19.4.2021 | Svátek má Rostislav


GLOSA: Vyšumělé audity

6.7.2012

Skandální odhalení se nekoná. Oznámení výsledků hloubkové kontroly, kterou v lednu poslal ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) do Budějovického Budvaru, se stále odsouvá. Původně se tak mělo stát v březnu, kontrolní závěry ale nebudou ani v červnu, dokdy se měla prověrka hospodaření národního pivovaru protáhnout.

"Kontrola probíhá a výsledky lze očekávat začátkem července," sdělil minulý týden mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Nejdříve je dostane ředitel Budvaru Jiří Boček, pak se s nimi seznámí dozorčí rada. Na zasedání, které se koná poslední červnové pondělí, to ale každopádně nebude.

Do ztracena míří podle všeho audit na Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu (PGRLF), který Bendl, reprezentující jediného akcionáře fondu, nařídil loni před Vánocemi. "Ministr požádal o audit dozorčí radu. Ten dosud nebyl radou uskutečněn," uvádí mluvčí Bendlova úřadu. Šéfovi Agrární komory Janu Velebovi, který dozorčí radě předsedá, se ministrův příkaz nezamlouval. "Každý rok je hospodaření fondu auditované. Nevím, proč má být znovu," reagoval dříve Veleba. Požadavek na hloubkovou kontrolu převelel dál, uložil ji řediteli PGRLF Martinu Karbanovi.

Kontrolory poslal Bendl také do státního podniku Povodí Labe a do Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Závažné chyby nenašli, víc ministerstvo neprozradilo. "Závěry kontrol předkládáme ministerstvu financí a finančnímu úřadu. Více informací sdělovat nemůžeme, podle zákona o státní kontrole jsme povinni zachovávat mlčenlivost," uvedl mluvčí Žáček.

Bendl si na kontroly potrpí. "Vždy jsem je považoval za samozřejmou součást běžné činnosti úřadu. Věnoval jsem jim velkou pozornost v jakékoli funkci. O to důležitější je hledání úspor v dnešní době, kdy se stát potýká s deficity financí. Kontrolami proto projdou všechny podřízené organizace v resortu," prohlásil Bendl v únoru. Jeho úřad teď nechce upřesnit, na koho dalšího se zaměřil. "Další kontroly jsou prováděny v souladu s plánem kontrol," odpověděl pouze mluvčí.

Naopak obloukem se Bendlův úřad i jiné nezávislé kontrolní orgány vyhýbají Vinařskému fondu, kterým protékají veřejné prostředky k soukromým firmám, přitom nikoli vinařským. Ministerstvo tvrdí, že není oprávněno tento fond prověřovat. "Kontrolním orgánem je dozorčí rada, jejíž členy volí poslanci. Úředníci nemohou do činnosti Vinařského fondu zasahovat ani jej kontrolovat," konstatuje Žáček. Dozorčí rady mají ovšem i jiné podniky, kam Bendl kontroly posílá. Pro mimořádný dohled nad Pozemkovým fondem, kde rovněž členy dozorčí rady jmenuje Parlament, dokonce zřídil krizový tým. Vinařského fondu se nedotkne ani reorganizace, již mají kvůli úsporám projít různé instituce v agrárním resortu. Neprůhledné rozdělování peněz z fondu dlouhodobě kritizuje část vinařů, kteří si letos založili Vinařskou asociaci.

Týdeník EURO 26/2012, 25.6.2012Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.