KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál
Článek v kulturním čtrnáctideníku A2 s názvem Nové Literární noviny s podtitulem Tisk, který vznikl shora od Václava Buriana. Připomíná totiž turbulentní vývoj tohoto titulu v posledních letech, z kterého původně vzešly Listy, v nichž pracoval autor citovaného článku, později A2, nulté číslo Kulturních novin, které vyšlo nedávno v Brně i internetový Deník Referendum Jakuba Patočky, který v roce 2009 zadlužené Literární noviny, které se staly v poslední fázi časopisem marginální sekty, prodal.
A komu dnes Literární noviny patří?
Dne 14. května 2009 média oznámila, že novým vydavatelem Literárních novin se stala společnost Litmedia, jejímž majoritním vlastníkem je Miroslav Pavel, generální ředitel a předseda představenstva Vltava-Labe-Press a bývalý šéf společnosti Economia a. s., pod kterým nově jmenovaný šéfredaktor Literárních novin Zbyněk Fiala pracoval. Dosavadní vydavatel týdeníku, občanské sdružení Právo, solidarita a informace, které je spojené se sociálnědemokratickým exministrem Mládkem, si ponechalo ve společnosti jen menšinový podíl. Literárky se pod vedením Zbyňka Fialy staly zřetelně propagandistickou platformou sociální demokracie, což v létě roku 2009 vedlo k redakčním protestům. Noviny však dostaly solidní finanční zázemí, které při prodaném nákladu kolem 2000 kusů nutně potřebují. Na hodnocení, jak se vyprofilují jako levicový list, si musíme ještě pár let počkat.
Ale přesto snad můžete říci, jak se vyvíjí?
Na to je doopravdy těžké odpovědět, protože jak píše pan Burian, dnešní Literární noviny nevzešly z prostředí občanské společnosti, jako vše co se od nich odštěpilo, ale existují jen díky penězům jedné politické strany, a takové projekty nemívají dlouhé trvání, viz Super, který v roce 2001 vydávala de facto ODS a na trhu vydržel něco přes rok. Častý výskyt funkcionářů jedné strany na stránkách jakéhokoliv listu je vždy kontraproduktivní, zvlášť pokud redakce k nim nemá kritický odstup. Ještě v lednu v Literárních novinách dokonce vycházela satirická rubrika Plkno, v níž tepal zlořády kapitalistické společnosti Jiří Žáček a tiskl tam nechutné aforismy typu, cituji: Jan Palach: Jen počkej, Zajíci! Pavel Klusák trefně v Lidových novinách poznamenal, že kdyby tohle napsal nějaký pankáčský anarchista, tak nemrkne brvou, ale napíše-li to někdo, kdo do roku 1989 seděl na oficiálním postu a cenzuroval živou literaturu, je to nechutné. Lze jen doufat, že s příchodem do redakce Petra Bílka, který léta šéfoval Reflex, se alespoň kulturní a esejistická část bude profilovat kultivovaně a nadstranicky, a tím snad přiláká nějaké čtenáře.
Autor je novinář a spisovatel