30.1.2023 | Svátek má Robin


Superdebata na Primě - Bez Babiše klid

12.1.2023

Bez přítomnosti Andreje Babiše se odbyla středeční superdebata na TV Prima NEWS v klidu až uspávajícím za přítomnosti Danuše Nerudové a Petra Pavla. Odpoledne se mnoho lidí ptalo, zdali Babiš přijde nebo ne. Mělo by to svoji logiku. TV Prima NEWS má diváckou obec příznivou spíše zemanovsko-babišovskému světu, než aby fandila demobloku, nicméně i v tomto bloku diváků je jistě mnoho nerozhodnutých voličů a Babiš je mohl oslovit. Měl by to snazší po pondělním osvobozujícím rozsudku. Nestalo se tak. Nicméně nestalo se i to, co se čekat dalo, totiž že se Nerudová s Pavlem vzájemně posekají. K žádnému odhození rukavic však nedošlo. Pavel zahájil pánským gambitem, věnoval Nerudové flanelovou košili jako dáreček a ona oplátkou ho počastovala čokoládou pro zpevnění nervů. Těžko odhadnout, zdali to bylo předem dohodnuté a pokud ano, pak nejspíš byl uzavřen jakýsi pakt o neútočení. Místo rvačky došlo k drobnému poštěkávání o rozvědčíkovi z jedné strany a odpovědnosti za vedení podniku z druhé strany, krev z toho však netekla. Nerudová se pořád usmívala, ale jinak suchý a věcný Pavel byl na několika místech vtipný. Za zmínku stojí jeden moment, kdy Nerudová prohlásila, že na řadu teď mají přijít mladí, kteří nemají s minulou dobou nic společného. Pavel k tomu poznamenal, že tím odepíše také ty, kteří se v minulosti stavěli proti režimu.

Politicky mezi Nerudovou a Pavlem není fakticky žádný rozdíl. Petr Pavel se snaží o maximální věcnost a zdrženlivost v úsudku, kdežto Danuše Nerudová nezklamala a odříkala všechny sentence o odkazu Václava Havla, lidských právech, Evropě, ale – třeba zdůraznit pozitivně – také o atlantické vazbě. Lidskoprávní agendu nezanedbal ani Petr Pavel, nicméně se zdá, že to bere jako jeden z odstavců vojenského předpisu Zákl.1.1., kdežto Nerudová, která díky svému věku propásla být soudružkou v době, kdy soudruhem byl Pavel, si to užívá s horoucím srdcem dnes.

Přenosu bylo přítomno publikum, parta Nerudové byla zdá se větší a určitě aktivnější, parta ve flanelových košilích působila zadumaným dojmem. V první řade seděly rodiny kandidátů. Pan Neruda byl v pohodě a neseklo s ním, když žena pravila, že v případě zvolení prodá firmu.

K oživení sloužilo i hlasování přes SMS a internet. Vyhrál Pavel poměrem 70:30, nicméně bylo divné, že poměr naskočil hned ze začátku a neměnila se snad ani desetinná čísla.

Ve čtvrtek nepřijde kouzelník, ve čtvrtek přijde Babiš a Pavel už prohlásil, že se těší na podpásovky. Ty skutečné ale nastanou až v termínech mezi 16. a 27. lednem.

Aston Ondřej Neff