18.10.2021 | Svátek má Lukáš


Socialističeskij gumanism

9.7.2008

Je to největší nehoráznost od chvíle, kdy se Jan Kavan okázale zajímal o to, zdali můžeme vystoupit z NATO v předvečer našeho vstupu do systému kolektivní obrany Západu. Paradoxně to pak byl právě on, kdo podepisoval závěrečné vstupní dokumenty. Je tedy jasné, jaký bude hluboký smysl příštích parlamentních voleb. Kam půjde kormidlo, k západu nebo k východu?

 Bude to smysl, nikoli téma. Zahraničněpolitické otázky nejsou nikdy hlavním tématem parlamentních voleb. Což neznamená, že nemají smysl. Když „lid" volil v pětačtyřicátém komunisty, také si málokdo z oněch důvěřivých lidí třímajících rudý volební lístek v ruce uvědomoval, že vrhá republiku do Stalinova chomoutu.

Otázka pro Rusy

Jeden z argumentů antiradaristů zní: nejsme informováni. Nikdo není informován dost na to, aby nemusel být informován víc, to je samozřejmé. Tím spíš, když jde o obranné záležitosti spadající do okruhu vojenského tajemství. Nicméně, měli bychom být informováni z druhé strany. Aktivisté Greenpeace velmi horlivě útočí na západní frontě, horlivě a efektivně. Východní si nevšímají. Proto položme otázky my, přinejmenším jednu: Co Rusku na obranném radaru tolik vadí?

Kdyby se Američané rozhodli postavit v Brdech odpalovací rampu pro atomové nosiče středního doletu, byla by nevrlá odpověď Kremlu pochopitelná. Co ale vadí na radaru a protiraketové obraně? Představme si pana Procházku, který se rozčiluje nad tím, že si pan Říha montuje na domovní dveře bezpečnostní zámek. Co si pomyslet o panu Procházkovi?  Jak si vysvětlit jeho rozčilení? Generál Bužinskij v úterý řekl, že nás Rusko nehodlá bombardovat. Vzácný to příklad demokratického přístupu k mezinárodním vztahům! Připomíná to anekdotu o tom, što takoje socialističeskij gumanism: To jde Felix Edmundovič Dzeržinskij po Arbatu a potká holčičku. Řekne jí: Zdrastvuj, děvuška.

 A co je na tom gumanistického?

 Mohl ji nechat zastřelit!
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.