26.6.2022 | Svátek má Adriana


GLOSA: Špidla a vlídnější tvář ČSSD

12.7.2010

Někdejší eurokomisař Vladimír Špidla má být součástí vznikající stínové vlády ČSSD. Měl by zastávat funkci odborného mluvčího pro záležitosti týkající se EU. Celý tým předběžně slibuje, že nepovede pouhou politiku torpédování všeho vládního, ale má nabízet i své vlastní alternativy.

Špidla před několika dny upozornil na hrozící izolaci ČSSD plynoucí z její dosavadní neschopnosti přijmout turbulentní světový vývoj, kterému se zatvrzele brání hájením statu quo. Pokud sociální demokraté svou stranu nezrenovují, předpovídá jí Špidla 50 let do úplného zániku.

Pokud skutečně sociální demokracie upustí od malicherných půtek o několikakorunové poplatky, osočování novinářů a od zcela se vymezující politiky vůči pravicovějším stranám, se kterými pak zákonitě není schopna nic vyjednat a je jimi v důsledku převálcována, bude to jen dobře.

Sociální demokraté se dostali vlastní vinou do stejné pozice, ve které jsou komunisté, a mají tak momentálně prakticky nulový koaliční potenciál. Těžko bude některá z vládnoucích stran spolupracovat se stranou, která, jak poznamenal expředseda ČSSD, vedla „napoleonskou strategii generální bitvy“. Na předvolební kampaň sociální demokracie vynaložila nejvíce peněz ze všech stran a výsledek byl velmi žalostný. S takovou efektivitou by tato strana pravděpodobně opravdu dospěla až ke svému zániku.

Pro větší koaliční potenciál a především pro masovější přijatelnost bude muset ČSSD připravit takový program, který bude akceptovatelný jak pro podnikatele, tedy pro stranu zaměstnavatelů, tak pro zaměstnance a s trochu nadsázky „pro běžné lidi“, jak s oblibou říkával Jiří Paroubek. Zaujmout širší „běžné“ vrstvy bylo pro české socialisty právě to, co se jim dokonale nepovedlo.

A byť to byl paradoxně právě Vladimír Špidla, který znemožnil Miloši Zemanovi, navzdory jeho tehdejší vysoké stranické podpoře, stát se prezidentem a způsobil tím první vážný rozkol ve straně, může to být on, kdo ČSSD pomůže se zreformovat a nasadit jí přijatelnější styl politiky. Svým vystupováním pro to předpoklady má.

miroslavuhlir@centrum.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!