11.5.2024 | Svátek má Svatava


BIG Expert – zahraniční trhy

12.5.2023

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 5. 2023.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

gr12

Názory experta:

Leoš Strnad, CYRRUS
Jak býci, tak medvědi si v současném tržním mixu najdou své
Sazby v Americe jsou od minulého týdne nejvýše za posledních 16 let. S ohledem na vyjádření Fedu je nyní pro účastníky trhu hlavním scénářem pozastavení hikingového cyklu. Středeční inflace jim částečně dala za pravdu, když „headlinová“ inflace dopadla lehce pod odhady. Schválně říkám „headlinová“, protože tenhle údaj bude v novinových článcích. Powell a Fed se více soustředí na podsložky inflace, které více souvisí s trhem práce a mzdami. Zde se ale viditelné zlepšení zatím nedostavuje.

Trhy jsou v sázkách na další nezvyšování sazeb již notorické. I kdyby se však sazby dále nezvyšovaly, zůstanou na vyšších úrovních pravděpodobně déle, než je aktuálně v kurzech akcií zaceněno. Akciovým indexům však stále pomáhá průběh výsledkové sezóny, kdy se dařilo zejména Big-tech firmám, které díky svým vahám posouvají indexy nahoru.

Euforii by mohly krotit pokračující peripetie okolo menších bank (PacWest, Western Alliance…) Případně i peripetie samotné americké vlády, které za pár týdnů dojdou vlivem tzv. dluhového stropu peníze. Donald Trump ve středu v CNN vyzval republikánské zákonodárce, aby pokud nedostanou „masivní škrty“ raději nechali Bidenovu vládu defaultovat.

Americké voliče tak v příštích dnech a týdnech čeká politické divadlo, které může kontaminovat náladu na trzích a nejspíš podpořit v růstu zlato (opravdové i digitální). Před 12 lety byla situace hodně podobná té dnešní (míněno z hlediska rozložení politických sil – nikoli z hlediska míry zadlužení USA. To je dnes oproti roku 2011 trojnásobné). Dlouhá anabáze vyjednávání tenkrát poslala akcie jižním směrem.

gr12

Tipl bych si, že se demokraté s některými republikány nakonec přece jen domluví – stejně jako před 12 lety. A kdyby ne, zákon o dluhovém stropu z roku 1917 může americký prezident zrušit využitím čtrnáctého dodatku Ústavy (ten je z roku 1868) a odvrátit tak bankrot. Je to krajní řešení, ale bude-li nucen, prezident po něm sáhne.

Jindy nudnou českou kotlinu oživila názorová výměna mezi guvernérem ČNB a předsedou vlády o tom, kdo je zodpovědný za vysokou inflaci v ČR. Nechám na čtenáři, ať si na toto zformuje názor sám. Jako investor (nejen) na pražské burze jsem však docela rád, že držet akcie na dividendu je pořád atraktivnější než nechat peníze takříkajíc na „spořáku“.

Libor Stoklásek – AlgoImperial
Jan Němeček – BH Securities
Tomáš Pfeiler – CYRRUS
Marco Marinucci – Generali Investments CEE, investiční společnost
Jiří Zendulka – Kurzy.cz
Aleš Charvát – UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.