26.5.2022 | Svátek má Filip


SVĚT: Ekologický džihád

26.7.2019

Slovní spojení „ekologický džihád“ použil poprvé kolega poslanec Jan Zahradník a vysloužil si za něj kritiku veřejnoprávních médií. Česká televize tuto kritiku doprovodila záběry fanaticky demonstrujících a poskakujících studentů, kterým švédská studentka Greta děkovala, že „obětovali vzdělání za demonstrace pro klima“. Ostatně podobně se vyjádřil lídr českých za ochranu klimatu demonstrujících studentů tvrzením, že nemá cenu studovat, když před studenty není žádná budoucnost. Odkazoval se tak ke zprávě vědců, kteří konstatovali, že nezmění-li lidstvo své chování, do dvanácti let (vědci to spočítali přesně!) nastane konec světa.

My starší víme, že kdyby děti studovaly, dozvěděly by se, že podobné předpovědi o konci světa provázejí lidstvo po celou dobu jeho existence. A přesto svět stále existuje. Existuje ale také proto, že po staletí bylo vzdělání hlavním cílem euroatlantické civilizace a přinášelo lidem poznání, pokrok a dobrý život. Že noví lídři světa rezignují na vzdělání, není dobrá zpráva.

Gretu a další studenty přijímají prezidenti, premiéři a průmyslníci a učí se od nich, jak ještě rychleji uzavřít elektrárny, doly a snižovat produkci CO2 až k uhlíkově neutrální společnosti. A tak ekologicky nejšetrnější národ v Evropě kácí lesy a staví místo nich větrníky. Větrné elektrárny vyrábějící tu žádanou a opravdu čistou bezuhlíkovou energii jsou ale z oceli a výroba oceli potřebuje tu špinavou uhlíkovou elektrickou energii, a tak přesouváme výrobu větrníků do Indie a Číny. Ostatně tak, jak jsme tam za poslední desetiletí přesunuli významnou část evropské průmyslové produkce a tím jsme snížili evropskou uhlíkovou stopu!

Jako malou odbočku upozorňuji na skutečnost, že nikdo, ani studenti, ani Greta neprotestují proti tomu, když si nejekologičtější národ Evropy staví pro jistotu silnou trubku na dodávku zemního plynu z Ruska. Vlastně jediný, kdo protestuje, je náš zaoceánský spojenec, Spojené státy.

Jsou však ochránci klimatu, kteří jdou o krok dál. Rození dětí a jejich výchova zanechává významnou uhlíkovou stopu. A tak se některé ženy rozhodly, že nebudou rodit. Nepřekvapivě, v Asii či Africe se k takové hlouposti ženy nepřihlašují, naopak. Zcela reálné jsou požadavky dalších aktivistů na ochranu klimatu jako snižovat produkci CO2 snížením počtu hovězího dobytka či zdražením leteckého benzinu. O řízeném přechodu evropského průmyslu na elektromobily nemluvě. Že má každý český elektromobil výfuk na komínu uhelné elektrárny Prunéřov, se nějak zapomíná.

Zdá se, že se evropskému šílenství kolem ochrany klimatu nedá zabránit. Ostatně nová šéfka Evropské komise se k tomuto boji ve svém programu přihlásila. Většina ekologistických nevládních organizací, které vedou dnešní „zelenou revoluci“, se historicky zaštiťuje filosofií „hlubinné ekologie“. Ta zahrnuje mnoho aspektů, z nichž jeden zní, že „život a kultura lidstva nijak neutrpí podstatným snížením počtu obyvatel a dobrý stav přírody se bez takového poklesu neobejde“.

Tak alespoň víme, na čem jsme a kam směřujeme. O tom, kdo při ochraně klimatu bude, nebo nebude zahrnut do podstatného snížení počtu obyvatel, se už ale „ochránci přírody“ veřejně nezmiňují.

Autor je senátor za ODS

Právo, 24.7.2019Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...