VÝSTAVA: JKOK v Tančícím domě
Pod názvem JKOK Nekonečno byla před pár dny otevřena výstava k nedožitým osmdesátinám jednoho ze zakladatelů tzv. nové organické architektury Jana Kaplického, který zemřel v Praze 14. ledna 2009, ale který od roku 1968 pracoval v Londýně.
Trochu tajemný název má jednoduché vysvětlení. Takovou zprávu poslal po smrti otce na pohlednici Jan Kaplický matce ze své první zahraniční cesty.
Výstava má tři oddělení. V prvním najdeme modely a fotografie jeho nejvýznačnějších projektů. Hned u vstupu spatříme model, asi dvoumetrový, jeho vítězného návrhu na Národní knihovnu v Praze, které se říkalo chobotnice, postavený z lega. Konstrukce je rozříznutá a názorně předvádí, jak knihovna měla fungovat. A uvidíme tam i fotografii jeho posledního futuristického díla: muzeum Enza Ferrariho, které bylo otevřeno před čtyřmi lety v Modeně, stejně jako jeho první londýnské stavby: plovoucí most či mediální centrum na kriketovém hřišti i nákupní středisko v Birminghamu.
Druhá část představuje Kaplického rodinné zázemí: Otce Josefa Kaplického, profesora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, který se zabýval malbou, sochařstvím a nakonec i sklem. Mnozí studenti ho v padesátých letech považovali za nejvýznamnějšího profesora této školy po Emilu Fillovi, a proto k němu nastoupili i později, kdy se jeho ateliér musel soustředit hlavně na práci se sklem. Studovali u něj malíři a výtvarníci, jako byli Adriena Šimotová, Zdena Strobachová či Jiří John, protože věděli, či alespoň tušili, že u něj se mohou naučit nejen malovat, ale o své práci i velice sofistikovaně přemýšlet.
Matka Jana Kaplického byla rovněž malířka, celý život se věnovala kresbě květin a rostlin: ilustrovala desítky knih. V této sekci najdeme jak Kaplického práce z doby před odchodem do Londýna, tak jeho projekt koncertního domu Rejnok pro České Budějovice. Díky této části výstavy snáze pochopíme, že za jeho výjimečností stojí i výjimečné domácí prostředí.
Poslední část expozice představuje modely méně známých administrativních budov či experimentální a futuristické objekty jako třeba dům pilota helikoptéry z šedesátých let: pilot mohl přistávat na střeše svého domu.
Výstava, kterou připravila Kaplického bývalá partnerka, architektka Eva Jiřičná spolu se studiem Al-Design a nadací Kaplicky Centre, bude otevřena do 12. března každý den od 9 do 20 hodin. Připomíná nám na pozadí tohoto originálního umělce ještě výrazněji intelektuální chudobu našich politických elit, které místo toho, aby se chlubily tím, jaké stavby vznikaly v době jejich mandátu, jako to dělali prezidenti Pompidou, Mitterrand či Chirac, se chlubí bezostyšně tím, že se postavily proti stavbě Kaplického Národní knihovny.
(Psáno pro ČRo Plus)
(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)
Autor je novinář a spisovatel