23.9.2023 | Svátek má Berta


POLITIKA: Spolčení hlupců

25.5.2019

Titulek jsem si vypůjčil od J.K.Toole. Hodí se na označení účastníků velké úterní demonstrace na Václavském náměstí v Praze konané „za záchranu justice“. Bojovalo se za nezávislost justice a proti Marii Benešové, kterou Andrej Babiš vybral do čela ministerstva spravedlnosti namísto nevýrazného Kněžínka (jinak nic proti němu). Ovšemže nešlo o Benešovou a justici. Šlo o blížící se volby. Kmotři zatím všechny volby hanebně prohráli, a tak dělají, co umějí (a co se jim už dvakrát neosvědčilo): šíří nenávist.

Marie Benešová se zapsala jako osoba nezávislého úsudku a nebojácná. Kdysi označila několik zvláště zkažených soudců za justiční mafii a měla s tím nepříjemnosti. Ta že by ohrožovala justici? Možná několik zkorumpovaných funkcionářů.

Samozřejmě, nešlo o Benešovou, ale o Babiše. Je to estébák, Agrofert bere dotace a Čapí hnízdo byl podvod. Tak. Agrofert bral dotace i dříve, když Babiš v politice nebyl. Estébák? Možná, že byl agent, možná, že nebyl. I kdyby byl někde zapsán, o žádné jeho podlé akci nikdo nic nezjistil, a že se snažili. Kromě toho, v hospodářské sféře měla StB trochu jinou úlohu než v boji s disidenty. Lidí s pochybným záznamem v rejstříku svazků bylo hodně. Třeba Jiřina Bohdalová, která se musela bránit soudně. A Čapí hnízdo? To má konečně přijít před soud. Nemožně dlouhá doba přípravy spisu i fakt, že státní zastupitelství již dříve vyslovilo výhrady k jeho obsahu, naznačují, že by případ vůbec k soudu nemusel dojít, neboť o žádný kriminální případ nejde. A tady, vedle voleb, vidím druhý motiv kmotrů, organizátorů demonstrací: zastrašit státní zastupitelství.

Ale hlavně: třicet let od revoluce někdo operuje v politice Státní bezpečností! Připomíná to zpozdilce, kteří se ještě v třicátých letech honosili bojem proti rakouskému útlaku, když nebezpečí bylo už dávno úplně jinde.

Kde jste byli, vy ochránci demokracie, když ministr dopravy za ODS prodal radnicím ovládaným touto partají dluhopisy své firmy Key Investments za stovky milionů? Nevšimli jste si, že šlo o bezcenné papíry? Naše radnice v Praze 6 takhle vyhodila z okna 300 milionů. A když to prasklo, stal se zázrak: z neznámého zdroje v severních Čechách zas 300 milionů přiletělo. Vysvětlením se kmotři nenamáhali. Orgány činné v trestním řízení ani muk. Kde jste byli, když jistá Jana Nagyová, funkcionářka ODS, ovládla přes postel premiéra a s ním i jednu tajnou službu? Vzpomínáte si ještě, že měla titul „carevna“ a k jejím nohám snášeli bojaři královské dary? Daniel Křetínský u soudu pak vysvětloval, že dary za statisíce dává běžně, a že tedy o žádný úplatek nešlo. Příklad demokracie podle oligarchů. A mohl bych vyprávět dál, ale radši si vzpomeňte sami. Třeba na policejní reformu, která odstranila z policie nebezpečného plukovníka Šlachtu. Nebo na odvolání Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti, když začal nezávislé justici a kolegům z ODS šlapat na kuří oka.

Nenávist dřív uměli nejlíp šířit komunisti. V únoru 1948 bylo Staroměstské náměstí naplněno zmanipulovaným davem, který nenáviděl kapitalisty. Jenže dnes už lidi tyhle scény moc nežerou. Volby zas vyhraje ANO.