3.12.2020 | Svátek má Svatoslav


GLOSA: Klausův kanár

29.11.2008

Nesourodé společenství čítající prezidenta, neonacisty, komunisty, skupinu „prezidentových“ zákonodárců, ale i uvážlivé euroskeptiky nemá důvod k oslavě. Všichni ústavní soudci zůstali hluší a slepí k charismatu Václava Klause a rozhodli, že klíčové články Lisabonské smlouvy a český ústavní pořádek si k sobě nestojí jako oheň a voda. K ratifikaci smlouvy už českému státu nestojí nic v cestě?

Zlatý voči! Hlavě našeho státu je úplně jedno, že na politickém kurtu dostala právě „kanára“ neboli utrpěla nevýhru. Takže ještě se budou dít věci.

Po včerejším výroku soudu by měl prezident důstojně odkráčet a připravit si pero k podpisu. Udělal, co bylo v jeho moci, poctivě se snažil a vlastních sil nešetřil. Národ mu to jistě nezapomene. Jenže stejný národ byl včera prezidentem vyzván, aby si povinně nastudoval text Lisabonské smlouvy, neboť vláda by teď prý o ní měla právě s národem diskutovat. Populistické, ale vděčné.

Představuji si, jak se česká veřejnost na ten čtenářský zážitek klepe nedočkavostí. Jaká škoda, že si Klaus na debatu s národem nevzpomněl také před bleskovým schvalováním Topolánkova reformního batohu…

Diskutovat se ale jistě bude ve vládě a v parlamentu. Zastánci smlouvy budou mít za zády výrok Ústavního soudu. Odpůrci pak určitě Václava Klause.

Na vypjaté ego českého prezidenta padají rány egyptské. Včera to opět vypadalo, že mentálně nezvládá očekávanou důstojnost svého úřadu. Ústavní soudci prý nereagovali na prezidentovy připomínky. Ortel měli podle něho připravený dávno předem. Soudní řízení přesunuli z roviny právní do roviny politické. Laicky argumentovali o globalizaci.

Prezident si bohužel nevšiml obsáhlého zdůvodnění soudců vůči jádru jeho argumentace, asi si svou řeč taky napsal předem. O smlouvě jednali sedm měsíců a politik, právní expert (jenž začátkem 90. let shledal naši ústavu zaplevelenou lidskými právy) a klimatolog Klaus žádný překvapivý ústavněprávní argument ke smlouvě v úterý nezveřejnil.

Obvinil ÚS, že v něm dominují jeden dva soudci. Kteří snad ty ostatní mají na povel? Sám většinu z nich do funkce jmenoval. Než zašel za oponu, dal tajemně najevo, že jeho podpis pod smlouvou není žádná samozřejmost. To už páchne skandálem. Najde se nový Guth-Jarkovský, který by Václavu Klausovi vysvětlit, jak se prohrává s noblesou?

Právo, 27.11.2008Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.