Neděle 14. prosince 2025, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Koronavirus připomněl, jak dramaticky se mění Čína

diskuse (15)

Čínské úřady hlásí, že počet nakažených novým koronavirem ubývá na několik stovek denně.

Veřejnost, minimálně v zemích vzdálených od Číny, uklidňujícím datům příliš nevěří a to dosud dává možnost šířit paniku o budoucím rozšíření nemoci. Ovšem člověk také může údaje čínských vědců využít k první předběžné bilanci. Jednoduché srovnání ukazuje, že epidemie známá pod označením SARS, kterou způsobil obdobný koronavirus na přelomu let 2002 a 2003, nakazila osm tisíc lidí, ze kterých každý desátý zemřel.

Nový koronavirus už stihl nakazit desetkrát víc lidí, to je dáno tím, že se šíří stejně snadno jako běžné chřipkové viry. Počet obětí je zatím přes dva tisíce. Z toho zase vyplývá, že nakažených umírá na tuto nemoc méně než v případě SARS, zhruba každý čtyřicátý.

Další srovnání nabízí prasečí chřipka z let 2009 a 2010. Tou se nakazilo nesrovnatelně víc lidí, kteří se počítali na miliony, z toho jich zemřelo 25 tisíc. Snadněji se šířila, v jednotlivých případech ale nebyla tak nebezpečná jako nemoc způsobená novým koronavirem. Přesto třeba v Česku zemřel každý dvacátý ze dvou tisíc nakažených.

Současná epidemie se tedy nevymyká z jiných případů známých v tomto století. Nesmíme ale zapomínat, že dnes jde o velmi předběžnou bilanci spoléhající, že se rozšiřování viru v Číně podařilo zastavit.

V každém případě je možné ze zkušenosti s novým koronavirem hledat obecnější závěry, zvláště v souvislosti s ekonomikou. Není pochyb, že epidemie a snaha ji potřít ochromila čínskou ekonomiku a že to bude mít dopad na hospodářský růst v Americe, a zvláště pak v Evropě. Z finanční krize po roce 2008 se Evropa vyexportovala a prioritním odbytištěm jejích výrobků se tehdy stala Čína.

To mohlo delší dobu fungovat jen za předpokladu, že Čína poroste stejným tempem jako dosud. Ovšem nutno přiznat, že tamní vzestup narazil na své hranice už někdy před třemi, možná čtyřmi lety.

Čínský růst závisí na mezinárodním obchodu a expanzi čínských investic do jiných světadílů. Ovšem nástup asijského kapitálu způsobil obavy v řadě vyspělých zemí v čele s Amerikou, která začala stavět bariéry obchodu s Čínou a mezinárodnímu obchodu obecně.

Jak dokazují experti francouzské společnosti Natixis, po roce 2017 už čínské importy klesají a zároveň klesá tamní poptávka po průmyslovém zboží, včetně aut. Jako kdyby se největší asijská ekonomika i společnost dostaly na novou hospodářskou úroveň, se kterou si úplně neví rady, ať už jde o organizaci obchodu, výroby, nebo z toho vyplývajících mezinárodních vztahů. Právě o tom vypovídá vznik nové epidemie.

V bohatých městech žije příliš mnoho lidí, neodpovídají tomu hygienické podmínky ani zdravotní péče. Čína musí překonat epidemii, zároveň se však musí vyrovnat s tím, co ji způsobilo, tedy s aktuálním stavem společnosti. Možná se ukazuje, že už není možné řídit zemi z jednoho centra, možná jde jen o to vybudovat nový a efektivnější systém centrálního řízení.

Nejrychleji rostoucí asijská ekonomika se musí vyrovnat s vnitřními potížemi a okolním světem se teď nebude nějakou dobu zabývat. To je poměrně jasné sdělení, které podtrhly zprávy o novém koronaviru. Z této krize vyjde nějaká úplně nová Čína, možná víc uzavřená vůči světu, a s tím se budou muset všechny ostatní země vyrovnat – v první řadě v ekonomickém ohledu.

Autor je komentátor serveru Echo24

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
13. 12. 2025

Méně jasné až nejasné je, kdo to vyvolal.

Robert Troška
13. 12. 2025

Padáme stále do propasti, jen se zpomalila rychlost pádu

Kateřina Lhotská
13. 12. 2025

Veřejné rozpočty budou tak čelit tlaku na hlubší zatnutí sekery.

Petr Nedělník
13. 12. 2025

Čínská představa robustnosti je jiná než naše.

Jan Kovanic
13. 12. 2025

Motoristé - hovada jsou stále mezi námi.

ČTK, jhr Jan Hron
14. 12. 2025

Dva útočníci s dlouhými palnými zbraněmi dnes na pláži Bondi Beach v Sydney zabili nejméně 16...

ČTK, Lidovky.cz
14. 12. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli jednal v Berlíně s americkou delegací za účasti...

min Miloslav Novák
14. 12. 2025

Sparťanští fotbalisté půjdou do jarní části se sedmibodovým mankem na Slavii. V závěrečném ligovém...

aha Adam Hájek
14. 12. 2025

Sto milionů korun od neznámého dárce dostala česká iniciativa Dárek pro Putina, která kupuje zbraně...

ČTK, Lidovky.cz
14. 12. 2025

Vypracovaly si spoustu nadějných příležitostí, hned třikrát trefily tyč. Měly převahu, tlačily se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz