20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


POLITIKA: Slovo dělá muže…

27.10.2021

… nebo Názory nemění jen idiot?

Co si myslet o premiérovi, který něco prohlásí v úterý – a nejpozději v neděli už to neplatí? Češi s tím mají nejednu zkušenost. Odpověď zní: Co o takovém politikovi lidé soudí, lépe nevědět. (Viz internetové diskuse.)

Platí sice životní poznatek prezidenta Zemana, že názory nemění jen idiot, ale čeho je moc ... však to známe..

Když v úterý 19. října Andrej Babiš kritizoval ve vysílání ČT24 návštěvu končícího předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta Zemana ve střešovické vojenské nemocnici, pravil:

Já myslím, že nebude (kandidátem do vedení PS), že by to nebylo dobré.

Slovo premiéra, slovo šéfa hnutí – když nebude, tak nebude. Jenomže: Věřit Andreji Babišovi? Nevěřit?

Odkud ty pochybnosti?

Jiní by jistě snesli argumentů víc, já nabídnu dva.

2018

V dubnu toho roku provedli spojenci – USA, Británie a Francie – odvetnou vojenskou operaci proti syrskému režimu v reakci na chemický útok v Dúmě. Premiér Babiš tehdy v prvním prohlášení akci podpořil. V sobotu 14. dubna 2018 na svém Twitteru napsal:

Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný.

Ovšem o den později, v neděli 15. dubna, se sešel v Lánech s Milošem Zemanem. Po skončení návštěvy před bránou prezidentského zámku řekl, že „ten útok samozřejmě nic neřeší“.

Rozdíl v obsahu obou vyjádření je bezpochyby zřejmý.

2021

Ale i kdyby nebylo vše jasné v právě zmíněné kauze, máme tu jiný příklad. Z letošního roku. Jde o exhokejistu a v té době poslance a šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličku. Byl mezi těmi, kdo se v sobotu 23. ledna 2021 zúčastnili kontroverzní oslavy v jednom teplickém hotelu. Přítomní porušili platná protiepidemická opatření.

Premiér Babiš reagoval v pondělí 25. ledna slovy určenými Milanu Hniličkovi:

Je to strašná chyba a měl by rezignovat na mandát poslance i na funkci šéfa Národní sportovní agentury.

O den později bylo ale všechno jinak, tedy pokud se týká Babišova postoje k Milanu Hniličkovi:

Jeho odvolání považuji za kontraproduktivní, je to slušný člověk, který odpracoval na přípravě a vytvoření agentury spoustu času, omluvil se.

Závěr si jistě udělá každý sám – a můžeme se vrátit k Radku Vondráčkovi. V úvodu jsem uvedl premiérovu verzi, která platila 19. října: Vondráček by neměl být kandidátem ANO do vedení Poslanecké sněmovny. Proběhlo mi hlavou: Jak dlouho bude tato verze platit? Opravdu je to konec Vondráčkovy politické kariéry v Babišově hnutí? Měl jsem pochybnosti.

Pak jsem se 24. října na webu ČT24 dočetl, že Radek Vondráček „v nedělních Otázkách Václava Moravce (OVM) uvedl, že předseda hnutí ANO už není proti tomu, aby se o funkce ve vedení sněmovny ucházel. Ve hře je i místopředsednický post.“

Jaký je rozdíl mezi kauzami „Sýrie“ a „Milan Hnilička“ na jedné a kauzou „Radek Vondráček“ na druhé straně? Zatímco Andrej Babiš v prvních dvou případech změnil názor do druhého dne, v případě Vondráčka mu to trvalo pět dní.

Ale vážně. Lze premiérovi věřit „na první dobrou“? Ukazuje se, že nikoli. Jinak položená otázka: Kdy mu lze věřit, že to, co právě říká, platí? Že to zítra nebo za pět dní nebude jinak.

Ano, názory nemění jen idiot. Ovšem také platí, že slovo dělá muže. U elit, které hlas lidu vynesl na vrchol politického Olympu, by to mělo platit o to víc.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!