6.10.2022 | Svátek má Hanuš


ŠAMANOVO DOUPĚ: Ten pacholek Čunek!

31.10.2007

Jiří Čunek je mi už dávno podezřelej. Mám na něj žízeň od té doby, kdy jsem si přečetl zprávu ombudsmana, jak vsetínská radnice za Čunkova panování stěhovala Romy - a jak přitom kvetly kšefty soukromým osobám. Například rodiny, které se stěhovaly mimo Vsetín si koupily zchátralé domy (= byly přinuceny si je koupit např. tím, že jim bylo vyhrožováno odnětím dětí a tím, že jinak zůstanou na ulici). "Fyzické osoby" z řad kamarádů vsetínské radnice (je zmiňován jistý jednatel realitní kanceláře IMBEX, s.r.o.) nejdříve nakoupily tyto ruiny např. za kupní cenu 320.000,- Kč a obratem ruky (týdne) je "zhodnotily" na 460.000,- Kč a pak střelily Romům. Přičemž majitelka zříceniny prodávala barák s tím, že majitel si ho nejdříve opraví, neb v něm bydleti nelze..

A teď konečně se na Čunka prolákla pravda! Podle České televize a Lidových novin pobíral neoprávněně sociální přídavky, a to za podezřelých okolností. V roce 1998 prý získala Čunkova famílie od státu 51 tisíc korun, v roce 1999 pak 40 tisíc korun. A přitom si ve stejné době ukládal na tři účty na třech místech celkem tři a půl milionu korun. Jeden ten účet patřil tchýni. Podivné! Čunek při ukládání peněz použil občanky, která byla jeden a půl roku nahlášena jako ztracená. A je jasnej!

Jenže - Jiří Čunek praví: Nic protizákonného jsem neprovedl. Věřit či nevěřit, vrhnout se a rozcupovat? Vrhnout se! Ale až potom, co člověk dostane do ruky materiál alespoň takového charakteru, jako je ombudsmanova zpráva. Protože v tomhle státě dostávali a dostávají sociální příspěvky skutečně milionáři, a to zcela zákonně! K těm několika účtům - rozumné je přece nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku. Kde ty prachy sehnal? Já nevím. Nedědil náhodou? A co legitka? Třeba ji později našel a neuvědomil si, že je vlastně ze zákona ztracená a zrušená.

Ale - odkud všechny tyto věci víme? "Ze získaných bankovních dokumentů." Jak - "získaných"? Není poprvé, že žurnalisté sami používají nezákonných postupů, aby dokázali - údajnou - nezákonnost objektů svého zájmu. Nejvíce se tak děje ze směru policejní mašinérie, takový je můj dojem. Ale i od státních zástupců či advokátů protivníka lze takové informace získat. V podstatě zde žurnalista užívá dvou cest:

Buďto je nasazen redakcí na určitou oběť, a pak shání informace ber kde ber a za jakoukoli cenu. A to buď za peníze či protislužby, pokud jde o novinářku tak i třeba poskytnutím sexu. No, kolegové, nevrčte - říká se to! Stejně jako vy o politicích píšete, že jsou zkorumpovaní.

Anebo je žurnalista přímo osloven vyšetřovatelem. Proč? Protože polecajt nemá dost důkazů na to, aby sprostého podezřelého dostal za katr, ale má dost důkazů, které svědčí o jeho charakterových vadách. A tak mu zavaří aspoň takto. A třeba se dotyčný ve hněvu prokecne s něčím jiným.

Oba tyto postupy jsou protizákonné a minimálně neetické. Ten druhý navíc patří do ranku černé propagandy. Spis bude mít několik tisíc stran, a chtivý reportér dostane k náhledu tak tři - čtyři. S patřičným komentářem a gradací tak, aby "sám a nezávisle" získal svůj "vlastní názor" - do něhož však může být podle vmanipulován.

Mladá generace již nezná dávnou bojovnici za lidská práva Angelu Davisovou. Byla to advokátka, která obhajovala jisté vrahy, kteří, protože to byli "afroameričani", měli na své zločiny už tedy jakési svaté právo. Tato mladá dáma donesla svým mandantům do vězení zbraně. Ti hoši pak při přelíčení unesli pár lidí a způsobili i něčí smrt. Píšu to hodně vágně, ale toto je přesné: Davisová byla odsouzena na smrt jako spolupachatelka vraždy, jíž nepochybně byla. "Mírové světové hnutí" (jedna ze součástí komunistických tajných služeb) rozpoutalo celosvětovou kamaň za účasti různých hodnostářů a osobností. Ti všichni apelovali na to, aby tato mladá komunistka tmavé pleti byla osvobozena. (Podle sto padesát let staré povídky Marka Twaina - "aby ze sebe udělal guvernér milosrdného vola".) Osvobození se dostavilo - ale ne zásluhou ruských agentů, ale součinností americké justice a debilního vyšetřovatele, který u soudu použil autentický důkaz, avšak důkaz získaný nelegální cestou...

To, co nyní vyvádějí média kolem Čunka, by v právním státě vedlo k tomu, že by byl nestíhatelný, neboť každý soudce by se musil vyloučit pro podjatost.

Já jsem taky podjatý. A to proti Čunkovi, jenž mi nesedí - ani lidsky, ani politicky. To však neznamená, že nemůže být vskutku nevinnej! Snad skutečně dodržel všechny (blbé) zákony. Třeba bylo použití neplatné občanky (pokud je to pravda), způsobeno skutečně jeho sklerózou nebo tím, že je trouba. A tak, ačkoli zavřít nemožno či netřeba, vést tuto zemi jako místopředseda vlády by neměl. Jenže, právě protože jsem podjatý, vyčkám si, dokud se trochu nevyjasní, a nepožaduju jeho hlavu. (V tomto případě. Jinak - dle mne - by měl Čunek jít za to, jak se činil ve funkci vsetínského starosty.)

Co teď požaduju je, aby ministr vnitra už konečně jednou zarazil dlohodobě trvající zločiny zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného použití osobních a citlivých údajů, kterých se zřejmě dopouštějí - a to už nejméně 15 let - naši polecajti a vůbec lidé od vnitra. Nehoňte novináře, ale ty, kteří páchají nezákonosti vynášením informací.

A o co žádám vás, kolegové z branže, volové, abyste podivně získané materiály použili maximálně jako necitovaného backgroundu, na jehož základě investigativně, avšak korektně, pořídíte vlastní originální materiály. Místo abyste čekali, až vám je šoupne nějakej estébák!

Psáno v Praze dne 30. října 2007