Socialističeskij gumanism
Bude to smysl, nikoli téma. Zahraničněpolitické otázky nejsou nikdy hlavním tématem parlamentních voleb. Což neznamená, že nemají smysl. Když „lid" volil v pětačtyřicátém komunisty, také si málokdo z oněch důvěřivých lidí třímajících rudý volební lístek v ruce uvědomoval, že vrhá republiku do Stalinova chomoutu.
Otázka pro Rusy
Jeden z argumentů antiradaristů zní: nejsme informováni. Nikdo není informován dost na to, aby nemusel být informován víc, to je samozřejmé. Tím spíš, když jde o obranné záležitosti spadající do okruhu vojenského tajemství. Nicméně, měli bychom být informováni z druhé strany. Aktivisté Greenpeace velmi horlivě útočí na západní frontě, horlivě a efektivně. Východní si nevšímají. Proto položme otázky my, přinejmenším jednu: Co Rusku na obranném radaru tolik vadí?
Kdyby se Američané rozhodli postavit v Brdech odpalovací rampu pro atomové nosiče středního doletu, byla by nevrlá odpověď Kremlu pochopitelná. Co ale vadí na radaru a protiraketové obraně? Představme si pana Procházku, který se rozčiluje nad tím, že si pan Říha montuje na domovní dveře bezpečnostní zámek. Co si pomyslet o panu Procházkovi? Jak si vysvětlit jeho rozčilení? Generál Bužinskij v úterý řekl, že nás Rusko nehodlá bombardovat. Vzácný to příklad demokratického přístupu k mezinárodním vztahům! Připomíná to anekdotu o tom, što takoje socialističeskij gumanism: To jde Felix Edmundovič Dzeržinskij po Arbatu a potká holčičku. Řekne jí: Zdrastvuj, děvuška.
A co je na tom gumanistického?
Mohl ji nechat zastřelit!