20.3.2023 | Svátek má Světlana


Senátní výbory na vážkách ve věci valorizace

8.3.2023

Senátní výbory jednaly o novelizaci zákona definujícího valorizaci penzí. Sociální výbor zaujal nerozhodné stanovisko, přičemž proti byli kromě Miroslava Adámka (ANO) i Marek Hilšer a Jiří Vosecký ze STAN. Vidíte? Kdybyste zvolili Hilšera prezidentem, bylo by vymalováno. Ústavně – právní výbor novelu zamázl těsnou většinou 4:3, ovšem v té trojce je kromě hlasujícího Tomáše Goláňe (ODS) i dvojice absentujících senátorů. Předseda Michael Canov, Daniela Kovářová a dvě senátorky z vládních stran Hana Marvanová a Jitka Chalánková byli proti. Předseda Canov dokonce řekl: „Pokud tento zákon projde, tak to bude trapas trapasů. Otřese se právní stát.“ Další krok ke schválení musí udělat právě ve středu senát a musel by ho pak schválit těsně po svém uvedení do úřadu prezident Pavel, aby se stihl termín 22. března.

Je zavařeno na velkou nepříjemnost. Nemá cenu spekulovat, jak senát dnes rozhodne. Jedno je jisté: není možné, abychom trvale hospodařili se schodkem 350 miliard. Horlivost ANO jakožto opoziční strany je pochopitelná, nicméně i tam by měli vzít rozum do hrsti a uvážit, že se dříve či – nejpozději – v roce 2025 tíha sněhové koule navalí i na ně. Fialova vláda jedná chaoticky, trik s legislativní nouzí je průhledný a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný ze sebe dělá šašky když tvrdí, že se vláda o kritickém stavu penzijního hospodaření dozvěděla až z lednové zprávy statistického úřadu. Jestli vláda prosadí novelu na sílu, čeká ji ponižující jednání Ústavního soudu a ten asi vezme v úvahu názor příslušného senátního výboru. Nicméně a navzdory tomu je její snaha šlápnout na brzdu nejen správná, je nutná. Jedeme do zdi.

Možná nazrává ta chvíle, kdy by přinejmenším média měla odhodit stranická trička a začít tlačit na soupeřící tábory, aby se místo vzájemného fackování chopily pumpy. Do lodi setsakra rychle teče.

Aston Ondřej Neff