4.12.2022 | Svátek má Barbora


PRAHA: Zřítil se dům U Myšáka

17.7.2006

Ve Vodičkově ulici kdysi byla jedna cukrárna a jmenovala se - podle někdejšího majitele a cukráře - U Myšáka. Vyhlášená, navštěvovaná a mně naprosto neznámá. Ne snad, že bych o její existenci nevěděl, ale nikdy jsem si na sladkosti nepotrpěl, a proto jsem cukrárny nevyhledával - byť by byly sebevyhlášenější. Cukrárnu U Myšáka jsem prý navštívil jako dítě, ale to mi musela připomenout moje matka, sám jsem si zážitek v paměti neuchoval.

U Myšáka 1Cukrárnu, resp. dům, v němž sídlila, jsem začal vnímat v podstatě až po revoluci, když jsem projížděl nebo procházel ulicí a zarážel mě čím dál zchátralejší vzhled budovy. Cukrárna v ní už dávno nebyla a dům hrozil už od pohledu zřícením, přestože byl v poslední době (údajně) v rekonstrukci.

Proto když jsem v neděli zaslechl zprávu, že se jeho část sesula, ani mě to nepřekvapilo. Ve frontě domů, v těsném sousedství toho U Myšáka, zela už dlouho velká díra. Tamní budova byla jednoduše zbourána a místo ní mají vzniknout "exkluzivní komerční prostory v samém centru Prahy" - Myšák Gallery. Statika stařičkého Myšáka byla patrně v mizerném stavu, kolem projíždějící tramvaje a zejména stavební práce v jeho těsné blízkosti mu na pevnosti nepřidaly, a proto se v neděli jeho část sesypala k zemi. Zůstala v podstatě jen čelní zeď, jejímiž okny je dnes vidět nebe. (Podrobnosti o domu si můžete přečíst na serveru Langweil.info na stránce Vodičkova 31 - U Myšáka.) O štěstí můžou mluvit dělníci, kteří na stavbě pracují, v sedm ráno tam ještě nikdo nebyl, takže záchranářský pes i lékaři byli bez práce.

Protože jsem měl v neděli odpoledne nějaké pochůzky po Starém a Novém Městě, nedalo mi, abych nezašel do Vodičkovy ulice a nepořídil aspoň pár snímků zříceniny. Jen mě mrzí, že v archivu nemám jediný snímek Vodičkovy ulice, kde by byl zobrazen dům U Myšáka v jeho původní kráse. Mám ale bohužel pocit, že v té době jsem ani nevlastnil fotoaparát a když jsem si pořídil první digitál, už jsem asi neměl chuť fotit kdejakou ruinu...

Foto: autor