30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


Po dvaceti letech

8.6.2019

Známe román Tři mušketýři po dvaceti letech, tohle je soudní spor po dvaceti letech. Nejvyšší soud vrátil spor ČSSD – Altner zpět před pražský obvodní soud. Teď už zesnulý advokát Zdeněk Altner se podílel na tom, že se sociální demokracii vrátil palác v pražské Hybernské ulici. 

Celá věc byla od začátku podivná. Formálně palác patřil od roku 1939 akciové společnosti Cíl. Podle restitučního zákona byly akciové společnosti z restitucí vyloučeny. Bylo tedy třeba značné politické a právní obratnosti, aby se podařilo paragrafy narovnat a Lidový dům vrátit.

Následovaly spory o honorář a dnešní absurdně vysoká cena je též výsledek právních poměrů v této zemi. Sociální demokracie spadla do stejné pasti na mamuta, do níž padly doslova desetitisíce občanů, kdy kvůli nezaplacené pokutě za černou jízdu v tramvaji dnes čelí exekucím a platbám o celé řády převyšující původní dlužnou částku.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je, věřme tomu, jelikož nám nic jiného nezbývá, právně správné. Ovšem právně správné byla jistě i předchozí rozhodnutí všech soudů, které se za dvě desetiletí případem zabývaly.

Jen jedno je jisté, žijeme ve stavu absolutní právní nejistoty. Za stavu, kdy různé soudy vydávají protichůdná rozhodnutí, se o jistotě nedá mluvit. Soud s Altnerem a posléze jeho dědici sociální demokracii nesmírně poškodil. Poslední dějství této tragifrašky nepoškodilo justici jen proto, že tu už nemůže poškodit vůbec nic.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.