Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKOLOGIE: Plyn v emisích střídá uhlí

diskuse (126)

Plyn již může v EU za víc emisí CO2, než uhlí. A to jen podle povolenek. Při započítání emisí metanu při těžbě a přepravě, by jeho emisní zátěž zvýšila téměř o polovinu. „Uhelné“ státy se dostávají do slepé uličky.

EU nutí členské země k rychlému ukončení používání uhlí. Jenže dostatečně spolehlivá náhradní technologie není k dispozici. S výjimkou plynu. Ale celkové emise plynu jsou zcela srovnatelné s těmi z pálení uhlí. To znamená, že z hlediska uvolňování oxidu uhličitého přechod na plyn nic neřeší. Situaci přibližuje studie britského think tanku Ember (zde).

Zpráva Emberu ukazuje za posledních sedmi let příkrý pokles emisí z černého uhlí a výrazný pokles emisí z uhlí hnědého. Jen v roce 2019 o 25 a 23 procent. Což mimochodem jasně ukazuje, jak je klimatická propaganda pokřivená. Protože informace tohoto typu se v médiích objevují jen zřídka.

Logické by tedy nyní bylo soustředit se na snižování emisí z plynových zdrojů. Tím spíš, že celkové skleníkové emise z plynu (včetně těžby a přepravy) jsou zcela souměřitelné s těmi z uhlí. Jenže to současně naráží na technologické limity. Vlády totiž jednoduše nemůžou přistoupit na zelené požadavky Bruselu. Určitě ne do té doby, dokud nebude k dispozici spolehlivě fungující technika výroby elektřiny (a tepla), která je schopná fungovat nezávisle na počasí. Takže zcela logicky chtějí plyn, protože uhlí bylo dosud hlavním cílem klimatistů. Neboť jádro, jež je skutečně bezemisním zdrojem, navíc kapacitním a spolehlivým, vyžaduje na stavbu více času, než je nyní zelená lobby ochotná poskytnout.

V podstatě se tak EU dostává z jiné strany ke stejnému výsledku: produkci CO2 evidentně není možné bezpečně srazit na nulu tak rychle, jak požaduje Zelená fronta. Protože fotovoltaika ani vítr nejsou permanentně dodávajícími zdroji. Jejich limity velmi přesvědčivě vykreslují on-line grafy německé zelené organizace Agora Energiewende. Podle jejích údajů například letos v květnu ani v jednu chvíli nedodávaly OZE v Německu tolik elektřiny, kolik země potřebovala (zde). A to již Německo má v OZE instalovaný výkon vyšší než v konvenčních zdrojích. Investice do výstavby těchto OZE a jejich infrastruktury jsou navíc obrovské a bez byrokratických zásahů stále nedávají ekonomický smysl. Další obrovské investice přitom vyžadují bateriová úložiště. Bez nich bude v noci, za bezvětří nebo při oblačnosti elektřina z OZE chybět úplně.

Takže rozmáhající se poplach okolo emisí zemního plynu vlastně nedává smysl. Protože jestli nechceme uhlí, nemáme po ruce žádnou jinou rychle dostupnou náhradu. Prostě buď budeme provozovat uhlí i plyn, nebo jen plyn. Případně jen uhlí. A tohle budeme co nejrychleji doplňovat jádrem a smysluplně obnovitelnými zdroji a fosilní zdroje budeme odstavovat až na základě nových kapacit. Jenže zisky, které nabízí podpora OZE jejím provozovatelům, jsou tak výhodné a tak zaručené, že to přehluší jakékoli faktické argumenty. Zelená propaganda tedy pojede dál a její intenzita dokonce ještě poroste. Protože ji kromě nepředstavitelných zisků pohání také dogmatická ideologie. Jež je, jako každá taková, zaslepená. Proto mladí redaktoři odmítají kriticky myslet a brát v úvahu všechna dostupná fakta. Ze stejného důvodu jim to mladí editoři dovolují. A politici, mezi kterými zoufale chybí skutečné osobnosti, se podle toho řídí. Protože se to přece píše v novinách. A dřív nebo později se tenhle názor podaří vnutit většině lidí.

Přitom by stačilo, kdyby se novináři – tak, jak by měli – začali konečně zelené lobby ptát. Na to, kolik to opravdu celé bude stát. Kde na to vezmeme peníze. Kdy je splatíme. Co se bude dít, když bude v zimě měsíc pod mrakem a ještě nebude foukat vítr. Opravdu bude spolehlivě bezpečné přepravovat elektřinu přes půlku či celou Evropu? Co nebude fungovat při blackoutu? Jak dlouho by mohl blackout trvat?

To všechno jsou zcela legitimní otázky. Cílem rozjíždějící se debaty o tom, že z plynu je už víc emisí než z uhlí, bude těmto otázkám předejít a překrýt je informační mlhou. Ovšem tomu, abychom našli a nasadili spolehlivé zdroje energií, které si můžeme dovolit a jež zatěžují planetu co nejméně, to nepomůže ani v nejmenším. Pomůže to jen bankovním kontům těch, kteří s bezuhlíkovou budoucností spojili své podnikání.

Devět evropských zemí s téměř 101 milionem lidí (Polsko, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Kypr, Řecko, Maďarsko, Malta a Rumunsko) tak dál bude čelit tlaku z Bruselu, který nechce na plynové zdroje finančně přispívat. (Což názorně ukazuje, proč je špatné si zvyknout na to, že na všechno jsou dotace.) Brusel je ochoten uvažovat jen o podpoře plynových elektráren, jež splní přísné emisní požadavky. Ty navržené ovšem zástupci „uhelné devítky“ označili za technicky nedosažitelné (zde).

Zpráva spolku Ember tak neidentifikovala nového hlavního oxidového nepřítele po uhlí. Spíš identifikovala jako hlavního nepřítele bezohledně dogmatické orgány EU, které ženou do slepé uličky státy, jež jsou historicky více závislé na výrobě elektřiny z uhlí. Sto milionů lidí ve zmíněných státech přitom představuje téměř čtvrtinu populace v EU. To je množství, které nelze přehlížet. Určitě ne bez následků.

Převzato z webu iUhli.cz

Dalibor Matušinský
19. 9. 2024

Účelem Sikelova úřadu není rozsévání dobra mezi černoušky, ale zajištění ekonomických zájmů EU.

Lubomír Stejskal
19. 9. 2024

V úterý 17. září přerušila zpravodajský proud týkající se probíhající vodní pohromy zásadní...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Ondřej Neff
19. 9. 2024

Osud to zařídil, že jsem vždycky bydlel daleko od vody, po většinu života dokonce na kopci.

Tomáš Břicháček
19. 9. 2024

EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Marian Kechlibar
16. 9. 2024

V červenci 1997 mi bylo necelých devatenáct let a povodně jsem znal … no, víceméně jen z četby.

Lidovky.cz, ČTK
18. 9. 2024

Vlaky mezi Českem a Polskem nebudou kvůli poničení na české straně jezdit nejspíše do úterý 24....

ČTK, Lidovky.cz
18. 9. 2024

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl vládě, aby za pomoc při povodních mimořádné odměnila...

jol Jolana Vašinová
18. 9. 2024

Kandidát Stačilo! Jan Skalický, který ve videu na Facebooku napadl vládu, že doporučeními na...

ČTK, Lidovky.cz
18. 9. 2024

Povodně v Česku už mají pět obětí, informoval s odvoláním na policejního prezidenta v předvolební...

jol Jolana Vašinová
18. 9. 2024

Stát při povodních selhal v dvoutisícových Troubkách na Přerovsku, myslí si předseda SOCDEM Michal...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz