26.5.2022 | Svátek má Filip


PODNIKÁNÍ: Metanol - jak z toho ven

3.2.2014

Metanol. Látka, která zavinila úmrtí desítek lidí v roce 2012. Látka, která je smrtelným jedem. Látka, se kterou se falšoval etanol (pitný líh). Látka, kterou Český stát nehlídá a která byla v roce 2009 vyřazena ze sledování.

Po metanolové aféře se státní aparát rozhodl a řekl dost!

Zavedeme povinné kauce pro všechny oficiální a legální výrobce alkoholických nápojů a jejich distributory. Budeme je hlídat pomocí HD kamer, budeme sledovat veškerý pohyb ve firmách. Budeme požadovat rodné listy ke každé šarži alkoholu. Výrobci a distributoři budou každý den hlásit každou prodanou láhev, tj. její název, EAN kód, objem, obsah alkoholu, číslo šarže, komu ji prodali, jeho IČ a DIČ. Budeme sledovat vše. A vyřešíme to. Konečně!

Všichni nelegální míchači v garážích, starých halách a sklepech se za břicha popadají. Jejich oficiální a legální konkurence je v potížích.

Spotřební daň z alkoholu se zvedla z ceny 195 Kč, platné v roce 1997, na 285 Kč za litr platné v roce 2014. Naopak žádná spotřební daň není na metanol. To se projevilo tak, že v roce 1999 se do ČR přivezlo metanolu za 210 milionů korun, ale v roce 2011 už za 631 milionů korun.

Čirou náhodou a určitě nedopatřením byl metanol jako takový vyřazen v roce 2009 ze sledovaných látek a jedů. V ČR se tato látka nevyrábí, dováží se sem hlavně z Ruska, Polska a Německa. Od roku 2009 ji může dovážet kdokoliv. Není k tomu evidence, nemusí se prokazovat, k čemu bude použita. Je 3x levnější než etanol. V USA byl metanol zakázaný v roce 2010 pro použití v čemkoliv. Je to jed. Tečka. Ale my jsme Česko.

Po metanolové aféře vypukla hysterie a za ni se dá schovat spousta věcí. Jako kauce a kamery. Projde to. Lidé se bojí dalších otrav.

A teď jedna otázka.

Nebylo by jednodušší kontrolovat dovoz metanolu? Kolik by asi tak mohlo být oficiálních dovozců a zpracovatelů této látky? Deset? Nebylo by jednodušší metanol evidovat a zacházet s ním jako s jedem? Neměl by metanol mít svůj rodný list a sledovanou celou cestu od výrobce až ke konečnému zpracovateli? Nebo je to až moc logické, a tím pádem jednodušší řešení?

Já vám nevím.

P.S. Nejsme v žádném případě proti omezení a regulaci výroby a prodeje alkoholu. Jasná pravidla se musí zavést. Tady jde o to, že kvůli metanolovým otravám se dá obhájit spousta šikanózních opatření.

Zufanek.czChcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.