, že ÚS funguje jako třetí poslanecká komora, jsou k ničemu v situaci, kdy legislativa i exekutiva Ústavní soud do této role tlačí a vystavuje ho pokušení. Neméně problematická je i snaha přenést spor z jednací síně PS na ulici, tj. zainteresovat naše federalizované odbory. Ty jsou vystaveny pokušení ještě mocnějšímu, které se nemusí vyplatit: pokušení politizace. Přitom shromáždit v hlavním městě čtyřicet tisíc křiklounů z celé republiky (jistě, část z nich přišla spontánně) není těžké ani nákladné. Zorganizovat účinnou stávku je obtížnější: buď se účinnosti podaří dosáhnout tím, že se rozlítí co nejvíc lidí (ochromení železniční dopravy); je ovšem sporné, zda se rozlícená veřejnost bude v tomto případě zlobit na vládu. Anebo se účinnosti dosáhnout nepodaří a odbory si pod sebou podříznou větev. V každém případě se opozice vystavuje podezření, že bojuje proti vládě i za tu cenu, že udělá z ČR kůlničku na dříví. Což je čistočistý paroubkismus.
Lidovky.cz, 3.11.2010
*********
Vážení čtenáři, odpusťte mi malou „sebereklamu“. 20. září vyšla v nakladatelství Plus a.s. Albatros Media moje knížka Události 2004-2010. Obsahuje výběr textů, které se octly v tomto období na Událostech. Je sice pravda, že všechny můžete najít v archivu Událostí, ale když to pro Vás udělám sám a ještě na papíře, je to možná pohodlnější – nehledě na to, že výběr znamená taky určitou koncepci. Proto by Vás snad mohla zaujmout. Knížku dostanete v běžných knihkupectví a v internetovém knihkupectví Kosmas.cz.
*********
Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.