22.10.2020 | Svátek má Sabina


POLITIKA: Zlý muž Michálek a stará struktura Kalousek

9.12.2019

Česká demokratická opozice, která se shodne na politice proti Andreji Babišovi, má zřetelně rozdílné cíle politické i ekonomické. V okamžiku, kdy by opozice neměla Babiše, šli by si politici z „demobloku“ po krku.

Jakub Michálek proslul jako „zlý muž“ již před pár týdny, když si jedna členka jeho strany stěžovala na to, že ji Michálek psychicky týrá. I když Michálek ustál hlasování o odvolání z předsednictva strany, musel slíbit, že už na funkci místopředsedy nebude na blížícím se sjezdu pirátů kandidovat.

Pirátská strana má i dalšího „ostrého“ politika, a tím je primátor Prahy Zdeněk Hřib. Ten vystupuje velmi suverénně a připomíná mi svým vystupováním někdejšího prvního předsedu ODS Václava Klause. Hřib se dostal do sporu na magistrátní koalici v Praze, když mu například Hana Marvanová Kordová vytýkala, že má plná ústa spravedlnosti, a přitom navrhuje porušovat pravidla zveřejňování informací, které z EU přijdou do Česka v režimu důvěrné.

V této atmosféře se předseda pirátského klubu ve sněmovně Michálek pustil do tvrdé kritiky Miroslava Kalouska. Upozornil na jeho nepopularitu ve společnosti a obvinil ho z toho, že právě kvůli němu není boj s Andrejem Babišem úspěšný. Tím narážel na Babišovo vystoupení při interpelacích poslanců. Právě při tomto vystoupení mu předsedající schůze pirát Vojtěch Pikal vypnul zvuk, protože předseda ANO nemluvil k tématu dotazu. Když pak Babiš odpovídal na dotaz poslankyně Věry Kovářové ze STAN, asi pětkrát ve své odpovědi zmínil Kalouskovo jméno, samozřejmě negativně.

Pan Kalousek by měl jít do ústraní. Má dramaticky větší nedůvěru voličů než ostatní politici v této zemi. Dokud bude v klíčové funkci předsedy klubu, opozice nemůže důvěryhodným způsobem fungovat. Té situaci by to hodně pomohlo,“ prohlásil Michálek. „Říkají to všechny opoziční strany, jen já jsem jediný, kdo to říká veřejně,“ dodal šéf pirátských poslanců. Vychází prý z průzkumu CVVM, podle kterého Kalouskovi nedůvěřuje 78 procent voličů.

Kromě toho Michálek doporučil, aby TOP 09 zmizela z politické scény. Devět stran ve Sněmovně je moc a TOP 09 by měla zaniknout, prohlásil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek ho označil za tupce, proti vyjádření Michálka se ohradila i nová šéfka strany Markéta Pekarová Adamová.

Miroslav Kalousek je matadorem české politiky. Patří podle mě k nejlepším rétorům sněmovny. Jediné „chybičky“ se dopustil už hodně dávno, po volbách v roce 2006. Tehdy v čase takzvaného volebního patu, když ODS získala asi 36 % hlasů před druhou ČSSD s asi 32 %, souhlasil s vytvořením menšinové koalice KDU-ČSL, jíž tehdy předsedal, s ČSSD Jiřího Paroubka. Menšinová vláda by se tehdy podobně jako dnešní vláda ČSSD a ANO musela spoléhat na podporu KSČM. Kalouskovo rozhodnutí ale způsobilo u lidovců poprask a Kalousek se musel poroučet z předsednické funkce. Kalousek tak v roce 2006 počítal s tichou podporou KSČM, a přesto je dnes nejhlasitějším kritikem stávající koalice ANO a ČSSD tolerované KSČM. Kalousek pak spolu s Karlem Schwarzenbergem založili TOP 09 a v té působí dodnes.

Miroslav Kalousek je tak politikem, který je v současné době považován mladými politiky z pirátské strany za osobu, jíž se v časech bolševika říkávalo „stará struktura“. Proti „starým strukturám“ vystoupil v roce 1968 Alexander Dubček a vykoledoval si invazi do Československa. Poté proti starým strukturám vystoupil Michail Gorbačov politikou perestrojky v SSSR a „podařilo“ se mu rozložit SSSR a tábor míru a socialismu – RVHP.

Pro mladé revolucionáře od pirátů je Kalousek právě takovou „strukturou“, které je zapotřebí se zbavit, aby se zlepšil dojem české veřejnosti z politiky takzvaných demokratických stran vůči miliardářovi Babišovi. Přitom topka dělá poslední roky, co může, aby se zbavila zátěže minulosti. Volba Jiřího Pospíšila, bývalého vysokého funkcionáře ODS, do čela TOP 09 byl ale evidentní omyl. Nová předsedkyně Markéta Pekarová Adamová má jednoznačně za úkol přitáhnout k topce mladé voliče, a možná i proto ji piráti považují za nepříjemnou konkurenci.

Přesto se nedomnívám, že by Kalouskův odchod do „ústraní“, jak navrhuje Michálek, přispěl k většímu úspěchu antibabišovské politiky. Lidé volí Babiše právě kvůli tomu, jaký je. Možná dokonce oceňují právě to, že se za uplynulých třicet let dopracoval k majetku, který ho řadí mezi nejbohatší osoby v Česku. Čapí hnízdo považují od samého počátku za pokus, jak se Babiše zbavit, a současnou diskusi kolem údajného střetu zájmů hodnotí naprosto stejně. Volební preference hnutí ANO zůstávají na hodnotách kolem 30 %, nejsilnější opoziční strany spíše stagnují na úrovní kolem 12 % a TOP 09 se již v některých průzkumech potopila pod 5 %.

Slabost antibabišovské politiky ale není v tom, že je jedním z jejích reprezentantů lidmi nemilovaný Kalousek. Všude tam, kde se vede politický zápas formou využívání právních kliček a který primárně neútočí na politiku, již obviňovaný politik vede, ale na jeho osobu, se do politiky zatahují silné emoce. Vidíme to na současném vývoji v USA, kde se opozice snaží svrhnout Donalda Trumpa soudním procesem impeachmentu, či na příkladu Izraele, kde byl stávající premiér Benjamin Netanjahu obžalován z korupce. Okamžitě se vyrojí argumenty, že se opozice pokouší změnit výsledek voleb, že jde o hon na čarodějnice. Poslední případ je Slovensko, kde byl bývalý prezident Andrej Kiska obviněn z daňových podvodů a bývalý premiér Robert Fico ze schvalování výroků vůči Romům. Očekává se, že i přes tyto skutečnosti budou Ficova strana SMER a Kiskovo hnutí nejúspěšnějšími stranami ve volbách v únoru příštího roku.

Jestliže v Česku navíc existuje podezření, že za auditem jsou i lidé spjatí s piráty, vše je v naprosto jiné rovině a Babiš z tohoto souboje vyjde bez větších ztrát. Poslední válka slov mezi piráty a topkou pak svědčí o tom, že v případě, že by zmizel nepřítel Babiš, jakákoliv těsnější spolupráce mezi těmito stranami by nebyla možná. Obě strany totiž míří na „proevropské“ voliče a jsou si největšími konkurenty právě v boji o jejich hlasy. Válka mezi piráty a topkou jen ukázala realitu skutečného stavu části české opozice. Uškodí jak pirátům, tak topce.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.