29.2.2020 | Svátek má Horymír


EKONOMIKA: Rezervy projíme

9.1.2019

Synonymum nehospodárnosti? Rozpouštění rozpočtových rezerv z privatizace do běžných výdajů

V minulém roce došlo v české fiskální politice k bezprecedentnímu opatření. Poslanci ANO a sociálních demokratů s pomocí komunistů přehlasovali veto senátu a celkovým počtem 102 hlasů podpořili vládní návrh, který umožňuje převedení prostředků z Fondu privatizace ve výši téměř 22 miliard Kč do státního rozpočtu a jejich použití v rámci běžného fiskálního roku. Tomu se říká projíst rezervy, přátelé. A samozřejmě jde o velmi špatné rozhodnutí, které otevírá pomyslnou Pandořinu skříňku obhajoby neefektivních rozhodnutí i pro další vlády.

Je známo, že ekonomiky se v čase vyvíjejí v cyklech. Pokles (recesi) po určité době střídá stadium blahobytu. To časem narazí na svůj strop, špatná rozhodnutí začnou své autory dobíhat a přichází ekonomický útlum. Ten je spojen s úspornými opatřeními, která po čase přeskupí ekonomické vazby a pomohou ekonomice odrazit se ode dna. A cyklus se může opakovat.

My se nyní nacházíme v časech blahobytu. Díky růstu ekonomiky, na kterém má vláda pramalou zásluhu, firmy více vyrábějí, lidé více nakupují, rostou mzdy a s nimi i daňové příjmy. Žádný strom však neroste do nebe a makroekonomické studie respektovaných institucí, mezi nimiž nalezneme centrální banky, poradenské společnosti nebo univerzity, se stále více shodují na tom, že se pilíře současného růstu pomalu opotřebovávají a ekonomiku čekají horší časy.

V podobných fázích ekonomického cyklu je obvyklé, že dobré vlády investují, přijímají potřebné reformy a připravují se na výzvu jménem krize. Pokud bychom ze zkušeností nejúspěšnějších správců veřejných rozpočtů sestavili manuál s názvem „Co určitě nedělejte!“, rada typu „Nikdy nerozpouštějte rozpočtové rezervy na profinancování populistických výdajů v době blížící se recese!“ by byla zřejmě na prvním místě ze všech. V Česku se tím ovšem neřídíme. A to se ještě ani neblíží čas voleb, v němž je zvýšená míra populismu očekávána.

Při kroucení hlavou nad počínáním zákonodárců hlasujících pro toto opatření jsem si vzpomněl, jak mnohé z oněch 102 hlasů podporujících projedení rezerv servilně přizvukovaly prezidentu Zemanovi v osobních výpadech v kauze údajného tunelování OKD. Tam měla valná hromada vyplácením dividend v čase prosperity dle kritiků porušit hospodárnost. Proč? Protože měla očekávat, že za 5 až 10 let přijde ekonomický útlum a s ním spojený bezprecedentní pokles cen uhlí na světových trzích. Ten se logicky podepsal na ekonomice nejen této firmy, ale také tisícovek dalších po celém světě.

Karel Poláček, český spisovatel a humorista, kdysi řekl: „Politika je nekompromisní oportunismus.“A mě pravdu. Bohužel, dnes více než kdy jindy platí, že v užitkové funkci politika je silně zastoupen jen jediný cíl: Být znovu zvolen. Při plnění tohoto cíle politici spoléhají nejen na to, že mají daňoví poplatníci krátkou paměť, ale i na to, že jsou racionálně neznalí – že některé věci prostě neřeší. Bohužel, nakonec jsou nehospodárná opatření ve veřejném sektoru, na rozdíl od soukromého sektoru a zisku firem, o to víc placena z jejich peněženek.TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.