Pátek 17. ledna 2025, svátek má Drahoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Státnická zkouška

diskuse (612)

Nastala neobvyklá situace. Kritické okamžiky jsme prožívali i dříve, ovšem to byly ozvěny zemětřesení s epicentrem někde jinde. Ekonomická krize, recese? Přivalila se odkudsi zpoza Atlantiku. Ukrajinská krize a odezva evropského společenství přináší dopady jiného druhu. Sankce, to není nic jiného než postupné vyloučení z okruhu ekonomické a v přesahu i politické a vojenské kooperace.

Evropa a USA dávají najevo, že nehodlají tolerovat všechno, a pokud chce Rusko pokračovat v imperiální politice, musí si hledat jiné partnery. Určitě je najde, o tom netřeba pochybovat. Je to hlavně problém Ruska, zdali mu nová partnerství prospějí nebo uškodí. Vznikne nová opona, ať už se bude zase nazývat železná nebo nově zlatá nebo nejnověji naftová nebo jakákoli jiná.

Embargo či odtržení má bolestné dopady na obě strany. Právě v tom je neobvyklost této situace.

Krize z minulosti jaksi přišly, jak řečeno, odkudsi, a ekonomové, laureáti Nobelových cen, byli ve sporu, co se stalo, jak to vzniklo a co se s tím dá dělat. Teď je to jasné - problémy jednoznačně nastanou v důsledku vládních rozhodnutí, jak kolektivních, tak jednotlivých vlád.

To bude mít i vnitropolitické důsledky. Zatímco Jan Mládek, pronásledovatel soukromě podnikajících parazitů, hořekuje nad dvoumiliardovou ztrátou, jeho stranický kolega Lubomír Zaorálek seriózně uvažuje o krocích, jež by měly ztráty minimalizovat. Ministr zemědělství Marian Jurečka, lidovec, dokonce dává najevo znechucení z podělanosti před dopady sankcí.

Veřejnost ovšem budou zajímat činy vlády, nikoli připosraná nebo silná slova jednotlivých členů. Pocity jsou nejednoznačné. Ruská agresivita, porušování mezinárodních slov, narušení uznaných státních hranic a vojenská podpora nacionální iredenty, to vše jsou činy nepřípustné ve slušné společnosti. Na druhou stranu je třeba značného stupně slepoty, abychom pokládali ukrajinské vedení za slušnou demokratickou strukturu, s plnými právy stát se teď hned integrální součástí západního společenství. Je zde volba mezi dvěma špatnými variantami, na jedné straně pololegální režim bez záruky na další slušný vývoj, charakterizovaný úpornou snahou o internacionalizaci konfliktu, na druhé straně agresivita temné orientální despocie, vysílající povzbudivé signály všem reakčním silám zleva i zprava politického spektra.

To druhé nedobré je víc nedobré, ale ani to míň nedobré není dobré.

O to složitější je pozice naší vlády, která má na situaci reagovat a napomáhat minimalizaci škod, které samozřejmě vzniknou subjektům, které nemají s konfliktem pranic společného, nezavinily ho, nepodporovaly ho a jen na něj doplatí.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Jiří Zendulka
17. 1. 2025

Americké banky za rok 2024 vykázaly historicky nejvyšší zisky.

Vít Rakušan
17. 1. 2025

Proč by mělo vadit, že se bude úmyslné poškozování zájmů Česka trestat?

Ladislav Jakl
17. 1. 2025

Skalinami se nese skřípot, praskání a další děsivé zvuky.

Karel Wágner
17. 1. 2025

Civilizaci provází alkohol. Nejprve v pivu, vínu a medovině, později i v destilátech.

Aston Ondřej Neff
14. 1. 2025

Putin může začít spřádat další plány.

Aston Ondřej Neff
15. 1. 2025

Média přijala rozhovor Fialy na Primě s Tománkovou vcelku neutrálně.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Václav Vlk st.
14. 1. 2025

JUDr. Bradáčová je nepřehlédnutelná figura v české justici a politice.

ČTK, Technet.cz
17. 1. 2025

Satelitní centrum českého Vojenského zpravodajství může využívat novou družici. Na oběžné dráze je...

ČTK, Lidovky.cz
17. 1. 2025

Pražský závod výrobce pneumatik Mitas do letošního června po více než 90 letech ukončí výrobu. Je...

ČTK, Lidovky.cz
17. 1. 2025

Starosta dvacetitisícového Bohumína na Karvinsku Petr Vícha (SOCDEM) skončí po více než třiceti...

Josef Kopecký
17. 1. 2025

Na mimořádné schůzi Sněmovny vládní koalice prosadila zvýšení platů poslanců, senátorů a členů...

lyst Tereza Lysá
17. 1. 2025

Budoucí prezident Spojených států Donald Trump a jeho zástupce J. D. Vance zveřejnili oficiální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz