2.7.2022 | Svátek má Patricie


POLITIKA: Projdou?

10.7.2017

Má koalice KDU-ČSL a STAN strategii, jak se společně nepotopit?

Společně se potopit není žádná volební strategie. Alespoň tímto způsobem se o koalici KDU-ČSL se Starosty a nezávislými vyjadřuje populární lidovecký senátor a hejtman Jiří Čunek. Vedení strany jeho názor nesdílí a trvá na svém. Je přesvědčeno o tom, že koalice v podzimních volbách uspěje.

Přeloženo do řeči čísel to znamená, že získá minimálně desetiprocentní podporu. Musí tak postavit na hlavu dosavadní výsledky průzkumů volebních preferencí. Ty se sice u jednotlivých společností, které je pravidelně publikují, liší, v jednom se však zatím shodují. Koalice lidovců se Starosty a nezávislými by se nad deset procent nedostala.

Optimismus vedení obou koaličních partnerů je de facto povinný. Pokud by o úspěchu pochybovalo, přízeň voličů by získat nemohlo. Lidé nejsou ochotni ve sněmovních volbách podporovat riskantní projekty, které nemají velkou šanci uspět.

Problém je v tom, že optimismus zatím nevychází z nějakých racionálních důvodů. Dlouhodobé trendy neukazují pravidelný růst počtu příznivců koalice lidovců se Starosty a nezávislými.

Jakoby si lidovci dobře nevyhodnotili výsledek pro ně úspěšných senátních a krajských voleb. S podobně úspěšnými Starosty a nezávislými vstoupili do koalice, které však reálně chybí dostatek voličů.

Sněmovní volby jsou totiž svým charakterem odlišné od regionálních. Proto Starostové vykazují v průzkumech jednoprocentní podporu. A proto zatím nedošlo v k překonání desetiprocentní hranice, když se k tomuto nízkému číslu přičte zisk lidovců.

V době dovolených se nedá čekat, že se na tom něco zásadního změní. Do poloviny srpna tak mohou lidovci se Starosty přemýšlet o tom, zda hledat lepší strategii, než se společně potopit. Mám-li použít slova Jiřího Čunka.

Technicky se nabízí jednoduché řešení. Zaregistrovat společné kandidátky ne jako otevřenou koalici a napodobit tím rok 2013. Tehdy Starostové a nezávislí šli do voleb na kandidátce TOP 09 s podporou Starostů. K úspěchu jim stačilo získat alespoň pět procent.

Nyní by se takto zformovaná kandidátka spolu s KDU-ČSL do sněmovny dostala. Bez zbytečného stresu by mohla zacílit i na dvouciferný výsledek. Technicky to lze do poloviny srpna udělat. Prakticky je to obtížně proveditelné. Zrušení schválené koalice by bylo otevřeným přiznáním nevíry v úspěch společného projektu. To si lidovci se Starosty nemohou dovolit.

Musí proto hledat takovou strategii, která by je společně nepotopila, ale udržela nad vodou. Dosavadní výsledky průzkumů volebních preferencí dokazují, že ji buďto nemají, nebo ji zatím úspěšně před veřejností tají.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusKouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...