26.10.2020 | Svátek má Erik


Vydat, či nevydat

2.12.2017

Soudcovská unie se ohradila vůči výrokům nově zvoleného předsedy sněmovny Radka Vondráčka. Týkaly se vydání Andreje Babiše trestnímu stíhání. Vondráček šlápnul do měkkého hned dvakrát. Poprvé, když řekl, že je třeba být s vydáním Babiše policii opatrný, protože jde o budoucího premiérministra, a pak do toho zašlapal dupáka výrokem, že je potřeba počkat, až budeme mít solidní a nestrannou policii a soudy. 

V tom hodně zaspal dobu. Kdyby to řekl někdy na jaře 1990, možná by to dávalo smysl. Jenže píšeme sklonek roku 2017 a hnutí ANO, jehož je exponentem, bylo čtyři roky ve vládě, a má tudíž za stav justice díl odpovědnosti, tím spíš, že ministr spravedlnosti je jeho spolustraník. Kdyby se Andrej Babiš nějakými fígly a spolčením s komunisty a okamurovci vykroutil ze stíhání, udělal by druhou největší chybu od chvíle, kdy si koupil dva deníky a jedno rádio v době, kdy dle výzkumů má tisk pětiprocentní sledovanost a rádio Impuls lidé zcela jistě nesledují kvůli politice. 

Jeho trestní stíhání je jeho čistě soukromá věc. Není stíhán kvůli něčemu, co má styčné body s jeho politickou činností. Údajný dotační podvod se udál v roce 2008, kdy Babiš v politice nepůsobil a ještě ani neexistoval zákon o dotačním podvodu. S Babišem řízeným ministerstvem nemá ta kauza nic společného. Andrej Babiš je v trestním řízením, jako byl po tři roky Vladimír Mlynář, až se po třech letech útrap ukázalo, že jde o nesmysl, lítá v tom Bohuslav Svoboda z ODS kvůli Opencard, zatímco původce toho je za vodou nebo snad na nějaké hoře, rozhodně ne v base, zkrátka, je to jeho soukromé hobby a měl by nechat volný průchod plnému a nikým neovlivňovanému policejnímu šetření a následnému soudnímu procesu. Kdyby se rozváděl, taky by to nebylo politikum. Jeho soukromé obchodní záležitosti je třeba v tomto případě prozkoumat a soudně vyřešit, nikdo jiný než soud nemá právo slovo podvod vyřknout.

Je nepřípustné, aby politikova soukromá lapálie ohrožovala chod státu, lapálie se musí oddělit a důstojně a konkrétně řešit. Pokud bude Babiš shledán vinným, pak samozřejmě přichází v úvahu, zda je hoden zastávat veřejnou funkci. Nejhorší věc, kterou by mohl udělat, by byla, kdyby se ze šlamastiky pomocí komunistů a okamurovců vyzul.

Na otázku položenou v titulku tedy je jediná rozumná odpověď: vydat.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.