Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Když Zeman dělá ostudu...

... je to na první pohled obvyklá věc. Zdá se, že to považuje za své poslání. Že byl za tím účelem zvolen. A má v tom podporu nezanedbatelné části na veřejnosti – i když si nejsem jistý, zda by jen to samo vydalo na znovuzvolení.

... je to na první pohled obvyklá věc. Zdá se, že to považuje za své poslání. Že byl za tím účelem zvolen. A má v tom podporu nezanedbatelné části na veřejnosti – i když si nejsem jistý, zda by jen to samo vydalo na znovuzvolení. Taky to není důležité, už byl jednou zvolen a jeho termín právoplatně běží. Lid si zvolil prezidenta, který mu dělá ostudu. Jistě, i lid se může zmýlit. Za rok a půl to může napravit.

Za zaznamenání stojí tři události: dvě z nich se týkají velkého politického světa, my Čecháčci to s hrůzou sledujeme přikrčeni mezi své kopečky. První věc je podpora Donaldu Trumpovi. Prezident ji vyjádřil jen tak mimochodem, před českými novináři před odletem do USA. Byla taky podmíněná (kdybych byl americkým občanem...). Že by to nějak ovlivnilo americké volby, je z podstaty věci samozřejmě vyloučené. Protože si toho všimly renomované mezinárodní agentury, je naproti tomu pravděpodobné, že to ovlivní pověst ČR v USA. Že by to získalo panu Zemanovi nové stoupence v ČR, se mi nezdá – jen to utvrdí ty, kteří by ho volili i bez toho (je jich beztak dost). Sympatie pana prezidenta k americkému kandidátovi jsou přitom zcela spontánní a přirozené: jsou typově spřízněni.

Další „americká“ prezidentova akce: dosazení Hynka Kmoníčka za českého velvyslance ve Washingtonu. S tím, že nechápe, co by proti panu Kmoníčkovi mohli Američané namítat. Člověk by měl být rád, že pan Zeman nejmenoval pana Kmoníčka přímo americkým prezidentem.

Standardní postup při jmenování velvyslanců je tento: návrh podá ministr zahraničí a vláda prezidentovi, ten jej jmenuje a údaje o něm zašle přijímající zemi, která vysloví souhlas („agrément“) – nebo taky ne. Teprve po odsouhlasení se jméno velvyslance zveřejní. To je diplomatická zvyklost. V české hospodě si na formality nehrajeme.

Miloš Zeman je zjevně přesvědčen, že USA jsou papírový tygr. Měl v tom v Evropě a ve světě řadu předchůdců. Pravdu má ve dvou věcech: USA proti němu nepodniknou zjevně žádné odvetné akce (nestojí jim za to). A jeho reputace v USA je dlouhodobá, setrvalá a už s ní nikdo nehne.

Třetí záležitost je tuzemská: další vývoj případu Peroutka. Hrad po vynesení pravomocného rozsudku vyjádřil nadšení: žalující strana uspěla jen v jednom bodě (autorství článku Hitler je gentleman). Článek neexistuje a Zeman se musí omluvit. Prezident ovšem místo toho jen podal dovolání k Nejvyššímu soudu, které nemá odkladný účinek. Jeho advokáti namítají, že je nelogické, aby se někdo napřed natvrdo omluvil, i když NS třeba rozhodne, že se omlouvat nemusí (mám dojem, že se už tak minimálně jednou stalo). Ta námitka by ovšem měla směřovat k zákonodárcům a jejich rozhodnutí nebude mít retroaktivní platnost. Podložená je jistě taky obava, že na sebe tímto precedentem vezme Česká republika odpovědnost za všechny prezidentovy výroky. Důsledky by byly zajisté strašlivé a k vyřizování omluv by se musel nejspíš zřídit zvláštní úřad. Nicméně ústavní odborník Jan Kysela k problému celkem věcně poznamenal: „Nechce-li někdo, aby byly podávány žaloby na ČR, tak je docela snadné toho docílit tím, že bude zdrženlivější.“

Problém je tu ovšem jeden, zcela obecný: je velmi snadné napsat o Zemanovi takovýhle článek. Lze se taky spolehnout na to, že se bude líbit: prezident Zeman je pro intelektuální elitu jakýsi hromosvod. Je to konverzační téma, u něhož nehrozí, že vznikne nějaký konflikt. Prezident Zeman funguje jako politický clown, který dává našemu politickému uspořádání, které se už pár let plíživě přesunuje od demokracie k autokracii, oligrachii a buranokracii, jakýsi zemitě folklorní ráz. V nadávání na Zemana vzniká pohodlná a laciná národní jednota, je to často (jen, také) opiát, který dává snadno a lehce zapomenout na zásadní věci, které nás rozdělují, Zeman nezeman.

Zeman je jen tou menší (a zároveň nejhlučnější) součástí konglomerátu „Nových pořádků“. Zafungoval jako dveřník, který svým vítězstvím v přímé volbě (za níž logicky následovalo zhroucení vlády a parlamentu, tedy PS) otevřel vrata Andreji Babišovi a jeho konglomerátu - koncernu, politické organizaci, která se (jistě, demokratickou cestou) zmocnila velké části výkonné moci v ČR, a mediálnímu ohonu toho všeho. Zeman představuje jistě velké nebezpečí pro demokracii v České republice. Zároveň nepředstavuje prakticky žádné riziko pro Andreje Babiše. A toho zase de facto podporuje řada intelektuálů, osobností, představitelů „nezávislých iniciativ“ a médií, kteří nadáváním na Zemana zastírají své skryté sympatie pro Babišovu „firmu“ a občas, obávám se, i tichou spolupráci s ní. Role Miloše Zemana je pak to, co se německy řekne „Sündenbock“, tedy „hříšný kozel“, přesněji řečeno kozel, který se stává zástupným terčem, na němž se mohou odreagovat a přenést na něho své viny hříšníci tohoto světa, zvláště někteří.

26. září 2016; psáno pro Echo24

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v patnácté královské etapě Tour de France...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v...

nh Nela Hořejší
14. 7. 2024

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz