27.5.2022 | Svátek má Valdemar


PRAHA: Botanická zahrada v Troji a v současnosti

1.12.2006

* Sukulenty ve finiši
* Čína ve slově i obraze
* Od Barbory k masopustu ve výstavě
* Na dohled exotické ovoce

Botanická zahrada hl. města Prahy i přes rekordní návštěvnost v letošním roce neusíná na pomyslných vavřínech (čeleď: Lauraceae - vavřínovité, původ: Středomoří). Proto se v těchto dnech mohou návštěvníci téměř roztrhat...

* Už jen do neděle 3. prosince 2006 máme jedinečnou možnost obstarat originální dárek pro své nejbližší: Ve Fata Morganě probíhá PRODEJNÍ Výstava sukulentů (to jsou ty kytičky, o které se mohou dobře postarat i děti, protože dokážou ve svém těle zadržovat vláhu a později, v čase sucha, z těchto zásob žijí...), denně od 9 do 16 hodin. Na příchozí zde kromě prodeje rostlin za více než přijatelné ceny (zhruba poloviční, než za jaké je sukulenty možné zakoupit v zahradnických centrech) čekají informační panely, výstava fotografií z expedic ve štole a rovněž vítězné snímky Čína - Zhouxia canyonamatérské soutěže O NEJBIZARNĚJŠÍ SUKULENT. O víkendu proběhne provázení s odborným výkladem, které je určeno pro širokou veřejnost - s cílem ukázat krásu a rozmanitost sukulentních rostlin, a to jak v sobotu, tak v neděli od 10 do 16 hodin ZDARMA, začátek v každou celou hodinu.

* Již třikrát se v posledních 4 letech vydali odborní kurátoři trojské botanické zahrady do vzdálené Číny. O expedicích v roce 2003, 2004 a 2006 bude přednášet RNDr. Pavel Sekerka (mimo jiné kurátor stálezelených rostlin a pivoněk v BZ). Nebojme se odborného pojetí přednášky, která bude chtít přiblížit náplň studia tamních rostlinných společenstev a její přínos pro naše lokality. Určitě dojde i na zajímavosti a "špeky". Stane se tak v rámci cyklu Světem slovem i obrazem v KD Krakov na Praze 8, a to ve čtvrtek 30. listopadu od 17.30 hodin.

* Společná práce spojila trojskou botanickou zahradu s Muzeem Českého krasu v Berouně při přípravě a realizaci výstavy Od Barbory k masopustu, která bude betlémprobíhat od 1. prosince 2006 do 14. ledna 2007 ve výstavním sále. Výstava ukáže zvyky, které se vážou k jednotlivým adventním dnům jako je Barbora, Mikuláš, Ambrož, Lucie. Budou k vidění i pravé masopustní kostýmy. Spatříme dosud nevystavovaný vyřezávaný betlém se 170 figurami, z osobní sbírky paní Jarky Čampulové, který vlastnoručně vytvořil její dědeček, řezbář Antonín Smeták ze Svaté Hory. Podle dochovaných zpráv mnohé figurky vznikly již v roce 1912. Betlém sám provázela dramata: např. v období před. 2. sv. válkou jej vlastnili manželé Anna a Bedřich Kozlíkovi z Příbrami. V roce 1942 je oba zatkli nacisté a brzy na to je popravili a majetek zabrali. Z rodiny zůstala pouze Anna, sestra Josefa, která v té době sloužila v Koněprusích u Preislerů. Když navštívila vyrabovaný dům své sestry, na půdě našla pouze složený betlém a 3 obrazy. Odvezla všechno do Koněprus jako jedinou památku na své příbuzné. Posléze, v obavách o zničení betlému, jej odnesla do rodiny nevlastního syna Jaroslava, kde zůstal dodnes...

* Již na dohled jeví se Výstava exotického ovoce, směřující do vstupní haly ovoce-mix akceskleníku Fata Morgana na dny 5. až 21. prosince 2006, denně mimo pondělí 9 až 16 hodin. O tom, že tato akce bude doslova k sežrání, svědčí i fakt, že mnohé exponáty jsou pro nejmenší návštěvníky připraveny na ochutnávku. V rámci výstavy se představí přes 50 druhů cizokrajného ovoce, včetně málo známých tropických a subtropických druhů - všechny exponáty budou opatřeny bohatým informačním materiálem o jejich původu, vlastnostech a využití. Výstavu doprovází tématická fotoreportáž - výběr fotografií z expedic pořádaných Botanickou zahradou hl. m. Prahy. Co uvidíme? Kompletní nabídku exotického ovoce na českém trhu a ještě něco navíc: třeba největší ovoce světa - džekfrut, či spolehlivě smrdutý durian, ovoce prapodivných tvarů, barev a povrchových struktur, jedlé plody palem a baobabů.

Víte co: roztrhat se nemusíte, ale určitě přijďte! Bude se na co dívat (a co ochutnat)!

Botanická zahrada hl. města Prahy je v prosinci otevřena od 9 do 16 hodin (24.12. a 31.12. do 14 hodin), skleník Fata Morgana zůstává v pondělí z důvodu pravidelné údržby uzavřen. Vstupné činí 90,- Kč pro dospělé, 45,- Kč pro děti 6-15 let + studenty + seniory, zdarma pro osoby s průkazem ZTP a děti do 6 let.

FOTO: Botanická zahrada perníková čtyřikrát jinak...

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.cz