21.5.2022 | Svátek má Monika


EVROPA: Je český alkohol skutečně závadný?

24.9.2012

Ano, v určitém slova smyslu závadný je. Stejně jako je závadný tabák, vepřový bůček nebo automobilismus. Vše z toho může lidem přivodit závažné zdravotní následky a mnohdy i smrt. Ale otázka zní jinak: Je český, oficiálně vyráběný a prodávaný alkohol tak nebezpečný, že EU navrhuje, aby byl jeho vývoz z ČR zakázán?

Ať se na mě nikdo nezlobí, na to platí jedině přísloví "vylít s vaničkou i dítě". Protože prozatím nebylo žádnému oficiálnímu českému výrobci alkoholu, plátci české spotřební daně, prokázáno ani to sebemenší pochybení. Dám příklad. Před pár lety jsem na serveru eBay koupil brýle "značky Ray Ban". Udělal jsem to proto, že jsem si svoje brýle Ray Ban zapomněl při náhlém oteplení v zimní bundě a myslel jsem, že jsem je ztratil.

Dodaný padělek, který stál asi desetinu klasických brýlí Ray Ban, vypadal velmi věrohodně. Včetně pouzdra, hadříku na čištění a malého tištěného "návodu k použití". Že to ale nejsou brýle Ray Ban, jsem pochopil velmi brzy v Egyptě, kde se mi záhy ulomila jedna nožička, zatímco u toho originálu, který jsem posléze v bundě našel, drží dodnes.

Takže, kdybychom učinili analogii, tak zákaz prodeje našeho alkoholu do ciziny je přesně takový nesmysl, jako kdyby někdo chtěl zakázat prodej brýlí oné světoznámé značky jenom proto, že se od ní vyskytují i padělky. Každý musí, a v případě internetového prodeje dvojnásob, zvažovat, z jakého zdroje zboží kupuje, jak důvěryhodný zdroj to je.

Pokud někdo chce ušetřit a kupuje na internetu zásilkovou službou levný alkohol, riziko, že narazí na padělek, je skoro stoprocentní. Samozřejmě, že to hned nemusí být životu nebezpečný padělek, ale domněnka, že se jedná o alkohol pokoutně vyrobený či lépe řečeno namíchaný, který neprošel standardní daňovou procedurou, je zcela na místě.

Naprosto jinak je to u oficiální výroby a vývozu. Tam je, myslím, riziko kontaminace metylalkoholem zcela minimalizováno. A proto by vůbec nemělo být obtížné pustit do oběhu oněch dvacet miliónů, nyní zamrazených lahví. Tam postačí zcela formální kontrola dokladů, dodacích listů, popřípadě "rodných listů" lahví. Například Becherovka, jak jsem se dozvěděl, má na každé láhvi unikátní výrobní číslo, podle kterého se příslušná výrobní šarže snadno dohledá.

A věřím, že něco podobného mají i další velcí výrobci alkoholu. To, proč vláda zakázala prodej tvrdého alkoholu, nebylo kvůli tomu, že by se domnívala, že u nějakého oficiálního výrobce došlo k technologické závadě při výrobě. Pak by těch mrtvých totiž bylo podstatně více. Vláda ten prodej zakázala proto, že by se mezi všemi těmi lahvemi na skladě mohl skrývat nějaký padělek, něco na způsob mých "čínských brýlí Ray Ban", a bruselští úředníci šli jako obvykle s kanónem na zajíce.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemPronájem bytu 2+kk 36 m2
Pronájem bytu 2+kk 36 m2

E. Krásnohorské, Jílové - Martiněves, okres Děčín
9 000 Kč/měsíc