26.5.2022 | Svátek má Filip


BEST OF HYENA: Kost

29.11.2021

Kdepak se ty kosti berou? Zeptejte se Gariny. Nemáme ve vesnici jatka. Ani řeznictví tu není. Dneska ráno zase přiběhla s fragmentem kosti v tlamě. Pořádná kost, řekl bych hovězí.

Potkal jsem sousedku. Ona má kost, pravila ta dobrá žena. Vidím, odpověděl jsem. Co s tím uděláte?

Otázka za milion dolarů. Člověk dokáže úžasné věci. Prokopat panamskou šíji. Stanout na povrchu Měsíce. Ponořit se až k vinotéce Titanicu. Ale zabránit Garině, aby našla kost, ne. To žádný člověk nedokáže.

Šacování

Nejde to jinak. Musel jsem zavést režim jako v kriminále. Pořádek muší bejt. Takže po návratu z procházky… halt! Před vrátky zastavit stát! Nastane šacunk.

Otevři hubu? Lovím v hubě. No jo, kost, Gari, známá firma. Další. Otevři hubu? Taky kost, jedna za osumnáct, druhá za dvacet bez dvou. Kosti zabaveny, vrátka otevřena a trpitelky vcházejí do nejhoršího ze všech možných světů, kde jsou vystaveny neslýchanému teroru.

Dovedete si představit, jaký štěkot by nastal, kdyby založily nějaké ME TOO?

Malý velikán

Postavil se mi na lesní cestě, rozkročený, hlubokým hlasem vrčel. Hrozivost snižovaly dvě průvodní okolnosti. Měl jedno ucho naruby a byl vysoký od země tak dvacet čísel max. Byl to jezevčík.

Všimly si ho moje holky a přiběhly mě zachraňovat. Garina na něho štěkla, jak má ve zvyku, když vychovává nezbedná psiska. Nora mě zachraňovala spíše z povzdálí. Co kdyby se ukázalo, že je zvětšovací?

Nebyl zvětšovací. Zůstal tím, kým byl. Malým statečným jezevčíkem s jedním uchem ohrnutým, na lesní cestě ze Zvole do Vraného.

Volba plyšáka

Naši pejskové mají velikou krabici plnou plyšáků. Významné postavení mají krokodýlové dovezení z USA Vaškem Větvičkou – věz, Vašku, že i ti nejstarší stále žijí a jejich pískadla dosud pískají. Je tu ostře oranžový Nemo – rybička, nebudu unavovat výčtem, je jich vskutku mnoho.

Nora se moc o plyšáky nezajímá, hlavní abonent je Gari. Podotýkám, že je černobíle zbarvená. Vybírá si černobílé plyšáky. Dlouho to byl pingvín, teď dobří lidé přinesli jakousi opokrávu, taktéž black & white. Velký úspěch u Gari.

Je to vyjádření politického názoru, jakéhosi vzdoru proti inkluzi? Má proti oranžovému Nemovi nějaké ichtiofobní zábrany?
Nevím. Do psa nevidím. To, co vidím, je Gari, jak morduje černobílou opokrávu.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena

****************************************
ULTIMUS
Nový román Ondřeje Neffa

Na odvrácené straně Měsíce stojí Ultimus, vězení pro nejhorší zločince obydlených světů. Sem přijíždějí Kuba Nedomý a Dědek Čuchák, starožitníci se sídlem v Arkádii, v roli robotických specialistů.
Měl to být nejlepší kšeft jejich života. Vyklubala se z toho bouda, kterou jim nastražil jejich dávný kamarád, policejní hlavoun Mantella. Spadli tam do spárů nejmocnější zločinecké organizace Lunárního společenství. Stojí proti všem - proti zločincům i dozorcům, proti robotům i proti zmutovaným paraorganismům i proti toxickému šrotu, který se vymknul kontrole.
Když pak se do toho vloží africká vražedkyně Kombopi, dá se čekat, že bude hodně dusno...

Ultimus

Nový román z cyklu Arkádie je napínavý i humorný, jak už dobrodružství obou nehrdinských hrdinů bývají. Příběh volně navazuje na předchozí svazky Měsíc mého života, Rock mého života a Hvězda mého života. Vydal Myster\ Press, k dostání všude včetně Alzy.Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.